کم اطلاعی جامعه هدف از مزایای بیمه اجتماعی روستائیان در زنجان

مدیرصندوق بیمه‌اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر زنجان گفت: مهمترین چالشی که در خصوص افزایش جمعیت تحت پوشش صندوق بیمه اجتماعی کشاورزی با آن مواجه هستیم، عدم اطلاع رسانی کافی و شناخت جامعه هدف است.

 تامین معیشت پایدار در مناطق روستایی همواره یکی از دغدغه های مهم سیاستگذاران و برنامه ریزان اجتماعی است، موضوعی که اکنون با فعالیت صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر در تحت پوشش قرار دادن افراد فاقد بیمه و فراهم کردن پشتوانه هر چند حداقلی برای جامعه هدف، بخشی از دغدغه ها را در فقر زدایی از جامعه روستایی رفع کرده است.

فعالیت این صندوق بر اساس تکالیف قانونی مبتنی بر اصل ۲۹ قانون اساسی و نیز قانون ساختار نظام رفاه و تامین اجتماعی از سال ۱۳۸۴ در کشور آغاز شده است.

بر اساس نتایج سرشماری سال ۹۵، جمعیت روستایی استان زنجان بالغ بر ۳۴۶ هزار نفر است که این میزان ۳۸ درصد کل جمعیت استان را شامل می شود. از این رو افزایش ضریب نفوذ بیمه اجتماعی روستائیان می تواند یکی از مولفه های قابل توجه در تامین رفاه هر چند حداقلی در جامعه روستایی استان باشد.

خبرنگار با محمد اسماعیلی، مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر در استان زنجان پیرامون وضعیت و فعالیت این صندوق در استان گفتگو کرده است.

 وضعیت پوشش جامعه هدف صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و کشاورزان در استان چگونه است؟

تعداد اعضای تحت پوشش صندوق تا کنون در استان به ۵۸ هزار و ۵۰۹ نفر رسیده که ۴۳ هزار و ۸۶۷ نفر اعضای فعال و بیمه پرداز صندق هستند و ۶ هزار نفر نیز جزو اعضای مستمری بگیر قرار دارند.

بخشی از افراد باقیمانده هم کسانی هستند که در سال های گذشته حق بیمه خود را به صندوق واریز کرده اند اما ادامه واریز حق بیمه قطع شده و در واقع این افراد، نفرات منقطع شده از صندوق محسوب می شوند.

در اردیبهشت ماه امسال ۲۹۴ عضو جدید در استان به صندوق جذب شدند و همه تلاش ما بر افزایش شمار اعضای صندوق در استان است.

استان زنجان در زمینه پوشش جامعه هدف صندوق در کشور چه وضیعتی دارد؟

رتبه استان زنجان در پوشش جامعه هدف صندوق بیمه روستاییان و کشاورزان در جایگاه ۱۱ میان استان های کشور است. از این لحاظ زنجان جزو استان هایی است که از میانگین کشوری در شاخص پوشش جامعه هدف، بالاتر است.

هم اکنون ۳۰.۷ درصد از تعدد کل جامعه هدف صندوق در استان زنجان، تحت پوشش قرار گرفته اند.

شرایط عضویت در صندوق و سطوح درآمدی برای پرداخت حق بیمه چگونه است؟

همه ساکنان مناطق روستایی، همه ساکنان شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت می توانند عضو صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و کشاورزان شوند و از مزایای آن شامل بیمه بازنشستگی، از کار افتادگی و مستمری فوتی برخوردار شوند.

در زمان عضویت در صندوق، افراد دارای اختیار هستند از بین هشت سطح در آمدی که پایین ترین آن سالانه ۷۵۰ هزار تومان به ازای هر نفر و بالاترین آن سه میلیون و ۶۰ هزار تومان می شود، اقدام به عضویت و پرداخت حق بیمه کنند.

در صندوق بیمه روستائیان و کشاورزان، ۲ برابر حق بیمه پرداخت شده توسط اعضا را دولت تقبل کرده است، در واقع این صندوق تنها سازمان بیمه گری است که در آن سهم دولت ۲ برابر بیمه پردازان است.

آیا امکان انتقال سوابق صندوق بیمه اجتماعی روستائیان به سایر صندوق وجود دارد؟

نقل و انتقال بیمه ها و تجمیع صندوق ها، توسط افراد متقاضی بلامانع است و افراد می توانند از هر کدام از صندوق های بیمه ای، سوابق خود را به صندوق دیگر منتقل کنند.

برنامه های صندوق برای گسترش میزان پوشش چیست؟

از جمله اقدامات و پیگیری های مهمی که در سال جاری و البته در سطح ملی در جریان است، تعیین تکلیف نهایی حداکثر سوابق بیمه بازنشستگی است، به این معنا که اگر جوانان به عضویت صندوق درآمدند بتوانند با پرداخت حداکثر ۳۰ تا ۳۵ سال سابقه، بازنشسته شوند،

به نظر شما چالش های پیش روی فراگیر شدن چتر بیمه در بین جامعه هدف صندوق چیست؟

مهمترین چالشی که در خصوص صندوق بیمه روستائیان و کشاورزان در استان با آن موجه هستیم، عدم اطلاع رسانی کافی و شناخت و آگاهی جامعه هدف از صندوق است. با اینکه زنجان از جهت وضعیت تحت پوشش جامعه وضعیت مناسبی د ارد ولی با این همه، هنوز برخی مخاطبان ما از چنین مزایایی مطلع نیستند؛ این موضوع باعث شده در سال جاری بودجه تبلیغانی صندوق به میزان ۱۵۰ درصد افزایش داده شود. اما این مساله هم به تنهایی کارساز و کافی نیست. ما از بخشداران و دهیاران در مناطق روستایی انتظار داریم برای حفظ عزت و احترام ساکنان روستاها در سنین سالمندی، معرفی و شناساندن بیمه اجتماعی روستائیان را جزو اولویت های خود قرار بدهند.

منبع: ایرنا

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.