علت صف‌های طولانی نانوایی‌ها در شیراز چیست؟

صف‌های طولانی مقابل نانوایی‌های شیراز در روزهای اخیر مشکلات بسیاری را برای مردم ایجاد کرده است.

این روزها صف‌های طولانی در مقابل نانوایی‌های شیراز باعث شده که مردم برای خرید نان ساعت‌ها در صف انتظار بایستند و همسو با تشکیل صف‌های طولانی، بسیاری از نانوایان ساعت‌های پخت نان را کمتر کرده‌اند و حتی سرعت پخت نانشان هم خیلی کندتر شده است. برخی نانوایی‌ها نیز با کمبود نان مواجه شده‌اند.
اظهارنظر مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی
ایجاد صف‌های طولانی در مقابل نانوایی‌های شیراز و کمبود نان در برخی نان فروشی‌ها در حالیست که مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی اخیرا اعلام کرده است که به طور متوسط یک چهارم نانوایی‌ها سهمیه آردشان کاهش یافته است.

محمد جلال روز ۵ خردادماه ۱۴۰۲با بیان اینکه در مرحله شناورسازی کاهش و افزایش سهمیه آرد نانوایی‌ها دائمی نیست، گفت: منطق طرح بر این پایه است که وقتی عملیات فروش نان به صورت طبیعی انجام می‌شود با عدم تغییر یا افزایش سهمیه مواجه خواهند شد. اما اگر تراکنش غیر واقعی ثبت شود یا فروش نان انجام نشود سهمیه آرد نانوایان کم خواهد شد.

علت صف‌های طولانی نانوایی‌ها در شیراز

وی همچنین افزود: البته برای آن دسته از نانوایان که با کاهش سهمیه مواجه شده اند جای نگرانی وجود ندارد و در صورت برگشت به روال عادی عرضه نان سهمیه آنها اصلاح خواهد شد. در مورد نانوایانی هم که سهمیه آنها افزایش یافته و یا تغییری نکرده است باید به این نکته توجه کرد که این روند مشروط به تدام رفتار متعهدانه آنهاست.

مصادف شدن اجرای گام سوم طرح هوشمندسازی یارانه آرد و نان با ایام تعطیلات فروردین و ماه مبارک رمضان

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی فارس نیز معتقد است که یکی از دلایل ایجاد صف‌های طولانی مقابل نانوایی‌های شیراز در روزهای اخیر اجرای گام سوم طرح هوشمندسازی یارانه آرد و نان و مصادف شدن این طرح با ایام تعطیلات فروردین و ماه مبارک رمضان است.

مهدی جمالی گفت: روش و شیوه سهمیه بندی و تعیین سهمیه آرد واحدهای نانوایی از اسفند ماه سال ۱۴۰۱ کاملا متحول شده و تخصیص آرد به نانوایان از همان زمان وارد الگوی جدیدی شد. در حال حاضر سهمیه آرد نانواها بر مبنای ثبت علمکرد نانوا توسط دستگاه‌های پوز هوشمند انجام می‌شود.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی فارس افزود: در واقع برای نانوا معادل عملکرد صحیحی که در فروش نان به مردم انجام می‌دهد و تراکنش‌ها از طریق سامانه پذیرفته می‌شود، امکان خرید آرد یارانه‌ای فراهم می‌شود.

وی اضافه کرد: از طرف دیگر نانوایی‌هایی هستند که به ازای عدم ثبت فروش نان در کارتخوان‌های هوشمند یا کاهش ساعت کاری در روزهای مختلف میزان فروش نانشان کاهش یافته است و اثر کاهش فروش و عدم عرضه نان به مشتری این است که در دوره آتی میزان تخصیص آرد یارانه‌ای برای نانوایی که رفتار متعهدانه ندارد کاهش پیدا می‌کند.

جمالی یادآور شد: از ۲۳ اسفندماه ۱۴۰۱ گام سوم طرح هوشمندسازی آرد و نان آغاز شد و مبنای تخصیص و سهمیه آرد واحدهای نانوایی، تراکنش‌های ایجاد شده در حوزه هوشمندسازی واحدهای نانوایی است.

علت صف‌های طولانی نانوایی‌ها در شیراز

عدم اجرای سیاست اصلاح قیمت در رابطه با آرد و نان

وی به رویکرد دولت سیزدهم در مردمی‌سازی یارانه‌ها در اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ اشاره کرد و گفت: دولت برای کالاهای اساسی سیاست اصلاح قیمت در پیش گرفت اما در رابطه با آرد و نان سیاست اصلاح قیمت را اجرا نکرد و سناریو و سیاست دیگری در پیش گرفت.

جمالی افزود: در واقع دولت رویکرد اعمال نظارت و کنترل بیشتر در واحدهای نانوایی توسط طرحی که متولی آن وزارت اقتصاد و دارایی است را در پیش گرفت. در این طرح مقرر شد نظارت دقیق بر واحدهای نانوایی بر مبنای نصب پوزهای هوشمند در واحدهای نانوایی صورت بگیرد.

وی بیان کرد: در واقع سهمیه هر نانوایی معادل تراکنشی که نانوا در پوز هوشمند ایجاد می‌کند و میزان فروشی که از طریق این پوز انجام می‌دهد و برمبنای الگوریتمی که برای این سیستم تعریف شده شارژ می‌شود. ممکن است این دستگاه برخی تراکنش‌ها را نامتعارف تشخیص دهد. لذا معادل همین تراکنش سهمیه آرد نانوایی کسر می‌شود.

علت صف‌های طولانی نانوایی‌ها در شیراز

ایرادات طرح هوشمندسازی یارانه نانوایی‌ها

او در رابطه با ایرادات این طرح گفت: قطعا هر طرحی یک سری مزایا و اشکالاتی دارد. به عنوان مثال گام سوم طرح هوشمندسازی نان در استان فارس مصادف با ماه مبارک رمضان و ایام تعطیلات نوروز شد. در این ایام نانواها پایین ترین میزان تولید نان را داشتند. این در حالیست که سامانه برای تخصیص سهمیه نان در دوره آتی ۴۵ روز گذشته را مدنظر قرار می‌دهد. لذا کاهش تولید نان توسط نانواها در فروردین و اردیبهشت ماه موجب شده سهمیه برخی نانوایی ها در شرایط کنونی کاهش یابد.

منبع: ایرنا

برچسب ها: صف طولانی ، سهمیه آرد
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۴۶ ۱۲ خرداد ۱۴۰۲
اخی ما که ارزوییی ی نون سنگکسو داریم نه که پول نداریم وقشو نداریم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۳۵ ۱۱ خرداد ۱۴۰۲
نبود مدیریت
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۳۴ ۱۱ خرداد ۱۴۰۲
فقط شیراز نیست کل شهرها روستاها و صف نون نیست که طولانی
آخرین اخبار