زخم سیل ۹۸ بر تن پل‌های تاریخی لرستان/ خطر تخریب بیخ گوش «کشکان»

در حالی هنوز پیکر بنا‌های هزار ساله لرستان از گزند سیلاب سال ۹۸ زخمی است که مرمت کامل این آثار چشم انتظار اعتبارات حفاظت و مرمت مانده است.

 آثار تاریخی و بنا‌های کهن لرستان از گزند سیل مهیب ۹۸، در امان نماندند و خسارات متعددی به بنا‌های تاریخی از پل‌های هزار ساله گرفته تا خانه‌های تاریخی وارد شد.

بیشترین خسارت سیلاب متوجه بسترها، پایه‌ها و اتصال بستر و پایه‌ها در پل‌های تاریخی لرستان بود به طوری که یکی از پایه‌های پل تاریخی «کشکان» در آب غوطه ور شد و آب آن را با خود برد و به پل پایین دستی برخورد کرد و موجب خسارت به پل این هم شد و پایه اصلی آن ۱۳ درجه کج شد.

نیاز ۱۰۰ میلیاردی برای حفاظت و مرمت پل‌های تاریخی

همچنین بخشی از تپه محل قرارگیری قلعه فلک الافلاک در سیلاب دچار رانش شد و در شهرستان بروجرد هم حدود ۱۵ خانه تاریخی براثر بارش‌های سیل آسای فروردین ۹۸ آسیب بسیار جدی دیدند.

در مجموع بیش از ۱۰۰ بنای تاریخی لرستان تحت تأثیر سیلاب قرار گرفتند و آسیب‌هایی به آن‌ها وارد شد که نیازمند به مرمت و استحکام بخشی اساسی هستند.

عطا حسن پور مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان، در سخنانی، اظهار داشت: حفاظت و مرمت پل‌های تاریخی لرستان را نیازمند بیش ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار دانست.

خطر تخریب بیخ گوش پل تاریخی «کشکان»

او گفت: بعد از سیل ویرانگر ۹۸ برای برخی پل‌های تاریخی استان تعدادی سیل بند احداث کردیم و در چند جا که بستر پل‌ها از جمله پل تاریخی کشکان تخریب شده بود عملیات بسترسازی انجام گرفته است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان تصریح کرد: بستر‌هایی که آب شکستگی داشت را نیز مرمت کردیم و به نوعی رفع خطر اضطراری انجام شده که اگر سیل جدید رخ دهد رفع خطر شده باشد.

حسن پور، تاکید کرد: پایه پل تاریخی «کشکان» در اثر سیل فروردین ۹۸ کج شده و ممکن است با سیلی دوباره و تحت فشار تخریب شود.

هنوز اعتبارات مرمت پرداخت نشده است

او یادآور شد: ما زیر پایه را بسترسازی و جداره‌ها را نیز مستحکم کردیم تا اگر سیلاب آمد حداقل این وضع موجود تثبیت باشد و بیشتر از این رانش نکند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان در خصوص اینکه اعتباری که قرار بود بعد از این سیل به پل‌های استان اختصاص یابد، تصریح کرد: علی‌رغم اهمیت بالای این آثار مهم تاریخی تاکنون از اعتبار سیل ۹۸ برای پل‌های تاریخی تخصیصی دریافت نکرده‌ایم.

منبع:مهر

برچسب ها: سیل ، میراث فرهنگی
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.