انجام غربالگری نابینایی میان نوزادان آبادان

رئیس مرکز بهداشت آبادان از انجام غربالگری میان نوزادان این شهرستان با هدف پیشگیری از نابینایی نوزادان نارس خبر داد.

جعفر ربیحاوی رئیس مرکز بهداشت آبادان گفت: با توجه به آنکه شناسایی زودهنگام مشکلات شبکیه چشم نوزادان برای پیشگیری از نابینایی در بزرگسالی امری ضروری است طرح غربالگری نابینایی میان نوزادان نارس این شهرستان انجام شد.

به گفته او در این طرح شبکیه چشم ۲۰۲ نوزاد آبادانی غربالگری شد.

او گفت: در سال ۱۴۰۱ و ابتدای سال جاری، ۵۵۹۳ نوزاد متولد شده اند که از این بین ۲۰۲ نوزاد به علت نارسی (تولد زودهنگام) نیاز به بررسی از نظر تشکیل شبکیه چشم داشته اند که با پیگیری و غربالگری به موقع کارشناسان واحد سلامت خانواده، آموزش والدین، کمک مالی به خانواده‌های بی بضاعت جهت دریافت خدمات درمانی، دریافت نوبت از بیمارستان‌های مرکز استان برای سهولت و غربالگری شبکیه چشم در زمان مناسب، از عوارض جبران ناپذیر در سلامت نوزادان پیشگیری شد.

رئیس مرکز بهداشت آبادان با تاکید بر اینکه بخش قابل توجهی از معلولیت‌ها نوزادان قابل پیشگیری هستند و می‌توان با غربالگری در زمان مناسب از این عوارض جلوگیری کرد گفت:مراکز جامع سلامت، پایگاه‌ها و خانه‌های بهداشت شهر و روستا آماده‌ی ارائه خدمات رایگان به کلیه شهروندان می‌باشند.

آقای ربیحاوی گفت: رتینوپاتی در نوزادان نارس به علت کامل نشدن عروق شبکیه چشم اتفاق می‌افتد که در اوایل دوران بعد از تولد حتما باید پیگیری تا در آینده باعث کوری نشود.

برچسب ها: غربالگری ، نابینایی
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.