لزوم داشتن کارت همیار برای اعضای سمن‌های زیست‌محیطی

مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس، با اشاره به راهگشا بودن کارت همیار محیط‌زیست برای اعضای سمن‌های فعال در این حوزه هنگام مواجهه با مباحث حقیقی، از اعضای فعال این تشکل‌ها خواست که نسبت به دریافت این کارت اقدام کنند.

عطا پورشیرزاد در جلسه با مسئولان و اعضای سمن‌های محیط زیست فارس، این تشکل‌های مردمی را همراه همیشگی برای حفظ ارزش‌های محیط زیست دانست و گفت: استان فارس از حضور نخبگان صاحبان فکر در این تشکل‌ها سود برده است.

او، بهره مندی از نگاه اصلاحی و حتی انتقادی اعضای سمن‌ها را فرصتی برای تبیین موضوعات و پرداختن به چالش‌هایی دانست که می‌تواند سازمان حفاظت محیط زیست را در اصلاح امور و افزایش ضریب حفاظت یاری رساند.

این مقام مسئول بر لزوم حرکت در مسیر توسعه پایدار تاکید و اضافه کرد: هوا، آب، خاک، گونه‌های گیاهی، حیات وحش و هر آنچه که جامعه ما را به محیطی برای زیست تبدیل کرده، با سهل انگاری در جامعه دچار چالش‌های فراوانی شده است و رفع این چالش‌های محیط زیستی نیاز به بازنگری، بازآفرینی و ترمیم دارد تا حیات حفظ شود.

مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس بر لزوم تقویت تشکیلات سازمانی اعضای سمن‌های محیط زیست تاکید کرد و با بیان اینکه داشتن کارت همیار محیط زیست برای اعضای تشکل‌ها در بسیاری از مواقع که مشکلات حقوقی ایجاد می‌شود بسیار راهگشاست از اعضا خواست تا نسبت به دریافت این کارت، اقدام کنند.

او گفت: در نظر گرفتن مسایل حقوقی ما را در حمایت بیشتر و بهتر از اعضای تشکل‌ها به ویژه در زمان تنگنا و بحران، یاری می‌کند، این رویکرد موجب می‌شود که کار حفاظت از محیط زیست و اطفای حریق و مشارکت در پایش آتش سوزی‌ها رویه‌ای قانونمند پیدا کند و مسئولان مناطق و محیط زیست در شرایط بهتری بتوانند از توان حرفه‌ای عزیزان بهره‌مند شوند.

پورشیرزاد همچنین با اشاره به تلاش‌هایی که برای مدیریت پسماند، حفظ گونه‌های گیاهی و جانوری، حفظ تنوع زیستی و مبارزه با صید و شکار در فارس انجام می‌شود، گفت: ماموران و کارشناسان محیط زیست در کنار تشکل‌ها هر سال از جان خود می‌گذرند تا این انفال الهی حفظ شود.

این مقام مسئول گفت: طی سال‌های گذشته دستاورد‌های خوبی در زمینه تکثیر گونه‌های جانوری، حفظ خاک، مبارزه با برداشت‌های بی رویه از منابع، برخورد با شکارچیان غیر مجاز، ایجاد آبشخور‌های خیرساز و برپایی کلاس‌های آموزشی و فرهنگی در فارس رقم خورده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس گفت: تلاش مجموعه حفاظت محیط زیست استان این بوده است که حس مسئولیت اجتماعی نسبت به محیط زیست را بین دستگاه‌های مختلف و صنایع تبیین و ترویج کند.

مسئولان و اعضای تشکل‌های محیط زیست هم دراین نشست پرسش‌هایی پیرامون آتش سوزی در مناطق، توسعه پایدار به عنوان یک اصل و استفاده بهینه از منابع، تقویت همیاران محیط زیست و افزایش مشارکت تشکل‌های مردم نهاد، تجهیز محیط بانان و همکاری محیط زیست و منابع طبیعی برای مهار آتش سوزی‌ها و دفن پسماند و زباله، مطرح کردند.

فعالان زیست‌محیطی شرکت کننده در این نشست، بر تلاش جمعی برای حفاظت از عرصه‌های طبیعی و محیط زیست تاکید کردند و یاد آور شدند که با تلاش جمعی می‌توان به احیای تالاب‌ها و کاهش اثرات خشکسالی و مراقبت از زیست بوم‌ها به ویژه در مناطقی که در معرض آسیب بیشتر هستند امید داشت.

یکی از مطالبات سازمان‌های مردم نهاد زیست محیطی فارس، برگزاری جلسه‌ای با رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در دور دوم سفر هیئت دولت، برگزاری کارگاه‌های آموزشی و همایش‌های علمی ویژه اعضای سمن‌ها با موضوعاتی نظیر تاثیرات سموم کشاورزی بر گیاهان و جانوران و اطلاع‌رسانی به موقع در صورت بروز آتش‌سوزی در مناطق مرتعی و جنگلی برای یاری رسانی در اطفاء حریق، بود.

براساس این گزارش، اعضای سمن‌های زیست‌محیطی فارس در این جلسه با اشاره به تصرف بخشی از اراضی مجاور پارک ملی بمو، خواستار مواجهه قانونی قاطع با متخلفان شدند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار