دونالد ترامپ:

بزرگترین فروشنده تجهیزات نظامی پس از آمریکا افغانستان است

دونالد ترامپ اعلام کرد که آمریکا با باقی گذاشتن تجهیزات نظامی پیشرفته در افغانستان این کشور را بعد از آمریکا به اصلی‌ترین فروشنده تسلیحات تبدیل کرده است.

رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا اعلام کرد که با باقی گذاشتن تجهیزات نظامی پیشرفته به ارزش تقریبی ۸۵ میلیارد دلار آمریکا در افغانستان، این کشور اکنون دومین فروشنده بزرگ سلاح پس از ایالات متحده در جهان است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا با انتقاد از خروج عجولانه نیروهای آمریکایی از افغانستان گفت: ما در خروج از افغانستان بسیار بی‌ملاحظه رفتار کردیم و فکر می‌کنم این شرم‌آورترین و ضعیف‌ترین حالت در تاریخ کشور ماست.

وی گفت: هیچکس نمی‌تواند این را باور کند؛ بزرگترین فروشنده تجهیزات نظامی پس از آمریکا، افغانستان است؛ پیش از این هم رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا از عقب‌نشینی عجولانه و پشت سر گذاشتن تجهیزات نظامی مدرن در افغانستان انتقاد کرده بود و افزود که افغانستان اکنون به یکی از فروشندگان عمده تجهیزات نظامی در جهان تبدیل شده است.

در همین حال ترامپ پیشتر در مصاحبه جداگانه‌ای با شبکه فاکس نیوز گفته بود که طالبان تجهیزات نظامی به جا مانده از آمریکا را می‌فروشند و آن را به پول تبدیل می‌کنند.

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که آمریکا توافقنامه دوحه را با طالبان در فوریه ۲۰۲۰ در دوحه قطر امضا کرد تا به جنگ ۲۰ ساله در افغانستان پایان دهد. 

به دنبال آن دولت وقت افغانستان که تحت حمایت آمریکا بود، در اوت ۲۰۲۱ سقوط کرد و طالبان بدون هیچ رویارویی جدی قدرت را دوباره به دست گرفتند و تجهیزات نظامی پیشرفته آمریکا به ارزش میلیاردها دلار در آنجا جا ماند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار