جانشین وزیر دفاع مطرح کرد

تشکیل هاب توسعه مباحث کوانتوم در کشور

جانشین وزیر دفاع در اختتامیه دومین همایش فناوری‌های نوظهور کوانتومی گفت: هاب توسعه مباحث کوانتوم در کشور تشکیل شود.

جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح در آئین اختتامیه دومین همایش فناوری‌های نوظهور کوانتومی گفت: همه ظرفیت‌های ملی در عرصه‌های شرکت‌های دانش بنیان، پژوهشکده‌ها، پژوهشگاه‌ها و دانشگاه‌ها در  رابطه  با توسعه مباحث کوانتومی و فناوری‌های نوین، به دنبال ایجاد هاب کوانتومی مورد توجه قرار دارد.

سردار فرحی با بیان اینکه فناوری‌های راهبردی مورد توجه ویژه سند جامع علم و فناوری نیرو‌های مسلح هستند افزود:  هوش مصنوعی، بایو، نانو، کوانتوم، مواد پیشرفته، فضای عمیق، چاپگر سه بعدی و فناوری‌هایی نظایر این‌ها فناوری‌های راهبردی هستند که می‌توانند اثری جهانی در آینده داشته باشند.


او گفت: کشور چین افزون بر ۵۰ میلیارد دلار، آمریکا ۲۰ میلیارد دلار و ۶ کشور عربی منطقه ۲ میلیارد دلار در زمینه فناوری کوانتوم سرمایه گذاری کرده اند که نشانه‌ای از اهمیت این فناوری برترساز است و این فناوری می‌تواند در هندسه نظم نوین جهانی نقش آفرین باشد.


سردار فرحی با بیان اینکه سند جامع علم و فناوری نیرو‌های مسلح تدوین شده و به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده است ادامه داد: این سند شامل فناوری‌های فراوانی از جمله فناوری کوانتوم است و در مورد تک‌تک این فناوری ها، سند جامع تحول تدوین شده و فناوری‌های ذیل آن نیز تعریف شده است.


او گفت: هندسه قدرت در جهان در حال تغییر است و امروزه هندسه نظم نوین جهانی در حال تشکیل و دوران قدرت نمایی بلامنازغ غرب در حال پایان است.


جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح بیان کرد: هندسه قدرت در جهان در حال جابجایی به سمت آسیا و حرکت به سمت کشور‌هایی مانند چین، روسیه و ایران است و در این جابجایی هندسه قدرت باید بیاندیشیم که جایگاه ما کجاست و باید چکار بکنیم که در این هندسه جدید، کشور عزیزمان جایگاه رفیع‌تری پیدا کند.


او تصریح کرد: با توجه به شرایط ژئوپلیتیک و ژئواکونومیک کشورمان باید به ۲۰ مولفه مختلف توجه ویژه داشته باشیم تا بتوانیم به ارتقایی در شان کشور و نظام دست پیدا کنیم و یکی از مهمترین این مؤلفه‌ها توسعه علم و فناوری است.


جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح تاکید کرد: در هندسه جدید نظم جهانی، کشوری که در عرصه علم و فناوری جایگاه رفیعی نداشته باشد، به طور حتم افول و کشوری که در این زمینه دارای امکانات و ظرفیت‌ها باشد به طور قطع جایگاه رفیعی پیدا می‌کند.


این فرمانده ارشد نظامی کشور با اشاره به سرعت روزافزون پیشرفت فناوری‌ها گفت:برخی آینده‌نگران براین باورند همان طور که بمب اتم در قرن بیستم تکلیف جنگ جهانی را مشخص کرد، فناوری کوانتوم در قرن ۲۱ می‌تواند بسیاری از معادلات را تغییر دهد ونقش آفرین باشد.


جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح با اشاره به اینکه کلیدواژه فناوری‌های آینده "غافلگیری" است تاکید کرد: سرمایه گذاری روی فناوری‌هایی مانند هوش مصنوعی و کوانتوم در دنیا می‌شود، تا در آینده هم غافلگیر نشوند و هم بتوانند دیگران را غافل گیر کنند.

دومین همایش فناوری‌های نوظهور کوانتومی با هدف انتقال تجربه بین پژوهشگران و متخصصان حوزه‌های مختلف مربوط به فناوری‌های کوانتومی، شبکه‌سازی و برقراری همکاری‌های علمی و فناورانه بین بخش‌های دانشگاهی و صنعتی کشور و سیاستگذاری در حوزه کوانتومی روز‌های ۱۰ و ۱۱ خردادماه به میزبانی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد.


در این همایش دو روزه سخنرانی‌های کلیدی با محور‌های اپتیک کوانتومی، رمزنگاری کوانتومی، سنسور‌های کوانتومی، شبیه‌سازی کوانتومی، محاسبات کوانتومی و مخابرات کوانتومی توسط اساتید برجسته دانشگاهی ارایه شد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
Bakhtiyari
۱۰:۲۹ ۱۵ خرداد ۱۴۰۲
یقینا کوانتوم خود انقلابی در ارتباطات پیشرفته و امن و بسیارسریع برای کشورمان و سازمانهای حساس و راهبردی است
بدون شک هوش مصنوعی و کوانتوم و رباتها جهان آینده و نچندان دور را شکل میدهند
آخرین اخبار