از توقیف دو دستگاه کمباین در مزارع آلوده تا رشد ۵۵ درصدی برداشت گندم

خبرهایی از آغاز گرده افشانی بزرگترین انجیرستان دیم ایران، تولید خاکشیر و رشد ۵۵ درصدی برداشت گندم را در این بسته مرور خواهیم کرد.

 مهمترین رویدادهای خبری کوتاه امروز یکشنبه چهاردهم خردادماه سازمان جهاد کشاورزی فارس را در این بسته خبری بخوانید.

توقیف دو دستگاه کمباین در مزارع آلوده به فاضلاب شیراز 

 ذبیح الله سیروسی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز از توقیف دو دستگاه کمباین درحال برداشت مزارع گندم آلوده به فاضلاب تصفیه نشده خبر داد و گفت: با گزارش مردمی و حضور به موقع کارشناسان جهاد کشاورزی تعداد دو دستگاه کمباین و یک دستگاه کامیون حمل که درحال برداشت از مزارع گندم آلوده به فاضلاب بودند توسط کلانتری ۲۰ گلسرخ با دستور قضایی توقیف شدند. 

او گفت: به گفته مسئولین ادارات متولی از میزان باقیمانده گندم و جو برداشت نشده که طبق دستور قضایی در حال امحا است، تازمان نابودی کامل هیچ شخص حقیقی و حقوقی حق برداشت و فروش این محصولات را ندارد و چنانچه هر وسیله برداشتی به این مزارع ورود نماید توقیف خواهد شد و با متخلفان برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

کشت ۴۰۰ هکتار پنبه در جنوب استان فارس

 یوسف صفری مدیر جهاد کشاورزی مه‍ر از کشت ۴۰۰ هکتار پنبه در این شهرستان خبرداد و ضمن اشاره به اقلیم گرم و خشک شهرستان مهر گفت: کشت پنبه از جمله زراعت‌های کم آب بر است که عمدتا در بخش‌های اسیر و مرکزی شهرستان مهر کاشته شده است.

او با بیان کشت ۴۰۰ هکتاری این محصول در مهر گفت: این میزان در بخش‌های وراوی، مرکزی، گله دار و اسیر کشت شده است و پیش‌بینی می‌شود کشاورزان این شهرستان امسال از هر هکتار ۴ تن وش پنبه برداشت و به کارخانه‌های پنبه پاک کنی تحویل دهند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مه‍ر گفت: بذر کشت شده پنبه در مزارع این شهرستان از نوع گلستان است که با دستگاه‌های ردیف کار به صورت مکانیزه کشت شده است.

رکورد ۴۰ ساله تولید گندم در جنوب فارس شکست

علی علی پور مدیر جهاد کشاورزی خنج از شکسته شدن رکورد تولید گندم آبی در این شهرستان خبرداد و گفت: کشاورزان شهرستان خنج امسال با تولید ۳۵ هزار تن گندم آبی رکورد تولید این محصول مهم کاربردی را در ۴۰ سال گذشته شکستند.

او گفت: علت این‌موفقیت بارش‌های به موقع، بهره مندی بخشی از زمین‌های بخش مرکزی از آب سد سلمان، تغییر الگوی کشت، استفاده از بذر مناسب و اصلاح شده و تشکیل کلاس‌های ترویجی و نظارت کامل بر کاشت، داشت و برداشت است.

مدیر جهاد کشاورزی خنج گفت: تاکنون کشاورزان خنجی ۲۸ هزار تن محصول مازاد بر نیاز خود را به ۲ مرکز در این شهرستان تحویل داده اند که نسبت به پارسال ۱۳۰ درصد افزایش دارد.

علی پور گفت: کشاورزان شهرستان خنج در پاییز و زمستان سال گذشته ۶ هزار و ۵۰۰ هکتار از زمین‌های آبی و ۸ هزار هکتار اززمین‌های دیم خود را به کشت گندم اختصاص داده اند.

آغاز گرده افشانی بزرگترین انجیرستان دیم ایران

مدیر جهاد کشاورزی استهبان گفت: هر ساله در انتهای اردیبهشت و ابتدای خردادماه بسته به منطقه مورد کشت درخت انجیر بردهی این محصول استراتژیک کشاورزی شهرستان‌های نی ریز و استهبان آغاز می‌شود.

مهدی اعیان منش از آغاز عملیات گرده افشانی "بَردهی" باغات انجیر دیم شهرستان استهبان در سطح ۲۳ هکتار از اواخر اردیبهشت ماه تا اوایل تیرماه سال جاری خبر داد.

او گفت: با آغاز عملیات گرده افشانی انجیر، بزرگترین بازارچه توزیع و فروش "برانجیر" برای گرده افشانی در باغات انجیر در سطح استان فارس در این شهرستان برپا شده است.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان استهبان گفت: بازارچه بَر انجیر با هدف ساماندهی توزیع بر انجیر مورد نیاز باغداران انجیر شهرستان استهبان و سایر نقاط انجیرخیز استان با همکاری فرمانداری، مدیریت جهاد کشاورزی، نیروی انتظامی و به طور ویژه شهرداری شهرستان استهبان آماده سازی و از اواخر اردیبهشت ماه سالجاری کار خود را آغاز نموده است و پیش بینی می‌گردد تا نیمه تیر ماه فعال باشد.

این مقام مسئول گفت: سطح زیر کشت باغات انجیر شهرستان استهبان بالغ بر ۲۳ هزار هکتار است که ۲۰ هزار هکتار آن مثمر و ۳ هزار هکتار آن غیر مثمر است و ۹۸ درصد از ارقام انجیر شهرستان رقم سبز صادراتی است که برای تولید میوه، نیاز به انجام گرده افشانی به وسیله زنبور بلاستوفاگا دارد که این زنبور عامل انتقال دانه گرده از "بر انجیر" به سطح کلاله‌های گل ماده انجیر خوراکی است و به این عمل در زبان محلی بر دادن یا بر دهی گفته می‌شود.

او گفت: در این بازارچه کارشناسان کشاورزی برای ارائه مشاوره در زمینه کیفیت، انتخاب رقم مناسب و راه‌های کنترل آفت "برانجیر"، شناسایی زنبور قرمز مخل عملکرد زنبور بلاستوفاگا و سایر آموزش‌های لازم حضور دارند و فضای مناسب و امکانات رفاهی لازم برای فروشندگان، بهره برداران و باغداران حضور یافته از سطح استان تامین شده است.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان استهبان گفت: سطح باغات "برانجیر" شهرستان بالغ بر ۶۵۰ هکتار مثمر و غیر مثمر می‌باشد که سالانه بین ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ تن "بر انجیر" تولید می‌نماید.

اعیان منش گفت: بر انجیر موجب بارور شدن محصول درختان انجیر و تکمیل فرایند رشد و نمو محصول نهایی می‌شود.

افزایش رشد ۵۵ درصدی برداشت گندم در استان فارس

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس گفت: امسال با رشد ۵۵ درصدی برداشت گندم روبرو هستیم و پیگیری‌ها و نظارت‌ها بر برداشت غلات به ویژه گندم همچنان ادامه دارد.

رتضی شریفی با بیان اینکه امسال برداشت گندم در شهرستان‌های جنوبی استان فارس از اواخر فروردین ماه آغاز شد، گفت: پیش از فرآیند برداشت گندم جلسات مختلفی به منظور انجام هماهنگی‌های لازم جهت برداشت، حمل و خرید گندم برگزار شد و مواردی که در این جلسات مورد بررسی قرار می‌گرفت طی مکاتباتی به فرمانداران ابلاغ شد؛ فرمانداران نیز جلسات مشابهی را در شهرستان‌ها برگزار کردند و در نهایت پیگیری‌ها و نظارت‌ها برای برداشت غلات به ویژه گندم به صورت ویژه در دستور کار قرار گرفت.

دبیر کارگروه رصد و پایش گندم، آرد و نان استان فارس ادامه داد: با توجه به اهمیت بحث گندم امسال تمام تلاش خود را برای برداشت این محصول بکار گرفتیم و در حال حاضر برداشت گندم در ۲۴ شهرستان به پایان رسیده و تاکنون بیش از ۴۰۰ هزار تُن گندم خریداری شده است.

شریفی با بیان اینکه در برداشت گندم در استان فارس با رشد ۵۵ درصدی نسبت به مدت مشابه روبرو بوده‌ایم، گفت: با توجه به شرایط آب و هوایی و بارش‌های خوبی که در استان داشتیم شاهد رشد قابل توجهی بودیم.

او گفت: امسال با توجه به هماهنگی‌های دستگاه‌های متولی از جمله جهاد کشاورزی، تعاون روستایی، اداره کل غله استان و اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای، فرآیند برداشت، خرید و حمل گندم به سیلو‌ها با سرعت انجام شد و شاهد افزایش تولید گندم در استان بودیم.

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس گفت: در حال حاضر گندم‌ها در مراکز خرید به سرعت به سمت سیلو‌ها بارگیری می‌شوند و با پیگیری‌های انجام شده با کمترین مشکل در بحث برداشت مواجه بودیم. امیدواریم در ۱۳ شهرستان دیگر استان هم بتوانیم با همین سرعت و دقت به برداشت و خرید گندم بپردازیم.

شریفی با اشاره به اینکه برداشت گندم در استان فارس تا اواخر مردادماه ادامه دارد، بر ضرورت ترویج فرهنگ زکات در بخش کشاورزی تأکید کرد و افزود: پرداخت زکات باید به صورت ویژه مورد توجه کشاورزان قرار بگیرد چراکه زکات به عنوان یکی از پایه‌های دین است که در آیات و روایات به آن تأکید بسیاری شده است و کشاورزان باید حتما این موضوع را مدنظر قرار دهند.

او گفت: توجه به این مقوله و پرداخت زکات موجبات رشد معنوی در جامعه، برچیده شدن فقر و جلوگیری از خسارت و بلا در استان را فراهم می‌کند.

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس گفت: امیدواریم با همت و رویکرد خوبی که فرمانداران در این زمینه دارند بتوانیم در بحث جمع‌آوری زکات هم شاهد اتفاقات خوبی باشیم و رقم قابل قبولی از زکات در استان ثبت شود.

احیا و مرمت قنات کهنه در کوار آغاز شد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کوار از آغاز عملیات احیاء و مرمت قنات کهنه در روستای دهشیب از توابع این شهرستان خبر داد.

عبدالرسول جوکار گفت: قنات مذکور به طول ۵۰۰ متر و با اعتباری بالغ بر ۱.۷ میلیارد ریال از محل اعتبارات استانی احیاء و مرمت می‌شود. 

او با بیان اینکه قنات فوق دارای ۲۲ حلقه چاه است، تصریح کرد: ۵۰ هکتار اراضی پایین دست از این قنات مشروب و ۲۰ خانوار بهره بردار کشاورزی از آن منتفع می‌شوند. 

جوکار گفت: با توجه به خشکسالی‌های اخیر در حال حاضر دبی آب قنات مذکور تا ۳ لیتر بر ثانیه کاهش یافته است که پیش بینی می‌شود پس از اتمام عملیات اجرایی به ۷ لیتر در ثانیه برسد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کوار ابراز کرد: لایروبی، کول گذاری در گالری و دوس گذاری میله چاه‌ها از جمله اقدامات پیش رو به منظور مرمت قنات مذکور است.

آغاز برداشت جو در نی ریز

علیرضا بصیری مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نی ریز از آغاز برداشت جو از سطح ۶۷۲ هکتار مزارع این شهرستان خبر داد و گفت: برداشت جو در این شهرستان از هفتم خردادماه آغاز شده است و تا نیمه اول تیرماه ادامه دارد.

به‌گفته او؛ میانگین تولید جو در شهرستان نی ریز ۳.۵ تن در هکتار است و پیش‌بینی می‌شود ۲۳۰۰ تن جو در این شهرستان تولید شود.

بصیری با اشاره به اینکه ارقام غالب کشت شده جو در نی‌ریز، "نصرت" و "ریحان‌۳" است، گفت: در سال زراعی جاری برای اولین بار رقم نانیوس که رقمی زمستانه و شش‌پر است در منطقه سردسیر شهرستان کاشته شد که مقاومت بالایی در برابر آفات و بیماری‌ها و درجه حرارت پایین دارد.

۶۵۰۰ تن چغندرپاییزه در قیروکارزین تولید شد

محمد حیدری مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین از تولید ۶۵۰۰ تن چغندرقند پاییزه از یک صد هکتار مزرعه در این شهرستان خبر داد و گفت: برداشت این محصول از اواخر اردیبهشت ماه آغاز شد و تا نیمه خردادماه ادامه داشت.

به گفته او؛ ارقام کشت شده این محصول شامل انتیک و باروسا و گراناته بود.

این مقام مسئول گفت: برداشت چغندر قند در این شهرستان با دستگاه تمام مکانیزه در سه مرحله شامل تاپر (برگ زنی)، چغندرکَن و بارگیری انجام می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین گفت: با توجه به مشکلات کمبود آب در این شهرستان با کشت چغندر قند به صورت پاییزه می‌توان تا حد قابل ملاحظه‌ای در مصرف آب صرفه‌جویی کرد.

بالغ بر ۵۰۰ هکتار پیاز بهاره در سپیدان کاشته شد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سپیدان از کاشت پیاز بهاره در سطحی بالغ بر ۵۰۰ هکتار خبر داد و گفت: امسال برای اولین بار بیش از ۲۰ درصد کشت این محصول به صورت مکانیزه انجام شده است.

شهاب الدین صالحی گفت:کاشت پیاز از اوایل اردیبهشت ماه در بخش همایجان آغاز شد و اوایل خرداد ماه در بخش مرکزی پایان یافت.

او با بیان اینکه این محصول به روش بذری و نشایی و به صورت مکانیزه و نیمه مکانیزه کشت می‌شود، افزود: در پاییز هر سال به صورت کاملاً مکانیزه برداشت و روانه بازار‌های مصرف می‌شود.

به گفته صالحی، از هر هکتار کشت این محصول به طور میانگین ۴۰ تن پیاز برداشت و پیش بینی می‌شود در پایان مهر ماه امسال ۲۰۰ هزار تن پیاز بهاره از مزارع صیفی این شهرستان برداشت شود.

او با بیان اینکه در کشت این محصول از ارقام محلی استفاده می‌شود، تصریح کرد: محصول تولیدی از این ارقام از قدرت انبار مانی بسیار بالایی برخوردار است و در نتیجه بازار پسندی رضایت بخشی دارد.

پیش بینی تولید ۸۰۰۰ تن جو در ارسنجان

غلامعباس زارعی فر مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ارسنجان از آغاز برداشت جو از سطح ۸۰۰۰ هکتار در این شهرستان خبر داد و گفت: برداشت جو از اول خردادماه شروع شده است و تا نیمه تیرماه ادامه دارد.

او با اشاره به اینکه سطح زیرکشت جو آبی در شهرستان ۳۰۰۰ هکتار و سطح زیر کشت جو دیم ۵۰۰۰ هکتار است، اظهار کرد: ۱۰ دستگاه کمباین کار برداشت جو در این شهرستان را انجام می‌دهند. 

زارعی فر گفت: پیش بینی می‌شود در سال جاری ۸۰۰۰ تن جو از مزارع این شهرستان برداشت شود که بخش اعظم آن معادل ۷۵۰۰ تن متعلق به مزارع آبی است.

به گفته او؛ بیشترین ارقام جو کاشته شده در این شهرستان ریحانه، سرآرود، اتمی ودو پر محلی می‌باشد.

 زارعی فر گفت: به دلیل شرایط جوی حاکم در شهرستان و تنش‌های موجود از جمله سرمازدگی مزارع در تاریخ دوازدهم و سیزدهم فروردین ماه سال جاری، همچنین پراکنش نامناسب بارندگی بیش از ۹۰ درصد از مزارع دیم دچار خسارت صد در صدی گردیده و به مرحله برداشت نرسیده است.

تولید ۱۴۰ تن خاکشیر در ارسنجان

 غلامعباس زارعی فر مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ارسنجان از تولید ۱۴۰ تن خاکشیر دیم از سطحی بالغ بر ۲۵۰ هکتار در این شهرستان خبر داد و گفت: برداشت خاکشیر از اواسط اردیبهشت ماه آغاز شد و تا اوایل خرداد ماه پایان یافت.

او با اشاره به قیمت و بازار فروش مناسب این گیاه، گفت: کاشت این گیاهان دارویی با توجه به نیاز آبی کم، مقاومت در مقابل خشکی، سرما و شوری خاک، از توجیه اقتصادی بالایی برخوردار است.

زارعی فر ابراز کرد: با توجه به بارندگی‌های ابتدای سال زارعی محصول خاکشیر رشد خوبی داشت، ولی در فروردین و اردیبهشت ماه به علت عدم بارش ۵۰ هکتار از اراضی دیم این محصول خسارت دید و به برداشت نرسید.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.