مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان:

عرضه صنایع دستی چین در میدان نقش جهان صحت ندارد

ایزدی گفت: عرضه صنایع دستی کشور چین در میدان نقش جهان صحت ندارد و این موضوع را رد می‌کنیم.

 علیرضا ایزدی، روز چهارشنبه در نشست خبری به مناسبت "هفته‌ جهانی صنایع‌ دستی"(۲۰ تا ۲۷ خرداد) گفت: صنایع دستی عرضه شده در میدان تاریخی نقش جهان، همه از تولیدات همین خطه است و تنها در مورد سنگ‌های قیمتی احتمال فروش اشیای چینی یا دیگر کشورها وجود دارد.

وی ادامه داد: در استان اصفهان بالغ بر ۷۰ هزار نفر در صنعت صنایع دستی فعالیت دارند که تنها ۶ هزار و ۴۰۰ نفر از آنان بیمه شده هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری اصفهان در باره توسعه صنایع‌ دستی با مشارکت شهرهای خواهرخوانده اصفهان نیز خاطرنشان کرد: هدفگذاری امسال ما در راستای اجرای جشنواره‌های بین‌المللی است و سعی در افزایش تعامل با دیگر کشورها داریم.

وی در پاسخ به پرسشی در باره قیمت‌گذاری صنایع دستی تصریح کرد: اعتقادی به این موضوع نداریم زیرا نمی‌توان براحتی برای آثار هنری قیمت تعیین کرد و از سوی دیگر این کار، پویایی صنایع دستی را نیز دچار اختلال می‌کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری اصفهان با رد شائبه صفر شدن صادرات صنایع دستی ادامه داد: چنین چیزی امکان ندارد البته ذکر این نکته هم ضروریست که بیشتر صادرات ما بصورت چمدانی است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری اصفهان با اشاره به فرونشست در این استان اظهار داشت: این پدیده مُخرب تا به امروز آسیبی به بناهای تاریخی این خطه بویژه میدان نقش جهان وارد نکرده است.

ایزدی با اشاره به افزایش شمار گردشگران چینی در اصفهان گفت: روزانه حدود یکصد گردشگر چینی به این دیار وارد می‌شوند و اخیرا آمار حضور ۳۷۰ نفر از آن کشور در یک روز را نیز داشتیم.

وی گفت: کشور چین یکی از سه اقتصاد بزرگ جهان است و سالانه بالغ بر ۲۰۰ میلیون چینی به مسافرت می‌روند که اگر مقصد بخشی از آنان اصفهان باشد تحولی در گردشگری ما خواهد بود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری در باره کارخانه ریسباف اصفهان هم خاطرنشان کرد: پیگیری مجدانه‌ای در این زمینه از سوی مقامات استان صورت گرفته یا در حال انجام است تا این مجموعه به ما واگذار شود.

اثر تاریخی «کارخانه ریسباف » در چهارباغ اصفهان همچنان در دوراهی بین ویرانی یا تبدیل شدنش به یک موزه منطقه‌ای معطل مانده و از سال ۸۸ تاکنون وعده‌ها برای تبدیل آن به یک گنجینه عملی نشده است.

این بنا که در سال ۸۱ به ثبت ملی رسیده است در شمار زیباترین و مهمترین بناهای صنعتی، تاریخی ایران قرار دارد. ریسباف در دوران پهلوی اول در شمار ۹ کارخانه ای بود که در حوزه صنایع نساجی اصفهان تاسیس شد. اهمیت حفظ ریسباف بدلیل باقی ماندن تمام قسمت‌هایش (اگرچه در برخی نقاط متزلزل) و اهمیت سبک معماری و قرارگیری آن در محور تاریخی فرهنگی چهارباغ اصفهان دوچندان است.

بانک ملی تملک این بنا را در اختیار دارد اما در دوران دولت دهم با مصوبه‌ای بنا شد تملک این بنا با رعایت قوانین برای ایجاد موزه منطقه‌ای اصفهان به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری منتقل شود اما این کار بدلیل اعتراض بانک ملی عملی نشد و حتی تصمیم کمیسیون ماده پنج استان مبنی بر تغییر کاربری ریسباف از مجموعه خدماتی به فرهنگی و تبدیل شدن آن به موزه منطقه‌ای برای گرفتن بودجه ۲۷ میلیارد تومانی سازمان میراث فرهنگی نتوانست راه به جایی ببرد از این رو همچنان بانک ملی بدلیل آنچه که«تعلق ریسباف به سهامداران بانک» می‌خواند، حاضر به واگذری آن برای تبدیل شدنش به گنجینه منطقه‌ای نیست.

 مجموعه جهانی میدان نقش جهان با بیش از ۸۵ هزار مترمربع دارای ۵۰۰ فروشگاه عرضه صنایع دستی است.

اصفهان در سال ۱۳۹۴ بعنوان نخستین شهر ایرانی به عضویت شبکه شهرهای خلاق یونسکو(سازمان علمی، آموزشی و فرهنگی سازمان ملل متحد) در زمینه صنایع دستی و هنرهای مردمی درآمد و همچنین توسط شورای جهانی صنایع دستی، عنوان ”شهر جهانی صنایع دستی” به آن اعطا شد.

از ۶۰۲ رشته صنایع دستی شناسایی شده در دنیا ۲۹۹ مورد مربوط به ایران و از این تعداد ۱۹۶ رشته مربوط به استان تاریخی و هنرپرور اصفهان است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۷
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۰۹ ۱۸ خرداد ۱۴۰۲
تبادل هنری باعث پیشرفت هنر می شود بسیاری از هنرهای موجود در ایران در گذشته ایرانیان از مردم کشور چین آموخته اند. نمونه آن هنر بسیار زیبای مینیاتور می باشد. بسیاری از هنرهای موجود در کشورهای دیگر نیز مردم سایر کشورها از مردم ایران آموخته اند نمونه آن قالی بافی می باشد.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۶:۰۳ ۱۸ خرداد ۱۴۰۲
خود چینی ها اقرار کردن باز انکار میکنید ،ویدئو چک از گمرک دارن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۲۱ ۱۷ خرداد ۱۴۰۲
سلام ما تو وسایلهای سنتی فروش های نیشابور... زنگوله و ...چینی دیدیم که می فروشن البته خیلی هم هنر مندانه اس .کلا وسایل دستی و هنری که مثبت است ارزش داره دست همه این انسان ها ی هنرمند دستسازمثبت از هر شهر و کشور و دیاری هستند درد نکند.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۰۵ ۱۷ خرداد ۱۴۰۲
سلام.هیئت عالی تشخیص مصلحت نظام،دولت و مجلس بدانید جان و مال مردم در جاده ها شوخی نیست،سالانه هزاران نفر در جاده ها با خودروهای حلبی داخلی کشته و معلول میشوند.کدوم کشور این خودروهای حلبی های تاریخ گذشته شرکتهای انحصاری داخلی با تکنولوژی 30 سال پیش رو میخرند،ان هم با گرانفروشی دههابرابری،احتکار،کاهش تولید به قصد گرانی و مافیابازی و نفوذ در دولت و مجلس،به زور این حلبی های ناایمن را با گرانفروشی دههابرابری قالب مردم می کنید،باز کنید درب واردات خودروهای کم مصرف با حجم موتور کمتر از 1800cc،هیبریدی،برقی را بدون تعرفه گمرکی برای عموم مردم ایران و به این دلالی شرکتهای انحصاری پایان دهید.
Iran (Islamic Republic of)
عبدالهی
۲۰:۴۰ ۱۷ خرداد ۱۴۰۲
شک نکنید ممکن است همه اتفاقی پیش بیاید
وقتی مرام و اخلاق رنگ ببازد و فقط سود در میان باشد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۲۹ ۱۷ خرداد ۱۴۰۲
کپی برداری چین چبز عجیبی نیست چینی ها خودشون کپی اند نمی بینید همه شبیه همند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۵۵ ۱۷ خرداد ۱۴۰۲
تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها