اجرای طرح مدیریت چرا و کنترل دام در مراتع مازندران

طرح مدیریت چرا و کنترل دام به عنوان یکی از اقدامات حفاظتی مهم در ایجاد تعادل دام و مرتع در عرصه‌های مرتعی مازندران به مرحله اجرا در می‌آید.

مهرداد خزایی پول مدیرکل منابع طبیعی و آبخیرداری استان مازندران نوشهر گفت: باتوجه به فرارسیدن فصل چرا در مراتع قشلاقی، پروژه مدیریت چرا و کنترل دام در این مراتع اجرایی می‌شود

او افزود: این پروژه با هدف حفظ و توسعه پوشش گیاهی و جلوگیری از تخریب و ارتقاء اکوسیستم عرصه‌های طبیعی اجرایی شده است.

خزایی به ضرورت تقویت پوشش گیاهی در استان اشاره کرد و گفت: پوشش گیاهی یک بستر و یک محافظ برای زمین است که کنترل روان آب‌ها و سیل‌ها را با جذب آب می‌تواند داشته باشد.

او افزود: در مدیریت چرا اکیپ‌های کنترل دام همزمان با حضور نیرو‌های یگان حفاظت منابع طبیعی در مبادی ورودی این مراتع مستقر شده و علاوه برکنترل پروانه چرای بهره برداران، از ورود زودهنگام دام به این مراتع جلوگیری به عمل می‌آورند.

خزایی از آماده باش نیرو‌های یگان حفاظت منابع طبیعی در امر پیشگیری و مقابله باهرگونه سوءاستفاده‌های احتمالی از عرصه‌های ملی خبر داد و گفت: تیم‌های گشت و مراقبت یگان حفاظت منابع طبیعی به طور مستمر اراضی ملی را مورد نظارت قرار داده و با متخلفان به این اراضی برخورد قانونی خواهند کرد

او افزود: در صورت مشاهده هر گونه تخلف از قوانین مربوطه به چرای دام در مراتع با متخلفان طبق مقررات مربوط به چرای دام در مراتع رفتار خواهد شد و با معرفی قضایی پروانه بهره برداران ابطال و از درجه اعتبار ساقط می‌شود.

خزایی گفت: در صورتیکه دارندگان پروانه مرتعداری تحت هر عنوان پروانه خود را در اختیار سایر دامداران قرار دهند پروانه آن‌ها باطل خواهد شد و دامداران فاقد پروانه چرا حق ورود به مراتع را ندارند.

مدیرکل منابع طبیعی از خانواده مرتعداران متوفی خواست تا در مهلت قانونی یعنی تا مرداد ۱۴۰۲ بامراجعه به ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری نسبت به تعیین تکلیف پروانه چرا و معرفی شخص جایگزین اقدام کنند در غیر اینصورت پروانه آن‌ها باطل خواهد شد

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.