آتش زدن مزارع بعد از برداشت محصول ممنوع است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: آتش زدن مزارع بعد از برداشت محصول ممنوع بوده و ضروری است کشاورزان از این کار خودداری کنند.

نادر تقی‌زاده رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: آتش زدن پسماند زمین‌های کشاورزی مجاور مراتع و جنگل‌ها به‌صورت عمدی با هدف تصرف اراضی مجاور موجب بروز آتش‌سوزی و عدم کنترل آن می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل با بیان اینکه هر سال بخش قابل توجهی از جنگل‌های طبیعی و مراتع ارزشمند استان از بین می‌رود ، می گوید: آتش‌سوزی چه به صورت عمدی و چه به صورت غیرعمدی علاوه بر نابودی صدها هکتار از عرصه‌های طبیعی باعث کم شدن حاصلخیزی خاک و از بین رفت حشرات مفید می‌شود.

به گفته او، آتش‌سوزی علاوه بر فشردگی خاک در اثر کاهش درصد مواد آلی و رطوبت خاک، باعث کاهش تبادلات گازی خاک و همچنین کاهش جمعیت میکرو ارگانیسم‌های خاک و بروز خسارت‌های جانی و مالی نیز می‌شود.

تقی زاده می گوید: با استناد به ماده ۴۵ قانون حمایت و بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع، افرادی که به صورت عمدی اقدام به آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع نمایند مورد بازخواست قرار می‌گیرند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل به کشاورزان و بهره‌برداران بخش کشاورزی استان توصیه کرد در صورت مشاهده آتش‌سوزی، مراکز خدمات جهاد کشاورزی و همچنین یگان ویژه حفاظت از امور اراضی را در جریان حادثه قرار دهند.

 

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.