هشدار قرمز و نارنجی هواشناسی برای ۲۲ استان کشور/ مناطق در معرض خطر تخلیه شوند

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: ستاد‌های مدیریت بحران استان‌های تحت تاثیر هشدار قرمز و نارنجی هواشناسی جهت پیشگیری از حوادث احتمالی، آماده باش هستند.

 محمد حسن نامی رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به صدور هشدار سطح قرمز و نارنجی سازمان هواشناسی برای ۲۲ استان کشور گفت: بر اساس پیش بینی سازمان هواشناسی طی امروز (پنجشنبه ۱۸خردادماه۱۴۰۲) برای شرق استان تهران و ارتفاعات غربی استان سمنان هشدار سطح قرمز هواشناسی و برای استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، سمنان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، زنجان، قزوین، البرز، قم، مرکزی، همدان، شمال کردستان، اصفهان، یزد، مناطق مرکزی و شمال کرمان و جنوب شرق سیستان و بلوچستان هشدار سطح نارنجی صادر شده است.

وی با بیان اینکه در این مناطق شاهد رگبار شدید باران، رعدوبرق، تگرگ و وزش باد شدید لحظه‌ای در این مناطق خواهیم بود گفت: این بارش‌ها همراه با بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها، سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌های فصلی، آبگرفتگی معابر به صورت گسترده، انسداد راه‌های روستایی و اختلال در جاده ها، اختلال جدی در سفر‌های بین شهری و داخل شهر، تعطیلی فعالیت‌های عمرانی، خسارت به برخی زیرساخت‌ها مانند خطوط انتقال برق و همچنین تخریب تاسیسات و سازه‌های واقع شده در حریم و بستر رودخانه و تخریب سازه‌های موقت و سبک در اثر وزش باد شدید است.

نامی ضمن اعلام آماده باش به ستاد‌های پیشگیری، فرماندهی و پاسخ به بحران استان‌های تحت‌تاثیر هشدار قرمز و نارنجی هواشناسی گفت: با توجه به هشدار‌های صادر شده و ضروری است کلیه مدیران بحران، فرمانداران، بخشداران و دهیاران مناطق تحت‌تاثیر هشدار قرمز و نارنجی هواشناسی بازدید میدانی داشته باشند تا از هرگونه خسارت احتمالی به مردم جلوگیری شود.

وی همچنین گفت: در بازدید‌های میدانی اگر احساس شد منطقه‌ای در معرض خطر جدی وجود سریعا شرایط اسکان اضطراری فراهم و آن منطقه تخلیه شود.

معاون وزیر کشور گفت: مدیران کل ستاد‌های مدیریت بحران این استان‌ها با اطلاع رسانی و هشدار به موقع از طریق رسانه‌های محلی، پایداری شبکه‌های ارتباطی و خدماتی و آماده‌سازی ادوات امدادی بستر را برای پیشگیری و امدادرسانی به موقع آماده کنند.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با توجه به احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌های فصلی به مردم توصیه کرد از توقف و تردد در بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها اجتناب کنند و از سفر‌های برون شهری و فعالیت‌های کوهنوردی در استان‌های تحت تاثیر پرهیز کنند.

برچسب ها: هشدار هواشناسی ، سیل
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار