ضرغامی:

بناهای تاریخی به دلیل عدم اعتبار در حال از بین رفتن هستند

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: در حال حاضر بنا‌های تاریخی ما به دلیل عدم رسیدگی و اعتبارات کافی و لازم در حال از بین رفتن هستند.

 عزت الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: کسانی که احساس می‌کنند که مواریث تاریخی از سوی وزارتخانه در حال هزینه شدن هستند، باید توجه کنند که در حال حاضر بنا‌های تاریخی ما به دلیل عدم رسیدگی و اعتبارات کافی و لازم در حال از بین رفتن هستند.

وی ادامه داد: با اجرای سیاست وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در حوزه واگذاری‌ها به بخش خصوصی، می‌توان از روند فرسودگی و از بین رفتن مواریث تاریخی جلوگیری کرد.

ضرغامی مشارکت مردم در مرمت، حفظ و مدیریت بنا‌های تاریخی را سیاست مهم و محوری وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دانست و ادامه داد: هتل بوتیک سرخه‌ای نمونه‌ای بسیار موفق و مطلوب از مشارکت مردم در مرمت، حفظ و مدیریت بنا‌های تاریخی با کاربری‌های جدید است که همین روند باید در تمام شهر‌ها و بخش‌ها ادامه یافته و تقویت شود.

وی نحوه واگذاری خانه قدیمی سرخه‌ای و تبدیل آن به هتل بوتیک را عالی توصیف کرد که سیاست‌های دولت در آن اقدام محقق شده است.

ضرغامی گفت: این خانه تاریخی با سیاست‌هایی که در وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری حاکم است در اختیار بخش خصوصی قرار گرفت و با استاندارد‌های سطح عالی به عنوان مرکز اقامتی به بهره برداری رسیده و بر این اساس الگوبرداری خانه‌های مجاور در این محله تاریخی محله سرخاب نیز از مهم‌ترین اتفاق‌هایی است که در حال رخ دادن است.

وی یکی از اقدامات مهم، نیک و هدفمندی که می‌توان در این هتل بوتیک انجام داد را درج توضیحات لازم در مورد سنت‌ها، روایات، مراحل مرمتی، پیشینه نقاشی‌ها و از همه مهم‌تر سرگذشت مالک اصلی این خانه یعنی «فراش باشی داماد مظفرالدین شاه» در تمام اتاق‌هاست که این مطالب می‌شود سوغات این مکان برای اقامت کنندگان برای انتشار میراث ماندگار فرهنگی و این بهترین ابزار برای معرفی گسترده ظرفیت‌های گردشگری و میراثی است.

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تاکید بر اینکه فرهنگ ناملموس در دیار آذربایجان از غنایت بسیاری برخوردار است، یادآور شد: همین که مالک این خانه در آن دوران حمام خود را در اختیار مردم قرار می‌داده تا از آن استفاده عمومی شود، گواهی بر سنت نیک جاری بین مردم ایران زمین و آذربایجان است.

 هتل بوتیک خانه قدیمی سرخه‌ای تبریز امروز با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در محله تاریخی سرخاب این کهن شهر افتتاح شد.

این هتل بوتیک با سرمایه‌گذاری ۱۴ میلیارد تومانی توسط سرمایه‌گذار بخش خصوصی و پس از مرمت، تجهیز و آماده سازی با امکاناتی نظیر ۶ اتاق اقامتی، رستوران، نمایشگاه صنایع دستی و کافی شاپ برای بازدید و اقامت گردشگران داخلی و خارجی آماده خدمات دهی است.

این خانه قدیمی بر اساس سوابق مالکیتی متعلق به " فراش باشی" داماد مظفرالدین شاه قاجار است که برای سال‌ها به دلیل بی توجهی، به بنایی مخروبه تبدیل شده بود که از سال ۱۳۹۲ و پس از خریداری وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، عملیات مرمت و بازسازی آن شروع شد، اما روندی بسیار کند داشت و در زمان‌هایی نیز به تعطیلی کشیده شد، اما طی ۲ سال اخیر و با روی کار آمدن دولت سیزدهم مرمت، بازسازی و بهسازی این بنای منحصر به فرد سرعت گرفت.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار