نخستین یادواره عملیات «فرمانده کل قوا- خمینی روح خدا» در دارخوین برگزار می‌شود

فرماندار شادگان از برگزاری نخستین یادواره عملیات «فرمانده کل قوا- خمینی روح خدا» در بخش دارخوین خبر داد.

صالح زاده فرماندار شادگان گفت: در آستانه ۲۱ خرداد سالروز عملیات ظفرمندانه «فرمانده کل قوا- خمینی روح خدا» شادگان این یادواره برای اولین بار در روز یکشنبه ۲۱ خرداد ماه امسال بعد از نماز مغرب و عشاء در محل مسجد امام علی (ع) شهر دارخوین برگزار خواهد شد.

او  با بیان اینکه شهرستان شادگان نقطه عطفی در دفاع مقدس بود،   ادامه داد: شهرستان شادگان در طول هشت سال دفاع مقدس یکی از مناطق بسیار مهم و تأثیرگذار در بخش پشتیبانی در جهت شکست حصر آبادان و فتح خرمشهر بود.

فرماندار شادگان گفت: عملیات فرمانده کل قوا به عنوان اولین عملیات پیروزمندانه پس از عزل بنی صدر خائن باعث ایجاد شور و اشتیاق به پیروزی‌های بیشتر در رزمندگان دفاع مقدس شد و هیمنه شکست ناپذیری ارتش بعثی را در هم شکسته و مقدمه پیروزی‌های رزمندگان اسلام را فراهم نمود.

آقای صالح زاده ادامه داد: مشکل‌آفرینی‌ها و کارشکنی‌های «بنی‌صدر» آن قدر برای رزمندگان و فرماندهان ایرانی عذاب‌آور شده بود که پس از بر کناری او از فرماندهی کل قوا، در تاریخ ۲۰ خرداد ۱۳۶۰ به پیشنهاد و استقبال همه فرماندهان جنگ قرار شد عملیاتی که در جبهه «دارخوین» در حال انجام بود، به علامت رضایت از این کار حضرت امام، «فرمانده کل قوا- خمینی روح خد» نامگذاری شود.

او گفت: عملیات «فرمانده کل قوا- خمینی روح خدا»، کلیدی برای باز شدن طلسم محاصره آبادان و آزمایشی برای عملیات بزرگ ثامن‌الائمه بود، در این حمله با سه کیلومتر پیشروی، مواضع محکم و مهم دشمن در این جناح به تصرف درآمد و دست کم ۳۲ دستگاه تانک و نفربر منهدم و ۱۴۹۶ تن از نیروهای دشمن کشته، زخمی و اسیر شدند.

به گفته فرماندار شادگان، در راه به دست آوردن این پیروزی، ۱۲۰ تن از رزمندگان سپاهی به شهادت رسیدند.

آقای صالح زاده می‌گوید: این عملیات توسط سردار رحیم صفوی و شهید حسن باقری طراحی و اجرا شد که فرماندهی سه محور اصلی آن را شهیدان «منصور موحدی»، «پهلوان‌نژاد» و «رضا رضایی» بر عهده داشتند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار