عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس:

توسعه روابط تهران و قاهره مانع نفوذ رژیم صهیونیستی در کشور‌های اسلامی است

رحیمی جهان آبادی گفت: تقویت فعالیت‌های دیپلماتیک میان ایران و مصر، سبب ایجاد امنیت پایدار، کاهش نفوذ بیگانگان در میان کشور‌های اسلامی می‌شود.

جلیل رحیمی جهان آبادی در رابطه با اظهارات وزیر امور خارجه کشورمان مبنی بر اهمیت توسعه روابط تهران و قاهره، گفت: ایران و مصر دو کشور مهم اسلامی در منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا محسوب می‌شوند؛ در واقع اگر به گذشته جهان عرب نگاهی کوتاه داشته باشیم، متوجه خواهیم شد که مصری‌ها طی دهه‌های طولانی بر تحولات مشترک میان این کشور‌ها تاثیر جدی داشته اند.

وی اظهار کرد: هر چند متاسفانه مصری‌ها پس از سازش با رژیم صهیونیستی جایگاه خودشان در میان کشور‌های عربی را از دست دادند و با توجه به تغییرات داخلی و منطقه ای، در شرایط خاصی قرار گرفتند.

وی با اشاره به اینکه امروزه کشور‌های عربی رویکرد توازن بخشی در سیاست خارجی خودشان را محور فعالیت هایشان قرار داده اند و بر این اساس شاهد بهبود روابط عربستان با چین، ایران و ... هستیم، ادامه داد: همچنین دیگر کشور‌های عربی نیز در تلاش هستند سطح روابط خودشان در حوزه‌های دیپلماتیک، سیاسی، اقتصادی، تجاری و ... با تهران را بهبود ببخشند و در این راستا قاهره نیز از این قاعده مستثنی نیست.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم ضمن ابراز امیدواری برای بازگشایی مجدد سفارتخانه‌های دو کشور و تقویت فعالیت‌های دیپلماتیک میان ایران و مصر، افزود: قطعا این مهم به ایجاد امنیت پایدار، رفع تنش‌ها و کاهش نفوذ بیگانگان در کشور‌های اسلامی کمک شایانی کند.

رحیمی جهان آبادی با اشاره به اینکه برای بهبود روابط با مصر دو مرحله تلاش‌هایی از سوی کشورمان صورت گرفت که ابتدا مربوط به دهه ۱۳۷۰ است، اما بنا به دلایلی منجر به نتیجه مطلوب نشد، تصریح کرد: در این میان در دهه ۱۳۸۰ نیز اقداماتی صورت گرفت، اما با توجه به حمله اسرائیل به غزه و حوادث رخ داده میان رژیم صهیونیستی و جهان عرب، بهبود روابط میان ایران و مصر میسر نشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه برقراری روابط مستحکم میان جمهوری اسلامی ایران و کشور‌های اسلامی یکی از اولویت‌های سیاست خارجی تهران بوده است، خاطرنشان کرد: این مهم در حالیست که اکنون با توجه به بازگشایی سفارتخانه‌های ایران و عربستان، تلاش تهران و قاهره برای بهبود روابط، نتیجه بخش خواهد بود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.