معاون پارلمانی رئیس جمهور:

دولت سیزدهم اعتقاد راسخی به دیپلماسی عزتمندانه و سیاست خارجی متوازن دارد

سید محمد حسینی گفت: برای برخی سیاسیون، منافع ملی فقط لقلقه زبانشان است، اما دولت کنونی اعتقاد راسخی به دیپلماسی عزتمندانه و سیاست خارجی متوازن دارد.

سید محمد حسینی معاون پارلمانی رئیس در مراسم یادواره شهدا و گرامیداشت یاد و خاطره آیت الله صالحی مازندرانی، شهید آیت الله سلیمانی و شهید عبدالوهاب قاسمی اظهار داشت: امروز مردم ایران با خودباوری و اتکاء به توانمندی‌های داخلی در بسیاری از عرصه‌های علمی، فناوری، صنعتی و دفاعی پیشتاز هستند، آخرین نمونه از دستاورد‌های قابل توجه آزمایش ابر موشک مافوق صوت فتاح است که موجب اعجاب و خشم دشمنان نظام اسلامی شده است.

معاون رئیس جمهور تاکید کرد: ملت ایران با اعتماد به نفس و خودباوری ضمن خنثی کردن توطئه‌ها و تحریم‌های دشمنان، مسیر عزت و اقتدار را طی می‌کند و دستاورد‌ها و موفقیت‌های چشم گیری رقم زده است.

معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: اخیراً یکی از سیاسیون دولت قبل گفته است: «باید به اندازه توانایی‌ها آرزو کنیم» قطعا اگر چنین حرف‌هایی مبنا قرار می‌گرفت، با امکانات اندک امام و مبارزان هرگز انقلاب اسلامی به پیروزی نمی‌رسید و استمرار نمی‌یافت و در جنگ تحمیلی که در آن ائتلاف نانوشته‌ای بین قدرت‌های جهانی وجود داشت به پیروزی نمی‌رسیدیم، بنابراین این سخنان که برای توجیه رویکرد دیپلماسی التماسی گذشته و زیر سوال بردن سیاست متوازن و رو به گسترش آیت‌الله رئیسی است، با شناختی که مردم از این جماعت دارند نمی‌تواند تزلزل و خللی در عزم و اراده مستحکم ملت ایران به ادامه مسیر پیشرفت و عزت ایجاد کند.

 حسینی گفت: بی تردید اگر ملت ایران با نگاه شکست خورده‌ی سازشکاری و تسلیم در برابر قدرت‌های شیطانی حرکت می‌کرد در هیچ حوزه‌ای نمی‌توانست قدم از قدم بردارد در حالیکه اعتقاد راسخ داریم که «ان تنصرالله ینصرکم و یثبت اقدامکم» و اینکه امداد‌های غیبی و الهی شامل حال مجاهدان راه خدا می‌شود و اگر صرف تکیه به امکانات و توانایی‌های مادی تعیین کننده بود چگونه پیامبر اکرم می‌توانست در جزیره العرب در مقابل اشرافیت و کفار، رسالت خود را فراگیر کند.

 معاون رئیس جمهور افزود: وقتی امام راحل در سال ۴۸ مباحث مربوط به ولایت فقیه را مطرح کرد عده‌ای آن را بیهوده توصیف می‌کردند و امام در پاسخ آن‌ها گفت که باید طرح و برنامه‌ای برای آینده وجود داشته باشد و این مباحث حداقل برای نسل‌های آینده مفید است.

وی اضافه کرد: تاکید همواره امام راحل این بود که ما مامور به انجام تکلیف هستیم، نتیجه با خداست، متاسفانه برای برخی سیاسیون، منافع ملی فقط لقلقه زبانشان است، اما چون مرعوب قدرت ظاهری غرب هستند در عمل تامین کننده مصالح ملی و دینی ملت بزرگ ایران نیستند و در گذشته با طرح ناصواب دوگانه میدان و دیپلماسی و عدم بهره گیری از اقتدار کشور در عمل آسیب‌های فراوانی به جایگاه جمهوری اسلامی در جهان زده و سبب تبعات منفی اقتصادی برای کشور شد، این در حالی است که دولت کنونی اعتقاد راسخی به دیپلماسی عزتمندانه و سیاست خارجی متوازن دارد، همزمان با بازگشایی سفارت ج. ا. ا در ریاض، ابرموشک هایپرسونیک فتاح نیز آزمایش شد و دوقطبی کاذب هم بوجود نیامد.

معاون رئیس جمهور گفت: داشتن اقتدار و توان بازدارندگی فرمان الهی است که «و اعدوا لهم مااستطعتم من قوة» ملت ایران هیچگاه به دنبال تعدی به دیگران نبوده و نیست، اما ضعیف هم نیست که دشمنان مثل اوایل انقلاب به طمع تجاوز و اشغال بیفتند، اتفاقاً اگر قدرتمند باشیم در مذاکرات تامین کننده منافع کشور خواهیم بود و تجربه نشان داد که دیپلماسی خواهش و تمنا نه تنها کارساز نبوده، بلکه طرف‌های مقابل را به اخذ امتیازات بیشتر ترغیب می‌کند مثل قضیه برجام که هنوز تعهدات خود را انجام نداده بودند برجام ۲ و۳ و ۴ یعنی منطقه ای، موشکی و حقوق بشری را مطرح کردند.

 معاون پارلمانی رئیس جمهور گفت: در هر عرصه‌ای از مواضع اصولی خود عقب نشینی کرده ایم دشمنان پیشروی کرده و به تعبیر رهبر حکیم انقلاب می‌خواهند ما را به وضع قبل از انقلاب که تحت سلطه‌ی آمریکا بودیم برگردانند، لذا محافل بزرگداشت یاد و خاطره شهدا، روحیه ایثار و فداکاری، عزت، شجاعت و شهادت طلبی را در ملت ایران زنده نگه می‌دارد و اجازه نمی‌دهد عده‌ای با مغلطه و اغواگری ذلت را به ملت سرافراز ایران تحمیل کنند.

معاون رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با گرامیداشت یاد امام راحل خاطرنشان کرد: دم مسیحایی امام راحل ملت ایران را متحول کرد وگرنه ملتی تحت ظلم و ستم و حاکمیت طاغوت و اختناق بودیم.

حسینی گفت: امام وظیفه خود را صرفا بیان احکام فردی و عبادی نمی‌دانست بلکه با جامع نگری و با حساسیت جدیت مسائل سیاسی و اجتماعی را پیگیری می‌کرد و از روحیه ایستادگی و ظلم ستیزی و دفاع از مظلوم برخوردار بود و از هیچ قدرت غیر خدایی ترس و دلهره نداشت و باعث شد این روحیه در ملت ایران نیز شکل بگیرد.

وی اظهار داشت: بدون تردید اگر امثال شهید تهرانی مقدم به این سخن اعتقاد داشتند که باید به اندازه امکانات و توانایی‌ها موجود اهداف را تعیین کرد هیچکدام از دستاورد‌های امروز در حوزه دفاعی را نداشتیم.

 معاون پارلمانی رئیس جمهور گفت: دولت در ۲۲ ماه گذشته در عرصه سیاست خارجی ۴۳۶ سند را با کشور‌های مختلف در حوزه‌های اقتصادی، علم و فناوری، فرهنگ و مسایل سیاسی، حقپقی و بین الملل امضا کرده و مصمم به اجرای آنهاست تا شرایط را به نفع مردم متحول سازد و این حجم از تحرک و به نتیجه رسیدن حائز اهمیت و کم نظیر یا بی نظیر است.

 معاون رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با گرامیداشت یاد و نام شهیدان و با بیان اینکه زبان از توصیف جایگاه والای شهدا قاصر است، اظهار داشت: شهیدان در اعلی علیین مأوا دارند و جایگاه آنان را فقط می‌توان با تمسک به آیات قرآن و روایات اهل بیت توصیف کرد.

 معاون پارلمانی رئیس‌جمهور در ادامه با گرامیداشت یاد آیت الله صالحی مازندرانی، این عالم بزرگوار را از بزرگان فقه، تفسیر و اصول که در بالغ بر چهل سال تدریس، شاگردان فراوانی تربیت کرده دانست و گفت: ایشان مایه مباهات دیار مازندران است.

 معاون رئیس جمهور همچنین با گرامیداشت یاد شهید آیت الله سلیمانی و شهید عبدالوهاب قاسمی و ذکر خاطراتی یادآور شد: امروز همه وظیفه داریم نسل جوان را با اندیشه ها، سیره و سلوک، سخت کوشی، صبر، استقامت و تلاش شبانه روزی علما، مشاهیر و مفاخر و شهیدان والامقام آشنا کنیم تا با الگو قرار گرفتن این مقربان درگاه الهی، آینده افتخار آمیزی برای کشورمان رقم بخورد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۴۶ ۱۹ خرداد ۱۴۰۲
دم دولت گرم خدا قوت