در گزارش باشگاه خبرنگاران جوان بخوانید؛

۱۳۲۴ عنوان کتاب کودک و نوجوان در ماه گذشته منتشر شده است

در این گزارش آمار نشر اردیبهشت ۱۴۰۲در حوزه‌های مختلف جمع آوری شده است.

آمار‌های خانه کتاب نشان می‌دهد که در اردیبهشت ماه هزار و نود و پنج عنوان کتاب منتشر شده است که از این میان  ۷ هزار و ۱۸۵ عنوان تالیفی و ۲ هزار و ۹۱۰ عنوان ترجمه بوده است، ناشران تهرانی ۷ هزار و ۳۸ عنوان و ناشران شهرستانی ۳ هزار و ۵۷ عنوان کتاب منتشرکرده‌اند.

شمار کتاب‌های چاپ اول اردیبهشت‌ماه ۶ هزار و ۴۳۲ عنوان و شمار تجدید چاپی‌ها سه هزار و ۶۶۳ عنوان بوده است.  میانگین شمارگان کتاب در اردیبهشت ماه نیز ۸۴۹ نسخه است، با توجه به اینکه اردیبهشت ماه فصل برپایی نمایشگاه کتاب تهران است، انتظار این است که میانگین شمارگان کتاب فزونی بیشتری داشته باشد، اما مشکلات و مسائل اقتصادی نشر موجب شده تا ناشران شمارگان کتاب را روز به روز کاهش دهند، تجربه نشان داده که شمارگان واقعی نشر خیلی پایین‌تر از این عدد و در حد ۲۰۰ تا ۳۰۰ نسخه از هر کتاب است.

اما میانگین قیمت کتاب نیز در اردیبهشت ماه به ۱۱۴ هزار و ۳۳۰ تومان رسیده است، که در مقایسه با ماه گذشته ۳۵ درصد و در قیاس با بازه زمانی مشابه سال گذشته ۸۴ درصد گران شده است. در میان رده‌های دیویی ادبیات با هزار و ۷۴۹ عنوان  در صدر قرار دارد و پس از آن کودک و نوجوان با  هزار و ۶۲۴ عنوان و کمک درسی با هزار و ۳۲۷ عنوان به ترتیب بیشترین کتاب‌های منتشر شده را به خود اختصاص داده است.

در حوزه ادبیات هزار و ۳۹۵ عنوان کتاب تالیفی و ۵۵۴ عنوان ترجمه هستند، میانگین شمارگان کتاب در حوزه ادبیات ۶۷۳ نسخه و میانگین قیمت کتاب ۱۱۷ هزار تومان بوده است. در حوزه کودک و نوجوان نیز هزار و ۳۲۴ عنوان کتاب منتشر شده است که از این تعداد هزار و ۵۴ عنوان تالیفی و ۵۷۲ عنوان ترجمه بوده است.

شمار کتاب‌های چاپ اول ۸۲۸ عنوان و شمار تجدید چاپی‌ها ۷۹۶ عنوان بوده است میانگین شمارگان در حوزه کودک و نوجوان  هزار و ۳۶۲ نسخه و میانگین قیمت نیز ۶۳۲ هزار تومان است. میانگین قیمت کتاب کودک و نوجوان در اردیبهشت ماه نسبت به بازه زمانی مشابه سال گذشته ۸۳ درصد افزایش داشته است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۰۰ ۲۱ خرداد ۱۴۰۲
تلویزیون زیاد پخش کنید قرآن باترجمه خود زبان تجربه کنید تلویزیون زیاد پخش کنید بهتر است و آموزش شیوه خوب و اخلاق خوب و جدی خوب وغیره فقط توجه قرآن باترجمه خود زبان پخش کنید