معاون بهداشتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مطرح کرد؛

 ضرورت شناسایی مادران باردار برای جوانی جمعیت

معاون بهداشتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر اهتمام این معاونت برای طرح شناسایی مادران باردار گفت: این طرح ضرورت تحقق جوانی جمعیت در کشور است و باید با قدرت دنبال و پیگیری شود.

آقای فرشیدی  در جمع مدیران بهداشت و درمان استان آذربایجان شرقی وضعیت جوانی جمعیت ایران را نگران کننده دانست و گفت: با ادامه روند کنونی و افزایش جمعیت پیر کشور باید به فکر اقدامات توانبخشی بود و باید توجه داشت که مجموعه توانبخشی از دل آموزش‌ها بیرون می‌آید که در این زمینه بهره مندی از خدمات الکترونیک و هوش مصنوعی محور اصلی است.

وی میزان شناسایی مادران باردار را ۸۶ درصد اعلام و اظهار کرد: این در حالی است که این آمار‌ها باید به ۱۰۰ درصد برسد.

آقای فرشیدی با اشاره به اینکه آمار رشد جمعیت در آذربایجان شرقی نگران کننده است و خطر سالمندی بیخ گوش این استان است درصد مبتلایان به فشار خون بالا و دیابت باتوجه به سن جمعیت استان را طبیعی خواند و یادآور شد: تشخیص این بیماری‌ها هنر است که برای کنترل آن باید آگاهی افراد را افزایش داد.

معاون وزیر بهداشت سلامت خانواده را در پیشرفت جامعه مهم دانست و ادامه داد: بنا به آمار جمعیتی وضعیت بیماری‌ها و شرایط اجتماعی در استان‌های مختلف متفاوت است و هرچه فاصله شهر‌ها از هم بیشتر شده تفاوت‌ها هم افزایش می‌یابد و اولویت‌های ما هم باید تغییر کند.

آقای فرشیدی افزود: در کنترل بیماری‌های غیرواگیر باید هزینه‌های بسیاری شود چون در سال‌های آینده برای حفظ سلامت افراد پا به سن گذاشته باید هزینه پرداخت کرد و یکی از برنامه‌های ویژه در آذربایجان شرقی باید بحث جمعیت باشد چراکه جمعیت اهرم زنده بودن ما است و اگر به فکر آن نباشیم هزینه‌های بسیار بالایی خواهد داشت.

وی کل برنامه‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را در ۲ بخش ارتقای سواد سلامت جامعه و نظام ارجاع برشمرد و گفت: در این ۲ زمینه آذربایجان شرقی عملکرد مثبتی دارد و نقطه قوت آن اجرای نظام درست و دقیق ارجاع است که می‌تواند سایر نیاز‌های حوزه سلامت را برطرف کند.

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه موضوع سلامت بیشتر از یک بیماری اهمیت دارد آب، غذا، سبک زندگی، خواب و رفتار را بخشی از نظام سلامت دانست که بر مبنای سواد سلامت باید به جامعه منتقل شود تا در مشکلات سلامتی و نظام ارجاع خللی وارد نشود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.