تبعات برگشت ناپذیر تشدید التهابات ارزی با جوسازی رسانه‌ای

برخی با جوسازی‌های رسانه‌ای سعی دارند تا با موقتی خواندن کاهش نرخ ارز و طلا، عملکرد سیاست تثبیت را زیر سوال ببرند.

سیاست تثبیت ارز به خوبی توانسته افسار رشد قیمت ارز را بکشد و بر خلاف جوسازی های برخی فعالان رسانه ای در پلتفرم هایی مثل توئیتر و غیره که از اعداد عجیب و غریب در خصوص نرخ ارز می گفتند و معتقد بودند که در خرداد ماه نرخ دلار سقف های بالاتری را ثبت می کند، نرخ دلار در کانال نزولی قرار گرفته است. متاسفانه پدیده ای که در این روزها شاهد آن هستیم، این است که برخی رسانه ها همچنان سعی می کنند تا ریزش قیمت دلار، طلا، خودرو و مسکن را  به هر پدیده ای به جز موفقیت سیاست تثبیت در کنترل انتظارات تورمی ارتباط دهند و به هر ریسمانی برای نقد این سیاست چنگ می زنند.

این روز‌ها که شاهد سقوط قیمت‌ها در بازار‌های مختلف هستیم و عقب نشینی خریداران کاملا مشهود است، برخی افراد در فضای مجازی و تعدادی از رسانه‌ها سعی می‌کنند تا با عباراتی نظیر ریزش دستوری، ارزپاشی، جمع شدن فنر نرخ ارز و عباراتی از این قبیل همچنان بر تنور التهابات ارزی بدمند و این تنور را گرم نگه دارند و مدام از موقتی بودن و زودگذر بودن کاهش نرخ‌ها در رسانه هایشان گزارش بزنند.

به نظر می‌رسد فضاسازی رسانه‌های جریان متعارف اقتصاد (که اتفاقا جریان اصلی فضای اقتصادی کشور را در دست دارند)، به یکی از عوامل مقاومت نرخ ارز غیر رسمی برای شکاندن کف قیمتی خود تبدیل شده بود که دقیقا القا‌ها و فضا سازی‌های رسانه‌ای آن‌ها تاثیر مستقیم بر انتظارات تورمی دارد. از طرفی این کانال‌ها سعی می‌کنند تا تمامی این اتفاقات را صرفا به اخبار مثبت سیاسی گره زنند و عنوان می‌کنند که با فروکش کردن این اخبار نرخ ارز مجدد به کانال‌های بالاتر برخواهد گشت. همچنین دیگر پدیده‌ای که این روز‌ها شاهد آن هستیم، پدیده‌ی "انگاره سازی"‌های رسانه‌ای است که هدف مشخصی جز ایجاد انفعال در سیاست گذار پولی را دنبال نمی‌کند و اینطور عنوان میکند که هر تلاشی برای کنترل تورم در شرایط فعلی اقتصاد ایران از پیش بازنده است. 


بیشتربخوانید


 این رسانه‌ها دائما با استناد به متغیر‌هایی همچون افزایش نقدینگی، کاهش تشکیل سرمایه ثابت، کسری ساختاری بودجه و ...، چشم انداز اقتصاد ایران را سیاه ترسیم می‌کنند و با پمپاژ اخباری مبنی بر عدم کامیابی بانک مرکزی در کنترل تورم و گذر کردن اقتصاد ایران از این برهه حساس، هر گونه دستاورد در کنترل نرخ ارز و یا کنترل تورم را به سرعت تخطئه می‌کنند و از این دستاورد‌ها به عنوان دستاوردی زودگذر و موقت یاد می‌کنند.

اگرچه مشخص نیست، "دلار گران" نفع چه گروهی را به دنبال دارد و دقیقا ذی نفع گران سازی دلار چه کسانی هستند، اما ذکر این هشدار الزامی است که تبعات برگشت ناپذیر تشدید التهابات ارزی با جوسازی رسانه‌ای دامن گیر همه‌ی آحاد جامعه خواهد شد و وضعیت معیشتی قشر ضعیف‌تر جامعه را تحت تاثیر قرار داده و معضلات بزرگی را برای اقتصاد ایران پدید می‌آورد. در پایان لازم به ذکر است، در شرایط فعلی که اقتصاد ایران، پس از جهش‌های تورمی سنگین، توانسته نفسی تازه کند و فضای نسبتا با ثباتی را پس از ماه‌ها تجربه کند، همه‌ی فعالان و رسانه‌های اقتصادی باید در راستای کمک به کاهش تورم و تثبیت نرخ ارز قدم بردارند و از تحریک انتظارات تورمی پرهیز کنند.

منبع: تسنیم

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار