افتتاح ۱۱ هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی در آذربایجان شرقی

با حضور وزیر راه و شهرسازی ۱۱ هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی روستایی و شهری در آذربایجان شرقی افتتاح شد.

 ۱۱ هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی در شهر‌های مختلف استان آذربایجان شرقی شامل ۲۴ طرح گروه‌های ساخت چندخانواری در قالب طرح نهضت ملی مسکن در شهر‌های میانه، بستان‌آباد، اهر، مراغه، مرند واحد مسکونی خودمالکی روستایی و واحد مسکونی خودمالکی شهری در سطح استان می‌شود.

آقای بذرپاش در مراسم افتتاح این واحد‌ها با اشاره به طرح‌های متعددی که در سفر به آذربایجان شرقی از جمله راه‌آهن بستان آباد_ خاوران افتتاح شد اظهار کرد: این پروژه‌ها به ویژه در حوزه تکمیل کریدور‌های حمل‌ونقلی دارای اثرات مهم اقتصادی برای آینده کشور است.

وی در ادامه به افتتاح طرح‌های نهضت ملی مسکن و دشواری‌های روند ساخت مسکن اشاره کرد و گفت: در این مسیر بزرگ مشکلات و چالش‌های زیادی از جمله تامین زمین، تامین منابع مالی برای ساخت، خدمات زیربنایی، عملیات ساخت و تسهیلات بانکی وجود دارد.

آقای بذرپاش با بیان اینکه دولت و وزارت راه و شهرسازی اهتمام ویژه برای ساخت مسکن و تامین خانه برای مردم دارد افزود: در کل برای مساکن مهر در سال‌های گذشته ۸ هزار هکتار زمین تامین شد اما تا امروز بیش از ۳۲ هزار هکتار یعنی چهار برابر مسکن مهر زمین برای نهضت ملی مسکن تامین شده است.

وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: همچنین باید طرح هادی اصلاح شود تا احتکار زمین در روستا‌ها نیز از بین برود.

آقای بذرپاش بافت‌های فرسوده را از دیگر هدف‌گذاری‌ها برای تامین مسکن و یکی از بهترین روش‌ها در این بخش دانست و گفت: با بسته ۱۹ بندی ابلاغ شده در این حوزه نوسازی بافت فرسوده و تامین مسکن در این بافت سرعت گرفت تا جایی که ۳۰۰ درصد رشد صدور پروانه در شهر تهران در ۲ ماهه نخست امسال را به دنبال داشت.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه به موضوع خودمالکی و تامین زمین برای ساخت خانه‌های ویلایی و یک طبقه اشاره کرد و گفت: تاکید بر ساخت خانه‌های ویلایی برای زندگی ایرانی‌تر، اسلامی‌تر و سازگار با فرهنگ ملی برای هموطنان است.

وی اعلام کرد: ۴۰۰ هزار متقاضی زمین برای ساخت خانه ویلایی تا پایان سال دریافت خواهند کرد.

آقای بذرپاش محور بعدی را تکمیل مسکن‌های مهر دانست و افزود: تا پایان سال بیش از ۷۰ هزار واحد مسکن مهر را تکمیل کرده و تحویل مردم خواهیم داد.

وزیر راه و شهرسازی سیاست دیگر در نهضت ملی مسکن را شهرک سازی دانست و گفت: ساخت شهرک در ۵۰ نقطه از کشور هدفگذاری شده است و از سرمایه‌گذاران دعوت می‌شود در این فرایند مشارکت کنند.

وی ادامه داد: ۲۷ شهر ساحلی در حاشیه دریای عمان و خلیج فارس طراحی شده است تا همه استان‌های فاقد ساحل نیز با استان‌های ساحلی هم پیوندی داشته باشند و از اقتصاد دریا بهره‌مند شوند.

آقای بذرپاش گفت: تولید یک میلیون مسکن در سال نیاز کشور است که با قوت برای تحقق این امر تلاش می‌کنیم و در حوزه کنترل بازار مسکن نیز اقداماتی انجام شده و در حال انجام است.

وزیر راه و شهرسازی دستور ساخت مرکز درمانی در شهر سهند را صادر کرد و گفت: با کمک صندوق ملی مسکن هم منابع برای احداث تامین شود و هم زمین مورد نیاز آمده سازی شود.

وی تاکید کرد: یکی از اصلی‌ترین نیاز‌ها در خدمات روبنایی شهر‌های جدید مجموعه درمانی است.

وی خاطرنشان کرد: هشت مدرسه نیز ظرف مدت یک تا یک سال و نیم آینده در شهر جدید سهند احداث می‌شود تا مجموع تعداد مدارس این شهر به ۱۶ باب برسد.

هم اکنون ۷۶ هزار و ۴۲۴ واحد مسکونی در طرح اقدام ملی مسکن در حال ساخت است و عملیات ساخت این واحد‌ها بیش از ۲۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار