از برداشت سالانه بیش از ۵۰۰ تن برگ صبر زرد در نی ریز تا اختصاص ۳ هزار هکتار از اراضی سرچهان به کشت صیفی

مدیر جهاد کشاورزی نی‌ریز گفت: سالانه بیش از ۵۰۰ تن برگ صبر زرد از سطح ۲۰ هزار مترمربع گلخانه‌های شهرستان نی ریز برداشت می‌شود.

علیرضا بصیری مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نی‌ریز اظهار کرد: برگ گیاه صبر زرد یا همان آلوئه‌ورا، تا ۲ دوره در سال برداشت می‌شود و میزان عملکرد این محصول در گلخانه ۲ برابر شرایط فضای باز است.

 او تصریح کرد: به منظور تغییر الگوی کشت در محصولات کشاورزی و با هدف افزایش بهره‌وری از منابع آبی، کاشت گیاه آلوئه‌ورا با نیاز آبی کم و تحمل و مقاومت بالا نسبت به تنش‌های محیطی، شوری، خشکی و عوامل خسارت‌زا بسیار اقتصادی است و توصیه می‌شود.

 مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نی ریز با بیان اینکه صبر زرد گیاهی گرمسیری، چندساله و دائمی است که به آن داروخانه سیار نیز می‌گویند و هر بوته آن به‌طور متوسط ۱۰ تا ۱۵ عدد پاجوش تولید می‌کند، افزود: بعد از تمام شدن عمر بوته مادری یکی از پاجوش‌ها رشد و این روند ادامه پیدا می‌کند و از این پاجوش‌ها برای تکثیر و فروش هم استفاده می‌شود.

برگ صبر زرد یا آلوئه ورا

اختصاص ۳ هزار هکتار از اراضی سرچهان به کشت صیفی 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سرچهان گفت: ۳ هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان به کشت انواع صیفی جات اختصاص یافت.

علی موسی پور جشنی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سرچهان اظهار کرد: فصل کشت صیفی در سرچهان از اوایل اردیبهشت ماه آغاز شده بود و تا اواسط خرداد ادامه داشت. 

این مقام مسئول تصریح کرد: محصولات صیفی از قبیل خیارسبز، گوجه، هندوانه، سیب زمینی و ذرت علوفه‌ای به صورت کاملا مکانیزه در مزارع کشاورزی سرچهان کشت شده است.

موسی پور جشنی بیان کرد: عمده کشت محصولات جالیزی در این شهرستان به صورت نشایی و از نوع آبیاری تیپ است. 

او افزود: پیش بینی می‌شود در پایان این فصل زراعی، بالغ بر ۱۶۵ هزار تن انواع محصول صیفی تولید و روانه بازار شود.

اختصاص بیش از ۱۱ هزار هکتار از اراضی بیضا به کشت گندم 

مدیر جهاد کشاورزی بیضا گفت: در سال زراعی جاری ۱۱ هزار و ۶۵۰ هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان به کشت این غله ارزشمند اختصاص دارد.

صدیقه مویدی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بیضا با اشاره به اینکه عملیات برداشت گندم از نیمه خرداد ماه آغاز شده است، اظهار کرد: در سال زراعی جاری ۱۱ هزار و ۶۵۰ هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان به کشت این غله ارزشمند اختصاص دارد.

او تصریح کرد: از این میزان سطح، ۱۱ هزار هکتار آبی و ۶۵۰ هکتار دیم است.

 مویدی با بیان اینکه انتظار می‌رود خرید گندم در بیضا از ۲۲ هزار و ۵۰۰ تن در سال زراعی قبل به ۳۹ هزار تن در امسال افزایش یابد، گفت: خرید تضمینی این محصول استراتژیک تا پایان تیر ماه خواهد بود.

 او اضافه کرد: پارسال نزدیک به ۶ هزار هکتار از سطوح گندم این شهرستان نیز به علت خشکسالی و سرمازدگی از چرخه تولید دانه خارج شد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بیضا افزود: عمده ارقام کشت شده گندم شامل سیروان، ترابی، طلایی و چمران است.

گندم

 مویدی ادامه داد: تنظیم صحیح کمباین در افزایش عملکرد و کاهش افت محصول نقش پر رنگی داشته و بر همین مبنا ۲۱ دوره آموزشی با موضوع تنظیم کمباین‌های برداشت، ریزش کمباین و نکات فنی برداشت با کمباین، اهمیت تنظیم پلت فرم و انگشتی‌های تیغه، لزوم بررسی محصول برداشت شده از نظر کلش برگزار شد.

 این مقام مسئول با بیان اینکه امسال ۱۵ نفر از کارشناسان این مدیریت بر عملیات برداشت غلات نظارت دارند، افزود: در حال حاضر تعداد ۶۳ دستگاه کمباین کار برداشت را بر عهده دارند که هماهنگی لازم برای تهیه سوخت این دستگاه‌ها انجام شده است.

رها سازی ۳۹ هزار قطعه بچه ماهی در حوزه دریاچه سد ملاصدرا اقلید

سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی اقلید از رهاسازی ۳۹ هزار قطعه بچه ماهی در حوزه دریاچه سد ملاصدرا این شهرستان خبر داد.

کمیل ملایی سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی اقلید با اشاره به رهاسازی ۳۹ هزار قطعه بچه ماهی در حوزه دریاچه سد ملاصدرا اظهار کرد: امیدواریم بیش از ۷۰ تن ماهی گرمابی تولید شود. 

او با بیان اینکه این بچه ماهی‌ها از نوع کپور هستند، افزود: اعتبار این طرح از محل اعتبارات تملک دارایی به میزان ۵۰۰ میلیون ریال تامین شده است.

 سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی اقلید تصریح کرد: این رهاسازی با هدف حفظ ذخایر منابع آبی و تولید بیشتر ماهیان گرمابی در شهرستان، توسعه فعالیت‌های صیادی و تامین پروتئین جامعه هدف، بهبود فضای کسب و کار، افزایش درآمد و مصرف سرانه آبزیان انجام می‌شود.

 این مقام مسئول با اشاره به وجود شرکت تعاونی صید و صیادی در سده گفت: اعضای این تعاونی‌ها همه ساله از مهرماه هر سال تا دیم اه به مدت ۳ تا ۴ ماه، عملیات صیادی در سد را انجام می‌دهند و ماهی‌های صید شده را روانه بازار‌های مصرف استان‌های جنوبی و کشور‌های حوزه خلیج فارس می‌کنند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار