فرش دستباف مود در فهرست میراث ملی ثبت شد

فرش دستباف طرح سعدی مود خراسان جنوبی در فهرست میراث ملی کشور ثبت شد.

 

بهفرنژاد معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی گفت: در جلسه شورای عالی ثبت آثار منقول کشور که روز یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ در محل وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برگزار شد فرش دستباف طرح سعدی مود استان خراسان جنوبی ثبت شد.

او افزود: مود شهر کوچکی در ۳۵ کیلومتری شرق شهر بیرجند با سابقه فرش‌بافی قبل از دوره صفویه است؛ تجدید حیات این هنر در این منطقه از اواخر دوره قاجار بوده که از جمله بزرگترین مراکز فرش‌بافی در جنوب خراسان است.

بهفرنژاد بیان کرد: فرش مود از فرش‌های اصیل و قدیمی منطقه است که از سبک کلی فرش خراسان متأثر بوده و همراه با ویژگی‌های محلی و منطقه‌ای به‌عنوان فرش شاخص منطقه شناخته می‌شود؛ طرح فرش سعدی طرحی ربعی است که به وسیله فردی به نام حسین دستجردی ساکن مود برای نخستین بار طراحی‌شده است.

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی عنوان کرد: در طراحی فرش، طراح نقشه را بر روی پارچه کرباس که خود خط‌کشی کرده می‌کشد سپس به نقطه کردن آن‌ها می‌پردازد؛ این طرح لچک و ترنج است که در زمینه گل‌های پیچ‌ در پیچ مخلوط اسلیمی کار شده است؛ لچک، ترنج و زمینه هرکدام نقش مجزایی دارند و نقش‌ها به‌هیچ‌ وجه در هم ادغام نمی‌شوند و ترنج آن به گل آفتابگردان و یا خورشید شبیه است که معمولاً سر ترنج یا سماور نیز دارد.

او ادامه داد: یکی از شاخص‌ترین فرش‌های بجای مانده از طرح سعدی یک قطعه فرش ۱۲ متری است که در شهر بیرجند بافته شده است؛ گره این فرش نامتقارن لول باف است و تار و پود، رنگرزی گیاهی با رنگ‌های سورمه‌ای لاکی و پیازی داشته و دارای یک حاشیه بزرگ و شش حاشیه کوچک است.

بهفرنژاد تصریح کرد: اندازه دقیق این فرش ۴۲۴ در ۳۲۲ سانتیمتر است و امروزه در نمایشگاه فرش‌های دستباف باغ و عمارت جهانی اکبریه بیرجند نگهداری می‌شود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار