به مناسبت هفته صنایع دستی؛

۲۰ رویداد صنایع‌دستی در خراسان‌جنوبی برگزار می شود

معاون صنایع‌دستی خراسان جنوبی گفت: در هفته صنایع‌دستی از ۲۰ تا ۲۶ خردادماه در مجموع ۲۰ رویداد صنایع‌دستی در خراسان‌جنوبی برگزار خواهد شد.

فولادی معاون صنایع‌دستی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه ۱۵۹ طرح صنایع دستی برای دریافت تسهیلات به بانک‌های عامل معرفی شدند گفت: این متقاضیان برای دریافت ۱۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان تسهیلات معرفی شدند.

او افزود: سقف این تسهیلات قرض الحسنه ۵۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان با بازپرداخت ۴ ساله و تنفس ۶ ماهه است.

به گفته فولادی ۴۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه در ۴ سرفصل هم طی سال گذشته به صنعتگران صنایع‌دستی استان پرداخت شد.

 معاون صنایع‌دستی خراسان جنوبی  با اشاره به فعالیت ۷ هزار و ۵۰۰ صنعتگر در خراسان جنوبی ادامه داد: در استان ۱۲۰ رشته صنایع‌دستی قابلیت توسعه دارد و در سال هزار تا هزار و ۵۰۰ نفر در ۱۱ مرکز آموزش صنایع‌دستی خراسان جنوبی، آموزش می‌بینند.

او با بیان اینکه ۸۰ نمایشگاه فصلی صنایع‌دستی در سال گذشته بر پا شد گفت: در مجموع ۱۹ بازارچه دائمی صنایع دستی در خراسان جنوبی فعالیت دارند و تعداد ۵ بازارچه در حال تکمیل شدن است.

به گفته فولادی در حوزه حمایت از صنعتگران در قالب اعطای تسهیلات و بسته‌های تعرفه‌ای فعالیت داریم و همچنین درزمینهٔ بیمه تاکنون سه هزار و ۵۰۰ نفر از صنعتگران صنایع‌دستی بیمه تأمین اجتماعی و یا بیمه روستاییان و عشایر شده‌اند.

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه پارسال ۲۱۸ مجوز در حوزه مشاغل خانگی مستقل و ۹۸ مجوز پشتیبان صادر کرده‌ایم، افزود: همچنین در حوزه آموزش ۲۶۰ نفر از زندانیان را آموزش داده‌ایم و مجوز تولید انفرادی و کارت شناسایی به آن‌ها اعطا کرده ایم.

او بابیان اینکه ۵ کارگاه جمعی صنایع‌دستی را سال گذشته افتتاح کردیم، یادآور شد: در هفته صنایع‌دستی سال جاری (۲۰ تا ۲۶ خردادماه) نیز برپایی میز خدمت در مصلای نماز جمعه، کلنگ زنی پروژه مرکز آموزش و بازارچه صنایع‌دستی روستای توبافی خراشاد، برگزاری میز تخصصی صنایع‌دستی گوهرسنگ در روستای خور را خواهیم داشت.

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی عنوان کرد: برگزاری نمایشگاه صنایع‌دستی در محل باغ و عمارت اکبریه بیرجند، برپایی هفت شب بازار و بازارچه‌های صنایع‌دستی موقت، تجلیل از پیشکسوتان و هنرمندان فعال صنایع‌دستی را نیز در هفته صنایع‌دستی خواهیم داشت.

فولادی با بیان اینکه درمجموع ۲۰ رویداد صنایع‌دستی در خراسان‌جنوبی طی این هفته برگزار خواهد شد. افزود: افتتاح سه کارگاه تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی در شهرستان سرایان، برگزاری نمایشگاه منطقه‌ای صنایع‌دستی و سوغات محلی در نهبندان و برگزاری کارگاه آسیب‌شناسی تعاونی‌های صنایع‌دستی در شهرستان درمیان از دیگر برنامه‌های این هفته است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار