افزایش ۴.۵ میلیون متر مکعبی آب سدهای مازندران پس از بارش‌های اخیر

بارندگی‌های چند روز اخیر در مازندران حدود ۴.۵ میلیون متر مکعب آب را وارد مخزن سد‌های استان کرده است.

حیدر داوودیان مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای مازندران گفت: بارندگی‌های چند روز اخیر در مازندران آمار‌های منابع آبی مازندران در فصل زراعی جاری را تا حد قابل قبولی بهبود بخشید و حدود ۴.۵ میلیون متر مکعب آب وارد مخزن سد‌های استان کرد.

او افزود: خوشبختانه در سه هفته اخیر شاهد بارندگی‌های خوبی در استان بودیم که تا حدی کاستی‌های آبی ناشی از کم‌بارشی طی چند ماه اخیر را جبران کرد و باعث خوشحالی کشاورزان و مردم استان شد.

مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای مازندران درباره تاثیر بارش‌ها بر حجم آب سد‌های استان نیز گفت: طی روز‌های اخیر حجم آب موجود در کل سد‌های استان از ۱۳۴ میلیون متر مکعب در روز ۱۵ خرداد به ۱۳۸.۶ میلیون متر مکعب در روز ۲۰ خرداد افزایش یافته است.

به گفته داوودیان دِبی آب ورودی سد شهید رجایی پیش از آغاز بارش‌ها ۱.۵ متر مکعب بر ثانیه بود، اما طی روز‌های بارانی اخیر به حدود ۱۲ متر مکعب نیز رسید که منجر به افزایش ۲.۷۳ میلیون متر مکعبی آب این سد شد و مجموع آب ذخیره شده سد را از ۴۵.۹ به ۴۷.۳ میلیون متر مکعب افزایش داد.

او افزود: دِبی آب ورودی سد البرز نیز از ۲.۵ متر مکعب تا پیش از بارندگی‌ها، در روز‌های بارانی گذشته به حدود ۱۰ متر مکعب رسید و حدود ۱.۶۵ میلیون متر مکعب آب وارد مخزن این سد کرد.

مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای مازندران درباره آخرین آمار بارندگی‌های فصل زراعی و سال آبی جاری نیز گفت: در فصل زراعی جاری از اول فروردین تا ۲۰ خرداد مجموعا ۱۵۹ میلیمتر بارندگی در استان ثبت شد که افزایش ۲۸ درصدی نسبت به دوره درازمدت و رشد ۸۵ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال را نشان می‌دهد.

داوودیان افزود: از ابتدای سال آبی جاری تاکنون ۴۱۰ میلیمتر بارندگی داشتیم که نسبت به دوره درازمدت ۲۰ درصد کاهش و نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۶ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

او ادامه داد: تا ۱۵ خرداد آمار بارندگی سال آبی جاری نسبت به مدت مشابه پارسال ۲۱.۵ درصد کمتر بود که در این چند روز بارانی ۵.۵ درصد بهبود یافت و اکنون به ۱۶ درصد رسیده است.

مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای مازندران با اشاره به وضعیت آورد رودخانه‌های استان نیز گفت: هر چند بارش‌های اخیر امیدوارکننده است،= اما هنوز در آورد رودخانه‌ها شرایط مناسبی نداریم و آورد رودخانه‌های استان از ابتدای سال آبی جاری تا کنون ۱۰۳۷ متر مکعب بود که نسبت به دوره درازمدت ۵۶ درصد و نسبت به مدت مشابه پارسال ۴۳ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

او افزود: از یکم تا ۲۰ خرداد نیز رودخانه‌های استان مجموعا ۱۱۰ میلیون متر مکعب آورد آب داشتند که نسبت به دوره درازمدت ۴۶ درصد و نسبت به مدت مشابه پارسال ۵ درصد کاهش یافته است.

مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای مازندران ادامه داد: همکاران ما در روز‌های اخیر و پس از بارندگی‌ها برای توزیع آب در شبکه انتقال پایین‌دست سد‌ها وارد عمل شده‌اند با این حال از همه کشاورزان درخواست داریم در رعایت مصرف آب کشاورزی کوشا باشند و با همکاران ما در این زمینه همراهی لازم را داشته باشند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار