در سفر استاندار قم به عراق، که با هدف افزایش روابط مختلف تجاری، اقتصادی و درمانی صورت گرفت، توانمندی‌ها و ظرفیت‌های طرفین در حوزه‌های کشاورزی، صنعت و تجارت معرفی و مقرر شد که هیات‌های مشترکی بین ایران و عراق شکل گرفته و توافقات به صورت تخصصی و عملیاتی اجرایی شود.

 استان قم به پاس حضور موثر و موفق موکب‌های قمی همچون حرم حضرت معصومه (س)، مسجد مقدس جمکران، اهالی شهر قم و... رابطه خوبی در حوزه‌های مختلف با کشور عراق دارد و طی یک دهه اخیر شاهد حضور مسئولان مختلف از استان قم درعراق و بلعکس بوده‌ایم؛ و حالا در جدیدترین رفت و آمد‌ها بین طرفین، سیدمحمدتقی شاهچراغی به دعوت مسئولان کشور عراق همراه با هیئت تجاری که در راس آن‌ها محسن امیدیان معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری قم قرار داشته است، صبح روز چهارشنبه هفته گذشته ایران را برای افزایش تعاملات تجاری، اقتصادی، کشاورزی، درمانی به سوی عراق ترک کرد.

استاندار قم در روز اول سفر بین‌المللی خود در استان المثنی حضور یافت و با «احمد المنفی» همتای خود به دیدار و گفتگو پرداخت.

استاندار «المثنی» در نخستین دیدار خود ضمن تشکر از حضور استاندار قم و هیات تجاری ایرانی به نقش بزرگ ایران در حمایت از عراق اشاره و عنوان کرد: اگر نقش امام خامنه‌ای و پشتیبانی‌های جمهوری اسلامی ایران نبود داعش عراق را با مشکلات جدی روبرو می‌کرد.

در ادامه این دیدار توانمندی‌ها و ظرفیت‌های طرفین در حوزه‌های کشاورزی، صنعت و تجارت معرفی و مقرر شد که هیات‌های مشترکی بین ایران و عراق شکل گرفته و توافقات به صورت تخصصی و عملیاتی اجرایی شود.

استاندار قم با هیئت همراه خود در روز دوم حضور در المثنی، راهکار‌های اجرایی افزایش صادرات محصولات تولید کنندگان و کارآفرینان استان قم به استان «المثنی» عراق را مورد بررسی قرار دادند.

همچنین شاهچراغی ضمن حضور در اتاق سرمایه گذاری استان در جمع تجار و فعالان اقتصادی و اتاق بازرگانی عراقی، به تشریح ظرفیت‌های اقتصادی، تجاری و عمرانی تولید کنندگان و صادرکنندگان استان قم پرداخت.

استاندار قم در ادامه ضمن بازدید از تعدادی از پروژه‌های عمرانی و کشاورزی شهر «سماوه» عراق که از لحاظ اقلیم جغرافیایی دارای مشترکات بسیاری با قم است، خاطرنشان کرد: واقعیت این است اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه ایران باعث شد در بسیاری از حوزه‌ها به ظرفیت‌های داخلی اتکا و به دانش‌بنیان‌ها اعتماد کنیم.

او افزود: بدین جهت استان قم یکی از استان‌هایی در ایران محسوب می‌شود که در حوزه توانمندی‌های داخلی رشد و پیشرفت خوبی داشته است و می‌تواند جایگزین مناسبی برای رقبای خارجی در عراق باشد.

در پایان مذاکرات طرفین مقرر شد هیات تجاری عراقی پس از مراسم اربعین با حضور در استان قم راهکار‌های اجرایی همکاری دو طرف را پیگیری و با جانمایی بارانداز تجاری در استان المثنی عراق نسبت به شروع صادرات محصولات تولیدی استان قم به عراق اقدام کنند.

شاهچراغی در ادامه سفر به عراق، روز پنج شنبه به نجف سفر و با «ماجد الوالدی» دیدار کرد.

استاندار قم در این دیدار با تاکید بر افزایش روابط تجاری و اقتصادی میان قم و نجف، بیان کرد: استان قم با ۷ شهرک صنعتی دارای ظرفیت‌های خوبی در حوزه تولید محصولات مختلف است.

شاهچراغی تصریح کرد: تحریم‌ها موجب توقف جوانان غیور ایرانی نشده بلکه عامل گام برداشتن جوانان ما به سمت خودکفایی گردید؛ واقعیت این است که اگر عراق می‌خواهد به نقطه مثبتی در حوزه اقتصاد برسد باید به ظرفیت‌های بومی خود توجه و به دانشنمدان داخلی اتکا کند.

استاندار قم درادامه گفت: علاوه بر ظرفیت‌های اقتصادی، استان قم در حوزه درمان ظرفیت‌های قابل توجهی دارد و سالانه بسیاری از بیماران از کشور‌های عربی و حاشیه خلیج فارس و برخی کشور‌های اروپایی روند درمان خود را در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های تخصصی استان دنبال می‌کنند.

او گفت: در این زمینه نیز می‌توانیم توافقات خوبی باشیم تا طبق تفاهم‌نامه‌ای میزبان بیماران عراقی در قم باشیم.

شاهچراغی در پایان این دیدار از «ماجد الوالدی» خواست تا در آینده با هیئت همراه خود به استان قم سفر کرده و از نزدیک شاهد ظرفیت‌های استان باشند.

در ادامه این دیدار شاهچراغی با «هاشم الکرعابی» معاون اول استاندار نجف نیز به گفتگو پرداخت و همکاری دو استان در میزبانی از زائرین اربعین ارزیابی شد. در دیدار استاندار قم با معاون اول استاندار نجف مسائلی همچون نحوه خدمات هلال احمر، شهرداری قم و موکب‌های قمی در حوزه‌های سلامت و درمان، خدمات رفاهی و تامین آب و یخ مورد بحث قرار گرفت.

شاهچراغی در دیدار با «نصیف جاسم الخطابی» استاندار کربلا ضمن دعوت از وی برای حضور در ام القرای جهان اسلام و زیارت حرم حضرت فاطمه معصومه (س) بر لزوم افزایش همکاری دو استان برای خدمت رسانی به زوار اهل بیت (ع) تاکید کرد.

استاندار کربلا نیز در این دیدار عنوان کرد: پیوند و همکاری بیشتر میان شهر‌های قم و کربلا در خدمت رسانی به زائرین هر دو کشور نقش بسزایی خواهد داشت.

استاندار قم در پایان سفر خود به عراق و در شهر کربلا، همراه با با الخطابی از کارگاه ساخت حسینیه قمی‌ها در کربلا بازدید کرد و از نزدیک در جریان امور قرار گرفت.

شاهچراغی در این بازدید تمرکز ویژه برای خدمات دهی به اقشار کم درآمد و زیارت ارزان برای سفر به عتبات عالیات را ضروری و لازم دانست.

عصر روز جمعه استاندار قم به همراه هیئت تجاری خود بعد از گذراندن سفر ۳ روزه، عراق را به مقصد قم ترک کردند.

لازم به ذکر است، کشور‌های ایران و عراق در گذشته در زمینه تعاملات فرهنگی گام‌های مثبتی برداشته‌اند و آمار‌هایی که تا به امروز منتشر شده نشان‌دهنده این است که در اربعین ۱۴۰۲ بیش از ۲۰۰ موکب از استان قم در عراق به خدمت‌رسانی زائران امام حسین (ع) خواهند پرداخت.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار