مدیرعامل شرکت توانیر گفت: در دولت فعلی کنتور بیش از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار مشترک هوشمند شده است که براین اساس بیش از ۵۰ درصد کنترل بار بصورت هوشمند انجام می شود.

آقای آرش کردی مدیرعامل شرکت توانیر اعلام کرد: بیش از ۵۰ درصد کنترل بار به صورت هوشمند انجام می‌شود و در دولت فعلی کنتور بیش از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار مشترک هوشمند شده اند. امیدواریم تا دو سال آینده این میزان به ۷۰ تا ۸۰ درصد مشترکان برسد.

او توضیح داد: یکی از اقدامات انجام شده در صنعت برق، رشد هوشمندسازی و هوشمند کردن اندازه گیری‌ها است. در صنعت برق با اعداد و ارقام مواجهیم که هر یک از این اعداد و ارقام نشان دهنده میزان تولید، مصرف، رشد مصرف، تلفات، کاهش تلفات، رشد مصرف انرژی و... است و بخشی از آن در قبوض برق درج می‌شود.

کردی ادامه داد: ما در کشور ۳۹ میلیون مشترک برق داریم که اطلاعات متفاوتی را در قبوض خود را دریافت می‌کنند، این اطلاعات قبوض نتیجه قرائت برای دوره‌های یک ماهه، ۱.۵ ماهه یا دو ماهه است. حال این قرائت‌ها و اطلاعات را برای هر یک ربع ساعت در نظر بگیرید، حجم اطلاعات دریافت شده بسیار زیاد می‌شود و ما به عنوان متولی صنعت برق در بحث مدیریت باید بدانیم که مشترکان هم اکنون چه میزان برق مصرف می‌کنند که بتوانیم بر اساس این مشترکان زیر الگوی مصرف یا بالای آن، یا چند برابر الگو مصرف را شناسایی کرده و برای آن‌ها برنامه ریزی کنیم، اما نمی‌توانیم برای هر مشترک یک نیرو قرار دهیم تا این اطلاعات را کسب کنند، بنابراین باید در کنترل پذیری، اندازه گیری و رویت پذیری هوشمندسازی صورت گیرد و کنتور‌ها هوشمند شوند.

مدیرعامل توانیر در ادامه گفت: اکنون یکی از تحولاتی که رخ داده، این است که هوشمندسازی شتاب فزاینده‌ای به خود گرفته است. تقریباً کنتور بخش‌های صنعتی، تجاری، کشاورزی در حوزه برق کاملاً هوشمندسازی شده اند و این قابلیت وجود دارد که از دور رویت شوند و به صورت لحظه‌ای مصرف آن‌ها را کنترل کرد. طبق الگوی مصرف آن‌ها را مقایسه و در صورت نیاز به آن‌ها هشدار داده یا حتی در مواردی برخی مشترکان را محدود کرد.

این مقام مسئول تاکید کرد: انرژی، یک ثروت ملی است و کسی نباید فکر کند، چون هزینه‌ای بابتش پرداخت می‌کند به هر شکلی که دوست دارد می‌تواند آن را مصرف کند، چراکه فارغ از مسائل ریست محیطی و این که این منابع برای آیندگان نیز هست، موضوع بهینه سازی مصرف در دنیا یک موضوع به رسمیت شناخته شده است.

او گفت: هوشمندسازی مصرف، رویت پذیری و کنترل پذیری کار بزرگی بود که انجام شده و با قاطعیت می‌توانیم بگوییم که در این مساله جزء ۵ کشور اول در دنیا هستیم.

مدیرعامل توانیر گفت: ما رویت پذیری قبوض را به وجود آورده ایم و کنترل دقیق و عدالت مدارانه‌ای انجام می‌دهیم. مثلا ممکن است با یکی از بخش‌ها تفاهم کرده باشیم که میزان مشخصی مصرف داشته باشد و حالا ممکن است که مشترکی عامدانه یا سهوا در این تفاهم تخطی کند که با توجه به هوشمندسازی متوجه این مساله می‌شویم و موارد لازم را لحاظ می‌کنیم.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار