اسقف آرام اول کشیشیان در دیدار با رایزن فرهنگی کشورمان در لبنان گفت: توهین مقدسات ادیان آسمانی نباید در پرتو آزادی بیان توجیه شود.

سید کمیل باقرزاده، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان ضمن حضور در خانه «کاتولیکوس ارامنه ارتدوکس کیلیکیا» با اسقف آرام اول کشیشیان، رهبر اعظم ارامنه لبنان دیدار و در خصوص مقابله با توهین به مقدسات به ویژه ساحت مقدس قرآن کریم گفتگو کردند.

در ابتدای این دیدار، طرفین راه‌های توسعه همکاری بین کلیسای ارامنه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مشکلات و چالش‌هایی که خانواده را در معرض خطر قرار داده است، را مورد بررسی قرار دادند.

باقرزاده با تأکید بر لزوم حمایت از مقدسات دینی اسلامی و نیز مسیحی اظهار داشت: باید تلاش کنیم نماد گفتگو و تشویق همزیستی مسالمت‌آمیر بین ادیان را گسترش دهیم.

رایزن فرهنگی کشورمان در لبنان مطرح کرد: جمهوری اسلامی ایران مفتخر است شهروندانی مانند ارامنه داشته که همواره در راستای خدمت به جامعه‌ی خود از هیچ فعالیتی دریغ نورزیده‌اند.

باقرزاده خواستار پیشرفت سطح همکاری بین دو طرف شد تا بتوان در حفظ و مصونیت جامعه و خانواده تلاش کرده و آن را در مقابل جریان‌های انحراف‌آمیز حمایت کرد.

وی پیام مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله سید علی خامنه‌ای، همراه با پیام حجت‌الاسلام والمسلمین ایمانی‌پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در رابطه با توهین رخ داده به ساحت قرآن کریم و چگونگی جلوگیری از تکرار آن را به اسقف آرام اول کشیشیان تقدیم کرد.

اسقف آرام اول کشیشیان هم در سخنانی، با محکومیت اهانت به مقدسات دینی به خصوص قرآن کریم گفت: مسیحیت تعرض و اهانت به مقدسات دینی به خصوص توهین به قرآن کریم را به شدت محکوم می‌کند، زیرا ادیان الهی حمله و توهین به هیچ یک از ادیان آسمانی را به هر بهانه و توجیهی نمی‌پذیرند.

وی ابراز کرد: ما هتک حرمت قرآن کریم را مانند هتک حرمت انجیل می‌دانیم و آنچه در کشور سوئد رخ داد منافات کامل با آموزه‌های دیانت مسیحیت داشته و ما آن شخص را از اتباع کلیسای مسیحیت و یا مسیحی نمی‌دانیم، زیرا نمی‌توان دست به هر کاری زده و آن را در پرتو آزادی بیان توجیه کنیم.

اسقف آرام اول کشیشیان افزود: بنابراین از منظر ما شخصی که به مقدسات توهین کند، مرتکب جرم سنگینی شده است که باید مجازات قانونی شود.

رهبر اعظم ارامنه لبنان با آرزوی موفیت برای رهبر معظم انقلاب و ملت شریف ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران توانسته در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی گام‌های بلندی بردارد و در ردیف کشور‌های پیشرفته و توسعه یافته جهان قرار گیرد.

وی از حمایت و توجه مقامات جمهوری اسلامی ایران به جامعه ارمنی‌های ایران قدردانی کرد و افزود: در سفر‌های متعددی که به ایران داشتم از نزدیک شاهد توجه مقامات این کشور به جامعه ارمنی‌ها بودم و همواره مقامات برجسته آن کشور، از مقام معظم رهبری تا رؤسای جمهور تأکید بر این دارند که ارامنه ایران از لحاظ سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و ... حق و حقوق‌شان محفوظ و مانند هر شهروند ایرانی در کشور خود بسر می‌برند.

شایان ذکر است، در این دیدار دو طرف درباره مراحل اولیه سمینار مشترک ویژه گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت که سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و کلیسای ارامنه در صدد برگزاری آن هستند، بحث و گفتگو کردند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار