استاندار آذربایجان‌غربی:

استان آذربایجان غربی دروازه ایران به اروپا است

معتمدیان گفت: استان آذربایجان غربی ظرفیت‌های قابل توجه‌ای دارد و دروازه ایران به اروپا است

محمدصادق معتمدیان، استاندار آذربایجان‌غربی در ديدار با چانگ هوا، سفير چين در ايران به ظرفیت‌های قابل توجه اين استان در حوزه‌های مختلف اشاره کرد و گفت: این استان ظرفیت‌های بسیار قابل توجهی در حوزه تجارت بین الملل دارد و دروازه ایران به اروپاست.

وی افزود: یکی از مهمترین مزیت‌های آذربایجان‌غربی وجود مسیر ریلی به ترکیه و اروپاست که می‌توان از این طریق کالا‌های شرق آسیا را به اروپا رساند.

معتمديان با اشاره به طراحی جاده نوین ابریشم اضافه کرد: مسیر‌هایی در ایران و آذربایجان غربی وجود دارد که می‌توان از آن‌ها برای این منظور استفاده کرد.

وی ادامه داد: همچنین می‌توان از کریدور چابهار به ماکو برای حمل‌کالا‌ها از چین به اروپا استفاده کرد که با این امر کاهش هزینه‌ها و زمان حمل و نقل نیز فراهم خواهد شد.

استاندار آذربایجان‌غربی تاکید کرد: این استان بهترین ظرفیت را در دسترسی به اروپا، دریای مدیترانه و دریای سیاه دارد که می‌توان از آن به صورت بهینه برای انجام تجارت استفاده کرد.

معتمدیان از وجود ظرفیت‌های دیگر در آذربایجان غربی خبر داد و گفت: معادن متعدد و غنی، ظرفیت کشاورزی و گردشگری متعدد از جمله مواردی است که می‌توان در ارتقای مراودات با کشور چین از آن‌ها بهره برد.

چانگ هوا سفیر چین در ایران گفت: در حال حاضر در حوزه‌های مختلف همکاری‌های خوبی بین ۲ کشور وجود دارد که امیدواریم روز به روز شاهد گسترش آن باشیم و امیدواریم با راهبری روسای جمهور ۲ کشور، روابط بین کشور‌ها و استان‌ها بسیار بیشتر از گذشته ارتقا یابد.

وی اضافه کرد: همچنین فرصت‌های زیادی برای همکاری با استان آذربایجان غربی وجود دارد که می‌توان از این ظرفیت‌ها بویژه در حوزه تجارت بین الملل با اروپا، ظرفیت‌های معدنی و تبادل تجربیات در حفاظت محیط زیست استفاده کرد.

چانگ هوا ادامه داد: سند همکاری تجارت چین با اروپا از طریق ایران امضا شده که می‌توان از ظرفیت این استان و جاده ابریشم در این خصوص استفاده کرد.

سفیر چین در ایران اظهار کرد: ماهانه گردشگران زیاد چینی از ایران بازدید می‌کنند که می‌توان تعداد آن‌ها را به صورت روز افزون افزایش داد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.