ساماندهی ۷۰۰ کیلومتر ایل‌راه عشایر خراسان شمالی

مدیرکل امور عشایر خراسان شمالی گفت: مرمت و بازسازی ۷۰۰ کیلومتر راه عشایری طبق قرارداد با قرارگاه محرومیت زدایی امام حسن مجتبی در طول ۳ سال مرمت می‌شود.

رضا روشن ضمیرگفت: زیرسازی و ساماندهی ۷۰۰ کیلومتر ایل‌راه عشایر خراسان شمالی ۱۰ هزار ۵۰ میلیارد تومان اعتبار نیازدارد که در صورت تأمین اعتبار از محل اعتبارات استانی و محرومیت‌زدایی در ۳ سال آینده مرمت و باز سازی می‌شود.
او گفت: خراسان شمال ۱۲۰۰ کیلومتر راه عشایر دارد که تا کنون ۴۰۰ کیلومتر زیر سازی، مرمت، تعریض و بازگشایی شده و سالانه ۷۰۰ کیلومتر هم تیغ زنی می‌شود.
عشایر خراسان شمالی در زیست بوم اترک شمالی و جنوبی و عشایر کرمانج غربی اتراق و تردد می‌کنند.

عشایر خراسان شمالی ۲۵ درصد از کوشت قرمز استان را تأمین می‌کند.
بر آخرین آمار سرشماری نفوس و مسکن استان که در سال ۹۷ انجام شد، جمعیت قشر عشایر استان ۲۹ هزار و ۹۹۳ نفر در قالب هفت هزار و ۳۸۲ خانوار به صورت کوچ رو و نیمه کوچ رو به زندگی عشایری ادامه می‌دهند، که جمعیت یک سی و سوم از کل جمعیت استان را شامل می‌شوند.
سبک زندگی و اشتغال عشایر در استان به‌عنوان مهم‌ترین بخش توسعه گردشگری خراسان شمالی نیز محسوب می‌شود.
در برنامه هفتم توسعه کشور نیز چهار رویکرد مهم اقتصادی و اشتغال‌زایی برای این قشر تولیدکننده در کشور تعریف شده و مدنظر قرار گرفته است.
سازمان امور عشایری کشور برای آسان‌سازی زندگی عشایر کشور و ارتقای معیشت و سطح درآمد آن‌ها چهار میز توسعه را تعریف کرده که مبتنی بر اصلاح زنجیره تولید گوشت قرمز، کشت گیاهان دارویی، توسعه تولیدات صنایع‌دستی همچنین توسعه گردشگری است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.