برداشت گردو در آذربایجان غربی آغاز شد

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به آغاز برداشت محصول گردو از باغ‌های استان گفت: بیش از ۱۲ هزار نفر در تولید و برداشت گردو در سطح استان اشتغال دارند.

علی دیانتی معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان غربی گفت: ۷ هزار و ۳۱۸ هکتار از باغ‌های استان، باغ گردو است که ۶ هزار و ۵۰۳ هکتار باغ‌های بارور و مابقی به صورت نهال هستند.

وی میانگین عملکرد باغ‌های گردو در هر هکتار را بیش از ۲ تن محصول خشک اعلام کرد و افزود: شهرستان ارومیه و سردشت بیشترین میزان تولید گردو در استان را به خود اختصاص داده‌اند.

دیانتی اضافه کرد: بر اساس برآورد‌های انجام شده میزان تولید این محصولات امسال پنج درصد در مقایسه با پارسال افزایش خواهد داشت.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: ارقام گردوی کشت شده عموما بذری و از ژنوتیپ‌های مختلف است البته در سال‌های اخیر ارقام خارجی و درختان کشت بافتی و پیوندی نیز در سطح وسیع کشت و در حال توسعه است به طوریکه می‌توان به رقم چندلر، فرنور، پدرو، فرنت و فرانکت و ارقام بومی و کاغذی اشاره کرد.

وی با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر کشت ارقام جدید خارجی دیربرگ و پربازده گردو در استان شروع شده‌است، ادامه داد: امسال هم به منظور افزایش تولید و بهبود کیفیت و کاهش هزینه‌های تولید، با همکاری کارشناسان باغبانی در سطح شهرستان‌ها و کشاورزان، اقدام به تعویض تاج درختان گردو با عمل پیوند سرشاخه کاری به صورت الگویی با استفاده از ارقام جدید به تعداد حدود سه هزار شاخه در سطح استان شده است.

دیانتی اضافه کرد: این استان از نظر تولید گردوی با کیفیت و مجهز بودن به تکنیک‌های جدید تولید از جمله دستگاه‌های برداشت، تولید نهال گردوی پیوندی، سرشاخه کاری درختان و وجود کارشناسان صاحب نظر رتبه اول کشور را دارد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.