سرپرست سازمان مرکزی تعاون روستایی خبر داد؛

خرید توافقی ۱۷ هزارتن لیموترش

هادربادی گفت: خرید توافقی ۱۷ هزارتن لیموترش از استان‌های هرمزگان و جنوب کرمان کاهش زیان کشاورزان و تعادل بخشی به بازار را به همراه داشته است.

آقای غلامرضا هادربادی گفت: براساس این سند راهبردی و بهره‌گیری از الگوهای برنامه‌ریزی مدون در این نقشه راه، نوع اقدام، مجری، زمان اجرا، ابزار و هدفِ اقدام به صورت مشخص تعیین شده است.

او با اشاره به نقش سازمان مرکزی تعاون روستایی به عنوان یکی از مجریان کشت قراردادی و خریدهای توافقی افزود: امسال این سازمان با کشت قراردادی حدود ۱.۲ میلیون هکتار در سه محصول گندم، جو و کلزا (دیم و آبی) با محوریت تشکل‌ها به ویژه اتحادیه تعاونی تولید و همکاری اتحادیه تعاون روستایی، بستر بزرگ خدمت‌رسانی به کشاورزان و حوزه امنیت غذایی کشور را ایجاد کرده است.

هادربادی توزیع آرد روستایی را از دیگر اقدامات در دست پی‌گیری سازمان مرکزی تعاون روستایی اعلام کرد و گفت: توزیع آرد روستایی در شبکه تعاون روستایی با محوریت سازمان، خدمتی دیگر در جهت تامین منافع جامعه روستایی کشور خواهد بود.

او   توزیع ۳۰۰ هزار تن کود اوره را از دیگر اقدامات سازمان تعاون روستایی برشمرد و افزود: از ابتدای سال با حمایت وزیر جهادکشاورزی و پیگیری سازمان مرکزی تعاون روستایی، عاملیت ۳۰۰ هزار تن کود اوره با محوریت سازمان به شبکه تحت پوشش داده شده است، این خدمت در واقع بازیابی یکی از حلقه‌های وصل سازمان با کشاورزان است که هم‌زمان تراز خدمات‌رسانی سازمان به گروه هدف را ارتقا خواهد داد.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ادامه داد: نقش‌آفرینی در توزیع کالابرگ الکترونیکی حاصل تعاملات سازمان و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است که براساس آن توزیع کالا بین کشاورزان و روستاییان از طریق شبکه گسترده تحت پوش انجام می‌شود، که گشایش این دریچه خدمت، قوام و پایداری رابطه سازمان و جامعه روستایی و کشاورزیِ و پویایی بیشتر شبکه را به دنبال خواهد داشت.

خرید توافقی مازاد گوجه فرنگی و لیموترش از کشاورزان

هادربادی از خرید مازاد گوجه‌فرنگی و لیموی مازاد در جهت افزایش کشش بازار خبر داد و گفت: از حدود دو ماه پیش براساس پیش‌بینی به عمل آمده، خرید توافقی گوجه‌ صنعتی در استان فارس با برنامه‌ریزی سازمان و توسط شبکه آغاز شد، در آن زمان قیمت این محصول به حدود ۲ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده بود که این مبلغ زیان کشاورز را به همراه داشت.

وی افزود: با ورود سازمان و خرید هر کیلو گوجه به قیمت توافقی ۳ هزار و ۸۰۰ تومان آن هم با مشارکت صنایع تبدیلی و تکمیلی، ضمن ارتقای ارزش افزوده و ارزآوری، بر کشش بازار افزوده شد و قیمت این محصول با هدف تامین سود کشاورز، در بسیاری از استان‌های کشور به تعادل رسید.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ادامه داد: به جای انتقال گوجه‌فرنگی  از یک منطقه برای عرضه به جای دیگر،این محصول را از بستر صنایع عبور دادیم، این اقدام در استان فارس از طریق ۴ کارخانه عملیاتی شد، روش مشابهی در استان‌های خراسان و اصفهان نیز اجرا شد.

به گفته او، بر خلاف سال‌های قبل، با این اقدام به موقع سازمان و خرید بیش از ۶۰ هزار تن گوجه از سراسر کشور، از بروز بحران مازاد گوجه‌فرنگی در شهریور ماه پیشگیری و سود آن عاید کشاورز شد.

هادربادی از خرید حدود ۱۷ هزار تن لیمو تا حال خبر داد و گفت: خرید توافقی لیمو از باغداران استان‌های هرمزگان و جنوب کرمان  به طور همزمان کاهش ضرر و زیان کشاورزان، تعادل‌بخشی به بازار این محصول و رونق صنایع را در پی داشته است.

او تاکید کرد: گذر از معبر صنایع به جای جابه‌جایی منطقه‌ای و توزیع در نقطه دیگر برنامه آزمون‌ پس داده‌ی سازمان در خرید توافقی لیمو بود که با افزایش کشش بازار قیمت محصول را به تعادل رساند؛ از این رو در نظر داریم محصول لیموی مازاد سایر مناطق نیز با اعلام رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مربوطه در دستور کار قرار گیرد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.