متخصصان حوزه علمیه پاسخگوی شبهات فضای مجازی باشند

آیت الله سبحانی گفت: فضای مجازی رسانه‌ای است که در آن مطالب شبهه انگیز وجود دارد و جوانان مرتب با سئوال مواجه می‌شوند لذا جواب این شبهات را باید متخصصان حوزه بدهند.

آیت الله جعفر سبحانی روز چهارشنبه در آیین آغاز سال تحصیلی جدید حوزه‌های علمیه، در مدرسه علمیه دارالشفاء قم  گفت: اکنون سوال‌های زیادی از اطراف و اکناف به حوزه می‌آید و جمعی از حوزویان باید پاسخگوی سئوالات روز بوده و این جمع باید مجهز به پاسخ به سووالات روز باشند و حتی پاسخ مراجع تقلید هم جمع شود و جواب واحد داشته باشند.

آیت الله سبحانی عنوان کرد: اولین خطابی که بر پیامبر اسلام شده خطاب به خواندن است و این امر حاکی از آن است که قرائت و همچنین قلم مسائل مهمی هستند و فرد مسلمان باید دارای ۲ سلاح بیان و نگارش باشد.

مرجع تقلیدشیعیان خطاب به طلاب حوزه‌های علمیه تاکید کرد که اگر بخواهیم شریعتی را بیان کنیم باید به ۲ سلاح معنوی خواندن برای بیان و دوم نوشتن مجهز باشیم.

آیت الله سبحانی در ادامه تصریح کرد: اکنون از یکصدمین سال تاسیس حوزه علمیه قم می‌گذرد و مرحوم آیت الله حائری در سال ۱۳۰۱ تصمیم بر تاسیس حوزه گرفت و نشانگر آن است که مردان بزرگ کار‌های بزرگ تری انجام می‌دهند.

او افزود: مرحوم آیت الله حائری با آمدن به قم، به حوزه نجف نامه نوشت تا فضلای عراق به قم بیاییند و کلنگ ساخت حوزه را بزنند و در این یکصد سال برکات بسیاری از حوزه نصیب همگان شده که انقلاب اسلامی یکی از این برکات به شمار می‌آید.

آیت الله سبحانی بیان  کرد: حوزه باید با فرهنگ خودش حفظ شود، گرچه هر زمانی مقتضیاتی دارد، ولی باید فرهنگ حوزه محفوظ بماند.

او گفت: فرهنگ حوزه نباید تبدیل به فرهنگ دانشگاه شود و حوزه مستقل است و اساس حوزه که طلبه پروری و محقق پروری است را باید حفظ کنیم.

 مرجع تقلیدشیعیان افزود: همانطور که علمای بزرگی پرورش دادیم که برای ما چراغ هستند فرهنگ آن‌ها باید محفوظ بماند.

او ادامه داد: آزمون‌ها در حوزه علمیه باید کتبی و نوشتاری و به سبک حضوری باشد و این برای ما مهم است و نباید از دیگران سرمشق بگیریم.

آیت الله سبحانی در پایان گفت: اگر بخواهیم حوزه قدرت علمی تحقیقی و عمقی خود را داشته باشد باید فرهنگ حوزه را حفظ کنیم.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.