امیر آشتیانی در ديدار وزیر دفاع روسیه:

حفظ تمامیت ارضی کشور‌های منطقه جزء خطوط قرمز ایران است

وزیر دفاع روسیه با حضور در ستاد وزارت دفاع با وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفتگو کرد.

امیر سرتیپ محمدرضا آشتیانی وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران در دیدار با ارتشبد سرگئی شایگو وزیر دفاع فدراسیون روسیه با اشاره به سابقه چند دهه روابط دفاعی و نظامی دو کشور گفت: همکاری‌های دفاعی و نظامی دو کشور همواره با حمایت و پشتوانه رهبران عالی رتبه با هدف تقویت و تحکیم ثبات و امنیت در منطقه و نظام بین الملل پیگیری و دنبال شده است.

وزیر دفاع با اشاره به تحولات جدید بین المللی و تلاش کشور‌های مستقل برای ایجاد نظام چند قطبی و عادلانه در برابر رویکرد‌های یک جانبه گرایانه برخی از کشور‌ها افزود: رشد و توسعه سازمان‌های منطقه‌ای نظیر شانگ‌های و بریکس، نشانه‌هایی از تمایل کشور‌های جهان به نظام چند قطبی است.

امیر سرتیپ آشتیانی با موفق ارزیابی کردن تجربه همکاری و مشارکت در حوزه‌های منطقه‌ای از جمله مبارزه با تروریسم در غرب آسیا، شرایط و تحولات منطقه‌ای و بین المللی را نیازمند مشارکت بر مبنای منافع متقابل و مشترک دانست و افزود: به طور قطع همکاری‌های دفاعی و نظامی دوجانبه در چارچوب صلح و امنیت بین الملل پیش خواهد رفت.

وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اهمیت همکاری‌های فی مابین در حوزه‌های منطقه‌ای و بین المللی به عنوان تضمین کننده منافع و امنیت دو کشور اظهار داشت: مقابله با چالش‌های مشترک از جمله یک جانبه گرایی آمریکا از موضوعات مهم و راهبردی در راستای همکاری‌های مشترک است.

امیر سرتیپ آشتیانی با مرور تحولات منطقه، ضمن مخالفت با هرگونه حضور نیرو‌های فرامنطقه‌ای افزود: حفظ تمامیت ارضی کشور‌های منطقه و مرز‌های بین المللی جزو خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران است و در این رابطه قالب پیشنهادی ۳+۳ را یک راهکار برای حل مسالمت آمیز مشکلات و مسائل در منطقه قفقاز می‌دانیم.

وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران با اشاره به توافقنامه برجام و اتمام محدودیت‌های تسلیحاتی شورای امنیت در اکتبر ۲۰۲۳، اقدام جدید سه کشور اروپایی در خصوص عدم لغو تحریم‌های موشکی را نقض آشکار تعهدات اروپا ذیل برجام دانست و اظهار داشت: بیانیه مغرضانه این کشور‌ها مبنی بر عدم پایبندی ایران به تعهدات خود نیز یک دروغ بزرگ سیاسی و نشانه روشنی برای عدم اعتماد ملت ایران به آن‌ها دانست.

در ادامه این دیدار ارتشبد سرگئی شایگو ضمن تشکر از دعوت جمهوری اسلامی ایران، سطح روابط میان دو کشور جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه را در سطح بالا و راهبردی ارزیابی کرد.

وی با تاکید بر ارتقای سطح همکاری‌های راهبردی میان دو کشور، تعاملات سازنده میان ایران و روسیه را موجب ایجاد ثبات و امنیت در منطقه دانست و به تداوم همکاری‌ها و حرکت در راستای نظام چند قطبی تاکید نمود.

وی در خصوص تحولات منطقه‌ای افزود: روسیه در مسائل منطقه‌ای فعال است و همراهی کشور بزرگی همانند ایران می‌تواند به امنیت و ثبات منطقه کمک کند.

ارتشبد شایگو با استقبال از چارچوب ۳+۳ برای حل و فصل مسائل منطقه قفقاز، حضور کشور‌های منطقه به ویژه ایران را مورد تاکید قرار داد.

وی با حمایت و پشتیبانی از مواضع جمهوری اسلامی ایران در خصوص تحولات قفقاز، از حضور و فعالیت و کشور‌های فرامنطقه‌ای انتقاد و بر راه حل‌های منطقه‌ای با مشارکت کشور‌های منطقه و توجه به ظرفیت‌های فرهنگی، تاریخی و ... تاکید نمود.

وزیر دفاع روسیه تداوم همکاری‌های ۴ جانبه ایران، روسیه، ترکیه و سوریه در غرب آسیا و هم چنین بهره گیری از ظرفیت‌های سازمان‌های منطقه‌ای همانند سازمان همکاری شانگ‌های را مورد تاکید قرار داد و از برگزاری اجلاس وزرای دفاع این کشور‌ها خبرداد.

در این دیدار طرفین آخرین وضعیت همکاری‌های دوجانبه دفاعی را مورد بررسی قرار دادند.

وزیر دفاع روسیه در ستاد وزارت دفاع

دیدار وزیر دفاع ایران و وزیر دفاع روسیه

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
علی
۱۳:۳۳ ۳۰ شهريور ۱۴۰۲
سوخو را بدید تجهیزات بگیرید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۱۳ ۲۹ شهريور ۱۴۰۲
خانه ۲۵ متری خوش نقشه برا جوانان تو تهران خوبه ، اگه می تونید بسازید ،
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۱۹ ۲۹ شهريور ۱۴۰۲
کو قره باغ که ازادشد
آخرین اخبار