مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران مطرح کرد؛

فوت ۳۹ نفر در چهارماهه امسال به دلیل گاز گرفتگی

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران گفت: از ابتدای فروردین تا پایان تیرماه امسال ۳۹ نفر براثر مسمومیت با گاز منواکسیدکربن فوت کردند.

مهدی فروزش مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران گفت: از ابتدای فروردین تا پایان تیرماه امسال ۳۹ نفر براثر مسمومیت با گاز منواکسیدکربن فوت و به مراکز پزشکی قانونی این استان ارجاع شدند و در سال گذشته در همین مدت ۲۵ نفر به دلیل مسمومیت با گاز منواکسیدکربن فوت کردند که تعداد فوتی هابه دلیل گاز گرفتگی در چهار ماهه امسال در استان تهران ۲۵ نفر مرد و ۱۴نفر زن بودند.

وی تاکید کرد: گاز CO (منواکسیدکربن) گازی است سمی که از احتراق ناقص کربن به وجود می‌آید که رنگ و بوی خاصی ندارد و به همین دلیل آن را قاتل خاموش می‌نامند و وقتی CO وارد سیستم تنفسی شخصی شود بلافاصله با گلبول‌های قرمز شخص وارد واکنش شده و باعث می‌شود تا اکسیژن کمتری به اعضای بدن برسد که اولین عوارض این مساله در ابتدا سوزش چشم‌ها و پس از سپری شدن زمانی بین ۱ تا ۲ ساعت بسته به غلظت گاز کربن منواکسیدکربن موجود در مکان فرد احساس خواب آلودگی و احساس خستگی مفرط می‌کند.

وی گفت: در این حالت اعضای بدن گِزگِز کرده و اگر بدن شخص حساس باشد دچار خونریزی بینی می‌شود. اگر شخص سعی کند سرپا بایستد دچار سرگیجه به همراه حالت تهوع شده و چشم‌ها در این حالت اغلب سیاهی می‌رود. در ادامه ممکن است شخص دچار بیهوشی شود.

فروزش افزود: افرادی که در یک فضای سربسته در معرض استنشاق این گاز قرار می‌گیرند ابتدا احساس کرختی و خواب آلودگی می‌کنند و در صورتی که هرچه سریعتر مکان را ترک نکنند و یا هوای تازه تنفس نکنند دچار بیهوشی و در نهایت خفگی می‌شوند. کودکان، سالمندان، افراد با سابقه بیماری‌های قلبی - ریوی و افراد مبتلا به بیماری‌های خونی بیشتر از سایرین دچار عوارض ناشی از مسمومیت با گاز co می‌شوند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار