رئیسی: برنامه جامع و چشم‌انداز همکاری‌های ایران و ژاپن تدوین شود

رئیس جمهور با اشاره به سوابق خوب روابط ایران و ژاپن، بر تلاش برای ارتقای همکاری‌ها تاکید و پیشنهاد کرد که مسئولان مربوط در اولین اقدام، برنامه‌ای جامع تهیه کنند که چشم‌انداز همکاری‌های دو کشور در سال‌های آینده را ترسیم و مشخص کرده باشد.

سید ابراهیم رئیسی در ادامه برنامه‌های سومین روز سفر خود به نیویورک، در دیدار آقای «فومیو کیشیدا» نخست وزیر ژاپن، با اشاره به سوابق خوب روابط دو کشور، بر تلاش برای ارتقای همکاری‌ها تاکید و پیشنهاد کرد که مسئولان مربوط در اولین اقدام، برنامه‌ای جامع تهیه کنند که چشم‌انداز همکاری‌های دو کشور در سال‌های آینده را ترسیم و مشخص کرده باشد.

رئیسی با اعلام آمادگی برای مشارکت در رفع مسائل مربوط به بد عهدی‌های آمریکا و اروپا در عمل به تعهدات توافق هسته‌ای، به متعهد بودن ایران به انجام تعهداتش اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران منتظر اقدام عملی آمریکا در عمل به تعهداتش در توافق هسته‌ای است.

«فومیو کیشیدا» نخست وزیر ژاپن هم در این دیدار از تمایل کشورش برای گسترش مناسبات با ایران و همچنین تلاش‌های دیپلماتیک برای تقویت ثبات و همکاری‌های منطقه‌ای خبر داد.

نخست وزیر ژاپن با بیان اینکه ایران را کشوری دارای ظرفیت‌های بالا می‌داند، توسعه روابط دوجانبه میان تهران و توکیو را برای ثبات منطقه مهم دانست.

فومیو کیشیدا همچنین با استقبال از موضع ایران درباره پایان جنگ اوکراین، ایفای نقش ایران در حل و رفع مشکلات و موضوعات منطقه و خلیج فارس را مهم و سازنده توصیف کرد.

«فومیو کیشیدا» نخست‌وزیر ژاپن روز چهارشنبه در حاشیه هفتاد و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک در محل اقامت رئیس‌جمهوری اسلامی ایران با آیت‌الله «سید ابراهیم رئیسی» دیدار کرد.

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در ساعات پایانی روز یکشنبه (۲۶ شهریور) قبل از عزیمت به نیویورک گفته بود: تعامل با کشور‌های جهان، سازمان‌های منطقه‌ای، فرامنطقه‌ای و بین‌المللی یکی از ارکان سیاست جمهوری اسلامی ایران است. اقدام دیگری که در این سفر حتما انجام خواهد شد روابط دوجانبه است؛ حضور رؤسای کشور‌ها (که برای حضور در نشست مجمع عمومی می‌آیند) فرصتی برای دیداردوجانبه ایجاد می‌کند. با کشور‌هایی که می‌توانیم تعامل و روابط داشته باشیم نشست‌هایی خواهیم داشت و در حد امکان با رؤسای کشور‌ها در این سفر دیدار‌هایی خواهیم داشت و به میزانی که اقتضا کند از این فرصت استفاده خواهد شد.

 

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۴۷ ۳۱ شهريور ۱۴۰۲
عالی است تعامل با کشورها
Iran (Islamic Republic of)
عدم تحویل تارا دستی ۳۱ خرداد لطفا پیگیری کنید.
۲۲:۵۸ ۲۹ شهريور ۱۴۰۲
عدم تحویل تارا دستی ۳۱ خرداد لطفا پیگیری کنید.مدارس شروع شد چهارماه تکمیل وجه شده پیش فروش ۱۴۰۱ با مردم اینکار رو نکنید چوب خدا صدا نداره .
آخرین اخبار