حذف ۶۰۰ کشتی‌گیر به دلیل دعوای چند مدیر و مربی با هیئت کشتی!

۶۰۰کشتی‌گیر نونهال و نوجوان سنندجی به دلیل تصمیم هیئت کشتی از حضور در مسابقات و تمرینات ورزشی حذف شدند.

بسیاری از کارشناسان و مربیان کشوری اعتقاد دارند پتانسیل و استعداد کشتی کردستان بالاست، اما وجود برخی حواشی باعث شده جدا از تضعیف و پسرفت این رشته ورزشی، دودِ اختلافات به چشم ورزشکاران و کشتی‌گیرانی برود که با هزار امید و آرزو به این عرصه روی آورده‌اند غافل از اینکه روز‌های عمرشان به خاطر برخی مشکلات چه درست یا نادرست، در کشتی به فنا می‌رود. 

دوشنبه شب، مربیان و مدیران چند باشگاه کشتی کردستان با خبرنگاران نشستی خبری برگزار کردند. ماجرا از این قرار است که آن‌طور که مدیران سه باشگاه کشتی توحید، چمران و شکوهی سنندج می‌گویند به دلایلی مورد غضب هیئت کشتی کردستان قرار گرفته‌اند.

مسعود مرادی که به گفته خود مربی و مدیرعامل باشگاه کشتی در مرکز استان کردستان است،  درباره دلیل حذف شاگردانش از مسابقات کشتی گفت: ماجرای حذف این بچه‌ها از آنجا شروع شد که چندماه پیش رئیس هیئت کشتی استان کردستان در برنامه تلویزیونی صداوسیما کردستان بنده را متهم به «پولشویی، دزدی و فساد اقتصادی» کرد و برابر حقی که داشتم در مراجع قضائی از او شاکی شدم که در نهایت با ارائه مستندات، فیلم و حضور و شهادت شهود من تبرئه و وی در دادسرا محکوم و اکنون با سند آزاد است.

مرادی با بیان اینکه همین اتفاق، شروع تحریم ما و سایر مربیان از سوی هیئت کشتی بود و تا پیش از آن در هیچ مسابقه‌ای حذف نشده بودیم، درباره شیوه فعالیت‌های کشتی‌گیران این سه باشگاه در سنندج گفت: ابتدا با دعوت از مربیان جوان و قهرمان‌پور (قهرمان‌پور) این استان همچون فواد نیک‌بین و آرش ابراهیمی که شاگردان و قهرمانان زیادی تحویل جامعه ورزشی داده‌اند، آموزش ۱۲۰ کشتی‌گیر در رده‌های مختلف را آغاز کردیم. در اولین حضور در لیگ تهران شاگردانمان عملکرد بسیار خوبی از خود به نمایش گذاشتند و، چون قوی ظاهر شدند، ترس به دل برخی‌ها افتاد.

این مربی کشتی کردستانی مدعی شد که پس از این شکایت قضائی، علی‌رغم اینکه باشگاه ورزشی‌مان تا سال ۱۴۰۳ اعتبار و قرارداد داشت، آن را لغو و سالن تمرین را از ما گرفتند و با ۱۲۰ کشتی‌گیر آواره شهر شدیم تا اینکه باشگاه شکوهی بدون گرفتن یک ریال پول، به ما مکان تمرینی داد. بعد از این قضایا، کادر هیئت به ما اعلام کردند که چه به‌حق و چه ناحق اجازه نمی‌دهیم شاگردان این سه باشگاه در هیچ مسابقه‌ای شرکت کنند.

مرادی با اذعان به اینکه در حال حاضر باشگاه ما به همراه باشگاه‌های توحید و چمران از حضور در مسابقات زیرنظر هیئت کشتی محروم است، ادامه داد: سؤال اینجاست آیا رئیس هیئت کشتی، چون با بنده مشکل شخصی دارد، می‌تواند این همه کشتی‌گیر را از تمرین و گردونه مسابقات حذف کند؟ با وجود اینکه هشتم شهریورماه از سوی آموزش و پرورش و مربیان و والدین کشتی‌گیران با سرپرست ورزش‌وجوانان مکاتبه کرده‌ایم، اما اصلاً متولیان امر پاسخ‌گو نیستند.

مرادی خاطر نشان کرد: سال گذشته تیم استان کردستان با حضور شاگردان ما و کسب سه مدال در سه مسابقه جزو ۱۰ تیم برتر کشور بود. ۲۳ اردیبهشت ماه امسال با کسب ۳ مدال جایگاه هفتم کشوری را به دست آوردیم و در مسابقات آموزشگاه‌های کشور نیز با ۳ مدال، پنجم کشور شدیم، اما اخیراً با حذف بچه‌هایمان، تیم کردستان با هشت شرکت‌کننده به مسابقات رفت و بدون مدال در جایگاه نوزدهم قرار گرفت، مستندات همه این‌ها در سایت فدراسیون موجود است. متأسفانه در پنج سال اخیر شاهد افت بسیار محسوس کشتی استان هستیم که این امر ناشی از مدیریت ضعیف هیئت کشتی است. وقتی کادر هیئت ضعیف هستند چرا نباید جای خود را به مربیان دارای برنامه و خوش‌فکر بدهند؟

این مربی کشتی استان کردستان مدعی شد که در حال حاضر ۶۰۰ نفر از کشتی‌گیران و مربیان این سه باشگاه با تصمیمات هیئت کشتی از مسابقات محروم شده‌اند؟ این در حالی‌ست که آموزش‌دهندگان این ورزشکاران همچون «فواد نیک‌بین» برای حضور در اردوی تیم‌های ملی دعوت می‌شوند، اما در استان به رسمیت شناخته نمی‌شوند. اکنون تنها ما مانده‌ایم و این شاگردان محروم از تمرین، اگر مسئولان فکر می‌کنند همه چی آرام است، نه آرام نیست. خبرنگاران باید دغدغه‌هایمان را شفاف منعکس کنند و به دادِ این بچه‌ها برسند. بنده تنها منافع ملی و استان برایم مهم است نه منافع شخصی و درآمدزایی، درآمد مالی ماهانه این باشگاه ۲۰ میلیون تومان بوده و پولشویی صورت نگرفته است، حتی اگر بنده هم مقصر هستم، این ورزشکاران چه گناهی کرده‌اند؟ رئیس هیئت کشتی کردستان باید پاسخ‌گو باشد.

فواد نیک‌بین از مربیان کشتی استان کردستان نیز در این نشست به بیان دغدغه‌های خود پرداخت و گفت: با وجود اینکه از زندگی شخصی خود مایه گذاشته و ساعت‌ها از عمر خود را در باشگاه‌ها و برای پیشرفت کشتی کردستان می‌گذارنم، اما نه تنها قدر دانسته نمی‌شود بلکه بی‌احترامی و ما را هم حذف می‌کنند.

آرش ابراهیمی به عنوان یکی دیگر از مربیان استان کردستان نیز به عنوان آخرین نفر به بیان درد دل‌های خود پرداخت و گفت: بنده همواره خود را شاگرد رئیس فعلی هیئت کشتی کردستان دانسته و بار‌ها پیروزی مسابقات را به نام او تمام کرده‌ایم، اما نباید الان که ما به عرصه مربیگری روی آورده‌ایم، حذف شویم. چرا نباید از ظرفیت ما و قهرمانان دیگری که مدل جهانی دارند، اما الان رها شده‌اند، استفاده نشود؟ ما که جز پیشرفت کشتی کردستان، دنبال هیچ چیزی نیستیم.

جمشید خیرآبادی هیئت کشتی استان کردستان دلیل جلوگیری از فعالیت این باشگاه را غیرقانونی بودن آن عنوان کرد و افزود: این باشگاه هیچ مجوز رسمی فعالیت ندارد. صدور یا تمدید مجوز این باشگاه باید پس از طی فرآیند اداری و قانونی از طریق ورزش‌وجوانان شهرستان سنندج و استان پیگیری و انجام شود و ارتباطی به هیئت کشتی یا شخص بنده ندارد.

رئیس هیئت کشتی استان کردستان با ادعای اینکه مربیان این باشگاه‌ها نیز مجوز رسمی فعالیت و دفترچه به‌روز ندارند و نامه و مستندات آن موجود است، تصریح کرد: دلیل جلوگیری از حضور کشتی‌گیران این باشگاه‌ها به خاطر غیرقانونی بودن فعالیت آنان است.

وی خطاب به والدین کشتی‌گیران عنوان کرد: این باشگاه‌ها هیچ مجور رسمی نداشته و در صورتی که خدایی نکرده هر گونه اتفاقی رخ دهد، کسی پاسخ‌گو نیست. 

خیرآبادی با بیان اینکه بنده به هیچ عنوان دنبال سوءاستفاده مالی، کسب جایگاه، شناساندن خود به مردم از ظرفیت هیئت و یا حضور در انتخابات مجلس و شورای شهر نیستم ابراز داشت: برای توسعه کشتی استان متقبل هزینه‌هایی از زندگی شخصی خود شده و دنبال کسب پول از هیئت نیستم و مشکلی هم با کسی ندارم.

وی مدعی شد افرادی که در این باشگاه‌ها فعالیت می‌کنند نه قهرمان بودند و نه در کشتی جایگاهی دارند، اما باید شفاف‌سازی شود که چه میزان درآمد و منفعت شخصی برایشان دارد.

رئیس هیئت کشتی استان کردستان درباره شکایت آقای مسعود مرادی از خود و تشکیل پرونده قضائی نیز گفت: بنده در مصاحبه تلویزیونی عنوان کردم که در آن باشگاه فساد و پولشویی صورت گرفته، باید شفاف‌سازی شود. هنوز دادگاهی انجام نشده و رأی صادر نشده است.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا در صورت مراجعه و انجام فرایند‌های قانونی برای صدور مجوز‌ها مشکلی با این افراد ندارید اظهار کرد: هر کسی برای پیشرفت کشتی کردستان از جمله این مربیان در صورت دریافت مجوز فعالیت به روز کردن دفترچه‌های مربیگری، قدمی بردارد، دستش را می‌بوسم. اما به شرط قانونی بودن. حتی حاضرم شیفت تمرینی از مکان‌های هیئت نیز در اختیارشان بگذارم.

خیرآبادی با بیان اینکه در صورت فعالیت نونهالان و نوجوانان کشتی‌گیر زیر نظر مربیان رسمی، هیچ محدودیتی برای حضور در مسابقات نیست، اعلام کرد: در مهرماه امسال مسابقات انتخابی تیم‌ملی نونهالان در مریوان برگزار می‌شود که با رایزنی‌هایی که صورت گرفته، ۲۰ نفر از بچه‌های استان را شرکت خواهم داد.

منبع:تسنیم

برچسب ها: کشتی ، کشتی گیر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.