سیستان باید به یک منطقه تجاری تبدیل شود

استاندار سیستان و بلوچستان با تاکید بر حضور مردم در عرصه‌های مختلف گفت: فعال بودن نیروی انسانی در پیشرفت هر منطقه‌ای بسیار حائز اهمیت است.

محمد کرمی شامگاه ر دیدار با روسای دانشگاه‌های زابل با اشاره به مسائل و ظرفیت‌های منطقه سیستان اظهار کرد: طرح اضطراری تأمین آب، انتقال آب از منطقه تهلاب، انتقال آب دریای عمان به منطقه سیستان و حفر چاه‌های ژرف در حال اجرا است و در صورت وصول نتیجه طرح‌های قبلی در زمینه کشاورزی و گلخانه‌ای مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به اینکه منطقه سیستان باید به یک منطقه تجاری تبدیل شود، بیان کرد: باید فرآوری و افزایش ارزش افزوده کالا‌های وارداتی، راه اندازی شرکت‌های مشترک با کشور‌های همسایه و ایجاد منافع مشترک با آن‌ها نیز پیگیری شود.

وی با تاکید بر بهره برداری از ظرفیت‌های منطقه سیستان تصریح کرد: احیای برخی از طرح‌های نیمه تعطیل، توسعه پنل‌های خورشیدی و نیروگاه‌های بادی، دعوت از سرمایه‌گذاران برای تاسیس کارخانه در مقیاس‌های مختلف در منطقه و تبدیل کردن منطقه به مرکز تولید پوشاک نیز در دستور کار قرار دارد.

استاندار سیستان و بلوچستان تصریح کرد: برنامه‌ریزی برای استفاده از پساب برای برخی تولیدات کشاورزی، گسترش صنایع کم آب بر و فرآوری محصولات وارداتی و معدنی نیز باید با جدیت دنبال شود.

وی اظهار کرد: وجود زیرساخت‌ها در ایران و نبود آن در کشور‌های همسایه برای تشکیل شرکت‌های مشترک و کارخانه‌های فرآوری کالا‌های وارداتی و افزایش تولید یک فرصت بی‌نظیر است.

کرمی افزود: برنامه‌ریزی برای گسترش خطوط ریلی از چابهار تا میلک جهت گسترش صادرات، افزایش روابط با کشور‌های دیگر، ترانزیت کالا‌های کشور‌های همسایه از بندر چابهار نیز برای افزایش تجارت انجام شده است.

وی گفت: قطعاً فعال کردن بازارچه‌های مرزی و تبدیل شدن سیستان به یک منطقه تجاری، باعث گسترش حضور مردم در منطقه و رونق بازار خرید و فروش خواهد شد.

استاندار سیستان و بلوچستان افزود: باید برای پیشبرد راهبرد‌های صحیح و اهداف اصلی در منطقه و همچنین جهت شناسایی کانون‌های بحران کارگروه‌های تخصصی با حضور اساتید و دانشجویان دانشگاه‌های منطقه ایجاد شود.

وی اظهار کرد: قطعاً گسترش علم در زمینه رفع مشکلات انسان‌ها بسیار تاثیرگذار است و برنامه‌ریزی برای هدایت جوانان و نوجوانان به سوی علم آموزی، مهارت آموزی و یادگیری فناوری‌های نوین باید انجام شود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار