سهمیه کشور‌ها در شکل جدید لیگ قهرمانان آسیا لو رفت

سه تیم برتر این فصل رقابت‌های لیگ عربستان در فصل بعد سطح اول لیگ قهرمانان آسیا حاضر خواهند شد.

لیگ قهرمانان آسیا از فصل بعدی با شکل و‌شمایلی جدید در سه سطح برگزار خواهد شد و در سطح نخست ۲۴ تیم برتر آسیا در دو گروه ۱۲ تیمی در شرق و غرب به رقابت خواهند پرداخت.

در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا دیگر خبری از سهمیه بازیکن خارجی نیست و تیم‌ها با توجه به قانون کشور‌های خود می‌توانند از بازیکنان خارجی استفاده کنند. مثلا باشگاه‌های عربستانی به مانند لیگ داخلی‌شان مشکلی بابت حضور هشت بازیکن خارجی در ترکیب خود در این مسابقات نخواهند داشت.

 

سهمیه کشور‌ها در شکل جدید لیگ قهرمانان آسیا


*لیگ نخبگان:

در مرحله نخست لیگ نخبگان ۱۲ تیم در هر منطقه در یک گروه قرار خواهند گرفت و هر تیم ۸ دیدار انجام خواهد داد، ۴ دیدار خانگی و ۴ دیدار خارج از خانه. پس از انجام مسابقات هشت تیم برتر هر منطقه به مرحله یک شانزدهم صعود می‌کنند.

مرحله یک شانزدهم به صورت رفت و برگشت انجام خواهد شد، تیم اول هر جدول با تیم هشتم، تیم دوم و هفتم، تیم سوم و ششم و تیم‌های چهارم و پنجم برابر هم قرار خواهند گرفت تا چهره ۴ تیم برتر از هر منطقه مشخص شود.

چهار تیم برتر هر منطقه در یک گوی قرار خواهند گرفت تا تیم‌ها دو به دو مقابل هم قرار بگیرند و البته این دیدار‌ها به صورت تک بازی خواهد بود. این روال تا فینال همینگونه ادامه خواهد داشت و قهرمان این رقابت‌ها جایزه‌ای با ارزش تقریبا ۲۰ میلیون دلار را کسب می‌کند.

۱۲ سهمیه کشور‌های غرب آسیا در سطح نخست لیگ نخبگان احتمالا بدین صورت خواهد بود:
عربستان: ۳ سهمیه مستقیم
قطر و ایران: ۲ سهمیه مستقیم و یک سهمیه غیرمستقیم
امارات: یک سهمیه مستقیم و یک سهمیه غیرمستقیم
ازبکستان و عراق: یک سهمیه مستقیم

سهمیه‌های شرق آسیا نیز احتمالا شکل زیر خواهد بود:
ژاپن: ۳ سهمیه مستقیم
کره جنوبی و چین: ۲ سهمیه مستقیم و یک سهمیه غیرمستقیم
تایلند: یک سهمیه مستقیم و یک سهمیه غیرمستقیم
استرالیا و مالزی: یک سهمیه مستقیم

*برند‌های دیدار‌های پلی‌آف در لیگ نخبگان حاضر خواهند شد و بازندگان به سطح دوم خواهند رفت.

*سطح دوم لیگ قهرمانان آسیا:

در سطح دوم ۳۲ تیم در ۸ گروه حاضر خواهند بود. در مرحله گروهی مسابقات به صورت رفت و برگشت انجام خواهد شد. دو‌تیم نخست هر گروه ۱۶ تیم برتر را تشکیل خواهند داد. دیدار‌های مرحله یک شانزدهم تا نیمه نهایی به صورت رفت و برگشت انجام خواهد شد و دیدار فینال تک بازی خواهد بود.

*برند‌های دیدار‌های پلی‌آف در سطح دوم لیگ قهرمانان حاضر خواهند شد و بازندگان به سطح سوم خواهند رفت.

*سطح سوم لیگ قهرمانان آسیا:

۲۰ تیم آسیایی شرق و غرب در ۵ گروه حاضر خواهند شد و ۸ تیم برتر مرحله گروهی به صورت رفت و برگشت دیدار‌های یک هشتم، نیمه نهایی را برگزار می‌کنند و دیدار فینال به صورت تک بازی خواهد بود.

فدراسیون فوتبال عربستان برای مسابقات فصل بعد سهمیه را تقسیم کرد و طبق آن سه تیم نخست لیگ عربستان مستقیما به سطح اول لیگ قهرمانان صعود خواهد کرد و قهرمان جام حذفی در سطح دوم لیگ قهرمانان بازی خواهد کرد. اگر قهرمان جام حذفی یکی از سه تیم نخست لیگ برتر باشد، تیم چهارم لیگ برتر در سطح دوم لیگ قهرمانان حضور می‌یابد.

این در حالی است که هنوز فدراسیون فوتبال ایران نحوه تقسیم بندی سهمیه سال بعد را اعلام نکرده و عربستان نخستین کشوری بود که از همین ابتدا وضعیت را برای فصل بعد آسیا روشن کرد. احتمالا قهرمان لیگ برتر و قهرمان جام حذفی مستقیما به لیگ نخبگان صعود خواهند کرد، تیم دوم لیگ برتر به پلی آف لیگ نخبگان خواهد رسید و تیم سوم لیگ برتر در سطح دوم لیگ قهرمانان حضور می‌یابد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
Bm20
۰۹:۰۲ ۳۰ شهريور ۱۴۰۲
سلام
باید تیم اول و دوم لیگ مستقیم باشدو تیم سوم لیگ پلی اف
قهرمان جام حذفی هم لیگ دوم بازی کند.
چون جام حذفی اعتبار زیادی ندارد...
آخرین اخبار