در ایران وقوع ۳۲ نوع بلای طبیعی ثبت شده است

دومین نشست از سلسله نشست‌های علمی-تخصصی مدیریت بلایای طبیعی، حوادث غیرمترقبه و بحران‌های اجتماعی برگزار شد.

محمد فرامرز مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری گفت: تاکنون بیش از ۷۲۱۷ مورد سیل در کشور ثبت شده است که علاوه بر تلفات جانی، خسارات مالی زیاد‌ی نیز به کشور وارد شد‌ه است. طی سال‌های اخیر افزایش تعداد دشت‌های ممنوعه و بحرانی در کشور به ۴۱۰ دشت (۶۰۹ دشت کل کشور) و بیلان منفی و کسری بیش از ۱۴۰ میلیارد مترمکعب در آبخوان‌ها با نرخ فرونشست ۱۲ تا ۳۰ سانتی¬متری سطح آبخوان¬های کشور وضعیت نگران کننده¬ای را بوجود آورده است. 
وی افزود: ادامه این روند تعادل اکولوژیک عرصه‌های منابع طبیعی کشور را تهدید و حیات طبیعی و زیست در این مناطق را با چالش روبرو ساخته است. 
مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری تصریح کرد: مدیریت جامع حوزه‌های آبخیز با محوریت «مدیریت مشارکتی» رویکرد نوین سازمان در حکمرانی سرزمین است.
در ادامه سیف‌الله آقابیگی، مدیرکل مدیریت بحران سخنان خود را با محوریت نگاه پیشگیرانه و تاکید بر پیشگیری و اقدامات قبل از بحران شروع کرد و به اقدامات مدیریتی، غیرسازه ای، سازه‌ای و آموزش نیروی انسانی اشاره نمود.

مدیرکل مدیریت بحران گفت: بیش از ۴۰ نوع بلای طبیعی در سطح جهان تشخص داده شده که در ایران وقوع ۳۲ نوع بلای طبیعی ثبت شده است. از نظر وی، اهمیت استراتژیک آب (این مایة حیات) به عنوان یک کالای اقتصادی و امنیتی هم اینک بر هیچ کس پوشیده نبوده و مناقشات دولت‌ها و جنگ بر سر "آب" رو به فزونی است.

سیدحمیدرضا قریشی، معاون آموزش دانشکده فرماندهی و مدیریت ولایت سپاه (دافوس) در این نشست گفت: پیشگیری را مجموعه اقداماتی معرفی نمود که با هدف جلوگیری از وقوع حوادث و با کاهش آثار زیان بارآن، سطح خطرپذیری جامعه را ارزیابی می‌کند و با پژوهش و اقدامات لازم، سطح آن راتا حدمطلوبی کاهش می‌دهد.

معاون آموزش دانشکده (دافوس) درخصوص نقش و جایگاه آموزش و اطلاع رسانی و رسانه، افزود: آموزش واطلاع رسانی باعث ارتقای آگاهی‌های عمومی شده و سازوکار خودکنترلی را بصورت نظام‌مند در جوامع برقرار می‌کند. سیاست‌های رسانه‌ای (آرامش بخشی و اعتمادسازی) در جامعه اگر به خوبی فعال و مدیریت شود، تأثیر بسزایی در پیش گیری از وقوع بحران‌های اجتماعی خواهد داشت.

علیرضا سعیدی مدیر تیم واکنش سریع موج پیشرو و مدرس تیم سازی در بحران گفت: کار گروهی در ایران (کار هیئتی) نوعی کار تیمی بوده و باید تلاش کرد کار‌های جمعی امروز را به همان اصول کار هیأتی بازگرداند که دارای نوعی تشیلات و سازماندهی بوده است.

دبیرکل جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران مطرح کرد: گام نخست در ایجاد یک تیم (تیم سازی) شامل: تبیین اهداف، برنامه ریزی، براورد نیازها، براورد توانمندی‌های موجود و چیدامان نیروهاست. در ضمن، گام دوم در ایجاد یک تیم (تیم سازی) دربرگیرنده: تعریف گردش کار، ارزیابی مستمر بر اساس نقشه راه، شناسایی نقاط ضعف و گره ها، تصحیح گره‌ها و ارتقاء توانمندی، و درنهایت، مستند سازی و گزارش نویسی است.

علی زرودی هم بنیانگذار مجموعه فرصت (شبکه مدیریت مردمی بلایای طبیعی) گفت: مجموعه فرصت با برگزاری سلسله نشست‌های علمی و تخصصی تلاش دارد تا ضمن بستر سازی تبادل افکار، تجارب و اندیشه‌ها در حوزه‌های مربوط به مدیریت بلایای طبیعی، حوادث غیرمترقبه و بحران‌های اجتماعی، پیوندی بین علم (دانشگاه) و عمل (فعالان و کنشگران میدانی) ایجاد نماید و با ایفای نقش حلقه میانی، انتقال علم به میدان عمل را محقق سازد.

برچسب ها: بحران ، ایران ، کم آبی
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار