مهاجرت درنا‌های سیبری به آذربایجان‌غربی آغاز شد

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌غربی گفت: مهاجرت درنا‌های سیبری به تالاب‌های استان از عرض‌های شمالی آغاز شده و تاکنون ۱۰۰ تا ۲۰۰ بال درنا در زیستگاه‌های آبی مشاهده شده است.

سعید شهند مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه این استان همواره یکی از مقاصد مهاجرتی پرندگان به ویژه درناست، گفت: سالانه بیش از ۸ هزار بال درنا از عرض‌های شمالی وارد استان شده و از این استان به عنوان کریدور عبور پرندگان بعد از استراحت تردد می‌کنند.

وی اضافه کرد: درنا‌ها از جمله نخستین پرندگان مهاجری هستند که کوچ خود را از مناطق سیبری به آذربایجان‌غربی شروع می‌کنند و از نیمه دوم شهریور به تدریج وارد مناطق مختلف استان شده و تا اواسط یا اواخر مهرماه در این مناطق ماندگار خواهند بود.

شهند با اشاره به اینکه تخصیص حق‌آبه تالاب‌های استان امسال نقش مهمی در این میزبانی داشته است، افزود: تالاب‌های آذربایجان‌غربی به دلیل امنیت و شرایط زیستی مناسبی که برای پرندگان دارد، استراحت‌گاه بسیار مناسبی برای انواع پرندگان مهاجری است که همه ساله در مسیر پرواز خود وارد آن‌ها می‌شوند.

مدیرکل محیط زیست آذربایجان غربی ادامه داد: در تالاب‌ها و زیستگاه‌های این استان علاوه بر درناها، پلیکان‌ها، انواع اردک و پرندگان آبزی و کنار آبزی زیست می‌کنند که در صورت سردترشدن هوا در زمستان به مناطق گرم‌تر مهاجرت می‌کنند.

رئیس اداره حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی نیز در این زمینه گفت: درنا‌های مهاجر شامل درنا‌های معمولی و کوچک هستند و اغلب تالاب‌های شمالی و جنوبی استان پذیرای این درنا‌ها هستند.

امید یوسفی اضافه کرد: مهاجرت درنا‌ها به صورت دسته‌های ۱۵۰ تا ۲۰۰ بال بوده و اغلب بعد از استراحت از استان خارج می‌شوند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.