مسکنی مطرح کرد؛

بیش از یک میلیون مسکن تعاونی ساز تحویل شده است

معاون تعاون وزیر رفاه گفت: یک میلیون و ۲۳۰ هزار کلید مسکن در حدود ۱۸ سال گذشته یعنی از ابتدای بازه مسکن مهر تحویل متقاضیان شده است.

بیستمین اجلاس شورای عالی استان‌ها صبح امروز به ریاست پرویز سروری رئیس شورای عالی استان‌ها و با حضور مهدی مسکنی معاون تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد.

سروری در نطق پیش از دستور خود با اشاره به سفر رئیس‌جمهور به آمریکا و سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد اظهار کرد: این روز‌ها صحنه سیاسی کشور و نظام بین‌الملل شاهد اتفاقات بسیار مهمی است. حضور رئیس‌جمهور در سازمان ملل و مواضع قاطع، شجاعانه و مستدل و مبتنی بر استیفای حقوق ایران نمایشی از بالندگی، عقلانیت و اقتدار جمهوری اسلامی ایران بود. این که در خانه دشمن، دشمن را به چالش بکشید بسیار مهم و ستودنی است.

رئیس شورای عالی استان‌ها تصریح کرد: در فرآیند این انتقال قدرت، جمهوری اسلامی باید نقش تعیین‌کننده‌ای داشته باشد و در این مرحله اگر غفلت صورت بگیرد ما حاشیه‌نشین قدرت خواهیم شد و البته تحولات موجود نیز نشان می‌دهد جمهوری اسلامی نقش تعیین‌کننده‌ای در عرصه روابط بین‌الملل دارد. حضور در اجلاس شانگهای و گروه بریکس، کاهش نقش دلار در مبادلات تجاری و حرکت به سوی یک ارز جدید، نمایانگر این اتفاق بزرگ و انتقال بزرگ قدرت و حضور پرقدرت جمهوری اسلامی ایران در این فرایند است و بسیار مهم است که این وضعیت را درک کرده و بر اساس آن حرکت کنیم.

وی در ادامه با اشاره به حضور معاون تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نشست امروز شورای عالی استان‌ها گفت: تلاش همه مسئولان باید این باشد که فاصله دهک‌های پایین و بالا، حداقلی شود و اقدامات مؤثری در این راستا انجام شود.

رئیس شورای عالی استان‌ها بیان کرد: بخش تعاون یکی از جلوه‌های بزرگ و از هدف‌گذاری‌های قانون اساسی برای سهیم کردن مردم در اقتصاد کشور و انتقال قدرت اقتصادی به افرادی که سهم کمی در اقتصاد کشور دارند، است و امیدواریم شاهد اقدامات مؤثری در این راستا باشیم.

سروری تصریح کرد: یک‌سوم اقتصاد کشور را باید تعاونی‌ها تشکیل دهند، اما تا الان نتوانسته‌ایم این مهم را عملی کنیم و این بخش متروک و مغفول مانده است که امیدواریم با همت دولت فعلی این ظرفیت احیا شود و در این دوره شاهد شکل‌گیری تعاونی‌های قدرتمند باشیم.

مهدی مسکنی معاون تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در حاشیه بیستمین اجلاس عمومی شورای عالی استان‌ها در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در حال حاضر در کشور ۱۰ هزار و ۵۳۸ تعاونی مسکن وجود دارد که شامل تعاونی مسکن مهر، تعاونی نهضت ملی مسکن و ... می‌شود؛ عموماً خدمت در این تعاونی‌ها بر اساس قیمت تمام شده است و در حال حاضر نیز تعهد شده ۴۰۰ هزار مسکن با استفاده از ظرفیت تعاونی‌ها در کشور ساخته شود.

وی افزود: خوشبختانه تعدادی از مسکن‌هایی که در حوزه نهضت ملی مسکن توسط تعاونی‌ها ساخته شده افتتاح و به اعضا تحویل شده است. عموما جوامع کارگری در قالب این تعاونی‌ها از مسکن‌های ساخته شده استفاده می‌کنند. یک میلیون و ۲۳۰ هزار کلید مسکن در حدود ۱۸ سال گذشته یعنی از ابتدای بازه مسکن مهر تحویل متقاضیان شده است و بخش دیگری نیز در فرآیند ساخت و تحویل هستند.

معاون تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به سؤالی در خصوص تعاونی‌های مصرف گفت: از اسفند سال گذشته بیش از ۴۶۰ هزار بسته غذایی میان اعضای تعاونی‌های مصرف در کشور توزیع شده است، اما مشکلی که در این حوزه وجود دارد مربوط به رشد تکنولوژی و فعالیت فروشگاه‌های اینترنتی است که تغییر ذائقه خرید مردم را به همراه داشته است. مشکلی که البته در تمام دنیا وجود دارد، اما در داخل کشور تعاونی‌ها در تلاش هستند که خلاء موجود در این حوزه را پر کنند.

وی با تاکید بر تعهد ساخت ۴۰۰ هزار مسکن در قالب تعاونی‌ها و نهضت ملی مسکن گفت: تعاونی‌ها بر اساس قیمت تمام شده مسکن را تحویل متقاضیان می‌دهند و مبنا ارزش روز نیست که این اصلی‌ترین تفاوت مدل ساخت تعاونی‌ها با مدل پیش فروش و ... است.

مسکنی با تاکید بر اینکه یکی از اصلی‌ترین مشکلات تعاونی‌ها در حوزه ساخت مسکن به ویژه در نهضت ملی مسکن تخصیص زمین است، بیان کرد: این موضوع به دولت اعلام شده و قطعا متناسب با زمینه‌ای که در اختیار ما قرار می‌گیرد نسبت به ساخت مسکن اقدام می‌کنیم. تعاونی‌های مسکن در تهران عمدتا با چنین مشکلی مواجه هستند لذا تفاهم‌نامه‌ای با شهرداری تهران به امضاء رساندیم که از ظرفیت بافت‌های فرسوده و ناپایدار برای ساخت مسکن توسط تعاونی‌های مسکن محلات بهره بگیریم.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار