معاون دبیرکل سازمان ملل:

مشارکت جامعه بین‌المللی در افغانستان بر سر دو راهی است

معاون دبیرکل سازمان ملل در امور سیاسی و صلح گفت این سازمان و کشورهای جهان در افغانستان بر سر دو راهی قرار گرفته‌اند.

رز ماری دی کارلو، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور سیاسی و صلح در نشست همبستگی جهانی با زنان و دختران افغانستان گفت: سران طالبان با اعمال یا تشدید محدودیت‌هایی که برخلاف اصول اساسی سازمان ملل متحد و منشور آن است، مشارکت جامعه بین‌المللی در افغانستان را به‌طور فزاینده‌ای دشوار کرده‌اند.

وی افزود: در عین حال، این زمانی است که مردم افغانستان، به‌ویژه زنان و دختران بیش از همه به حمایت ما نیاز دارند.

دی کارلو ادامه داد که هیأت حاکمه کابل به خلاف وعده‌های اولیه، گام مشخصی برای پیروی از چارچوب‌های بین‌المللی در مورد حقوق بشر، حکومت همه‌شمول و فراگیر و امنیت جمعی بین‌المللی برنداشته است.

معاون دبیرکل سازمان ملل با اظهار اینکه اقدامات علیه زنان و دختران افغانستان بر چشم‌انداز توسعه‌ این کشور تأثیر منفی می‌گذارد گفت: دیدگاه زنان افغانستان در مورد اینکه سازمان ملل و جامعه‌ بین‌المللی چگونه می‌توانند از حقوق زنان افغانستان دفاع کنند و مشارکت سیاسی آنان را تقویت کنند، ارزشمند است.

طالبان پس از تسلط دوباره بر افغانستان، قوانین جدیدی را بر زنان و دختران در این کشور وضع کرده اند. این گروه مکاتب دختران بالاتر از صنف ششم را تا "امر ثانی" تعطیل کرده و همچنان در ماه دسامبر ۲۰۲۲، دختران و زنان را از ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها نیز تا "اطلاع ثانی" منع کردند.

افغانستان تنها کشور در جهان است که دختران در آن از رفتن به مکاتب منع شده اند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار