عملیات اجرایی پروژه آبرسانی سد قوچم به قروه آغاز شد

عملیات اجرایی پروژه آبرسانی سد قوچم به قروه امروز با حضور استاندار کردستان و نماینده قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی آغاز شد.

استاندار کردستان امروز در بازدید از عملیات اجرایی سامانه انتقال سد قوچم به دهگلان و کلنگ زنی خط انتقال آبرسانی به قروه، اظهار داشت:  تامین آب  شرب سالم و بهداشتی از دستاوردهای مهم دولت مردمی در کردستان است.

اسماعیل زارعی کوشا هم چنین به پایان تنش آبی بانه، سامانه انتقال آب سد آزاد به سنندج، شتاب بخشی در عملیات اجرایی انتقال آب از سد سیازاخ به شهرستان بیجار و حسن آباد یاسوکند، از سرگیری فعالیت سد ژاوه و تسریع در سامانه انتقال سد قوچم به دهگلان و قروه نیز اشاره کرد.

وی با اعلام اینکه در دولت سیزدهم بزرگترین پروژه های آبرسانی با هدف تامین آب شرب، کشاورزی و صنعتی انجام شده است؛ افزود: از سد قوچم تا دهگلان تاکنون ۲۱ کیلومتر حفاری کانال و ۱۶ کیلومتر  لوله گذاری انجام شده است.

استاندار کردستان با اشاره به دستاوردهای مثبت اجرای این کلان پروژه در تامین آب شرب پایدار سالم و توسعه حوزه صنعت و کشاورزی؛ گفت: سامانه انتقال آب از سد قوچم با پیش بینی پمپاژ  ۳۳ میلیون متر مکعب در سال طراحی و در دست اجراست.

زارعی‌کوشا با اعلام اینکه بیش از تامین آب شرب، آب موردنیاز بخش صنعت و کشاورزی در دشت قروه و دهگلان نیز تامین می شود؛ افزود: این طرح به طول بیش از ۸۶ کیلومتر و ارتفاع پمپاژ ۳۶۰ متر اجرا می شود.

وی با اشاره به اهمیت اجرای این طرح مهم آبی؛ افزود:خطوط این سامانه پس از رسیدن به شهر دهگلان با حرکت به سمت شهرهای قروه و دزج ، نیاز آبی شهرها و روستاهای در محور دشت قروه دهگلان را تامین خواهد کرد.

استاندار کردشتان با اعلام اینکه در سامانه انتقال آب از سد قوچم به شهر و روستاهای واقع در دشت قروه – دهگلان از لوله فولادی و پلی اتیلن به قطر ۱۴۰۰، ۱۱۰۰ ، ۹۰۰ و۳۰۰ میلی متر استفاده می شود؛ افزود:  سامانه انتقال آب از سد قوچم برای تامین آب شرب ۳۵۰ هزار نفر جمعیت دو شهر قروه ودهگلان تا افق ۱۴۲۰ تعریف شده است.

استاندار کردستان با اعلام اینکه با تامین نیاز آب شهری، صنعت و کشاورزی در دشت قروه – دهگلان  برای بیش از ۵ هزار نفر زمینه اشتغالزایی فراهم می شود؛ افزود: برای اجرای سامانه انتقال آب از سد قوچم تا کنون پنج هزار میلیارد ریال هزینه شده است و برای تکمیل آن ۱۵ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است .

وی گفت: عملیات آب رسانی به شهرهای دهگلان و  قروه تا پایان  ۱۴۰۳ اتمام و افتتاح می شود.

زارعی کوشا از تحولات عظیم اجرای کلان پروژه های آب رسانی در دولت مردمی در کردستان ابراز امیدواری کرد تا پایان دولت سیزدهم دغدغه تنش کم آبی در تمام مناطق شهری و روستایی استان به پایان برسد.

وی گریزی به اهمیت از سرگیری کلان پروژه سد ژاوه به عنوان بزرگترین سد بتنی کردستان به ارزش قریب ۲۵ هزار میلیارد تومان خبر داد و گفت: با پیگیری های هفتگی و اهتمام دولت، آب این سد نیز به دشت قروه و دهگلان تا سال آینده انتقال می یابد.

استاندار کردستان با اشاره به اجرای طرح های مهم عمرانی تاثیرگذار در توسعه استان به کلان پروژه راه آهن تهران- همدان- سنندج نیز گریزی زد و افزود: با افتتاح این مگا پروژه و اتصال به خطوط راه آهن سراسری تحول مهم زیرساختی در حوزه  راه استان اتفاق می افتد.
 

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.