ماجرای الواح هخامنشی بازگردانده شده به ایران چه بود؟

محموله الواح هخامنشی در قالب ۳۵۰۶ لوح بسته‌بندی شده، پس از بیش از ۸۵ سال از سوی هیات ایرانی به کشور بازگشت.

آثار تاریخی و باستانی ایران همیشه مورد توجه باستان‌شناسان و کاوشگران بوده است؛ در سال‌های ۱۹۳۳میلادی با همکاری هیات ایرانی و دانشگاه شیکاگو حفاری‌هایی در تخت‌جمشید انجام شد. در نتیجه این حفاری‌ها، حدود ۳۰ هزار لوح گلی با متن‌هایی به خط میخی ایلامی در اندا‎زه‌های ۶۸ سانتیمتری به دست آمد که از این تعداد حدود ۶ هزار لوح سالم بودند؛ این آثار مربوط به سرزمین اصلی هخامنشیان است. این الواح حدود ۵۰۰ سال پیش از میلاد نوشته شده است.

بنا به درخواست موسسه شرق‌شناسی و طبق مجوز رسمی که ایران به این موسسه اعطا کرد، مقرر شد این الواح تنها به مدت سه سال به دانشگاه شیکاگو امانت داده شوند تا مطالعات مربوط به ترجمه خطوط نوشته‌های عیلامی و مستند‌سازی ترجمه‌ها به شکل کتاب و میکروفیلم انجام شود و پس از پایان مطالعه در زمان معین به ایران بازگردانده شود. دانشگاه شیکاگو پس از چند سال شماری از لوح‌ها را که از شدت آسیب‌دیدگی قابل خواندن نبود، به ایران بازگرداند و پژوهش روی شماری از آن‌ها را که سالم‌تر و خواندنی‌تر بود آغاز کرد. تعداد زیادی از این آثار نزد این موسسه باقی ماند.

۱۷ سال پیش موزه ملی ایران تفاهمنامه‌ای را با دانشگاه شیکاگو برای بازگشت الواح هخامنشی تنظیم کرد؛ به‌طوری که ۳۰۰ قطعه از این الواح توسط رئیس بخش شرق‌شناسی دانشگاه شیکاگو به موزه ملی تحویل شد و صورتجلسه‌ای در آن زمان به امضا رسید که براساس آن ظرف دو سال تمامی این الواح به کشور بازگردانده شود که این اتفاق نیفتاد.

الواح هخامنشی

الواح هخامنشی رمزگشای بخش مهمی از تاریخ مکتوب

از آن پس وزارت میراث فرهنگی در سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۴ میلادی درگیر دادگاه‌های آمریکا شد تا در تاریخ ۲۷ مارس ۲۰۱۴ دادگاه ایالتی درخواست طرح دعوای مشترک جمهوری اسلامی ایران و موسسه شرق‌شناسی را پذیرفت و اعلام کرد هیچ پایه و اساس قانونی برای توقیف آثار تخت‌جمشید پیدا نکرده است. پس از آن شاکیان، این حکم را به دادگاه هفتم تجدیدنظر ارائه کردند. دادگاه عالی ایالت متحده طرح دعوی را قبول کرد لیکن در ۲۱ فوریه ۲۰۱۸ اعضای دادگاه به اتفاق آرا تایید کردند که متون تخت‌جمشید امکان توقیف ندارد. پس از رای دادگاه، موسسه شرق‌شناسی خروج دائمی فهرست بیش از ۱۷۸۰ گل‌نبشته از اداره کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا را درخواست و اوفک نیز پس از بررسی طولانی‌مدت با خروج فهرست فوق موافقت کرد.

 تلاش‌های زیادی توسط وزارتخانه‌های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، امورخارجه و دفتر حقوقی نهاد ریاست‌جمهوری انجام شد و سرانجام پس از ۱۴ سال حکم دادگاه عالی به سود کشورمان صادر و هشتم مهر ماه سال ۱۳۹۸ حدود ۱۷۸۳ لوح هخامنشی به کشورمان بازگردانده شد. با این حال حدود ۱۷ هزار گل‌نوشته اعم از سالم و قطعات شکسته در موسسه شرق‌شناسی نگهداری می‌شود.

الواح اداری باروی تخت‌جمشید حاوی اطلاعات ارزشمندی درباره مدیریت منابع و راه‌ها، روابط اجتماعی و دستمزد‌ها و اقتصاد جامعه هخامنشی است. تعدادی از این الواح در موزه ملی ایران به نمایش گذاشته شده است. آنچه مسلم است نمی‌توان ارزش مادی برای چنین گنجینه‌ای تعیین کرد، اما به لحاظ شناخت از ادوار تاریخی ایران از منظر شیوه حکومتداری و اداره سرزمین وسیع آن زمان حاوی اطلاعات بسیار گرانبهایی است که پژوهش درباره آن‌ها بسیاری از پرسش‌ها و ابهامات درباره تمدن ایران باستان را پاسخ می‌دهد. در واقع این اسناد ارزشمند رمزگشای بخش مهمی از تاریخ مکتوب هخامنشیان در دوره داریوش اول محسوب می‌شود.

لوح‌های هخامنشینی

 ۳۵۰۶ لوح تاریخی به کشور بازگشت

علی دارابی معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری در گزارش عملکرد دوساله‌اش اعلام کرده بود که ۱۷ هزار شیء فرهنگی ـ تاریخی در ماه‌های آینده از آمریکا استرداد خواهد شد که اشاره تلویحی او به الواح هخامنشی بود که برای مطالعه در اختیار مؤسسه شیکاگو قرار گرفته بود و بخشی از آن قبلا به ایران بازگردانده شده است. مرتضی ادیب‌زاده مدیرکل موزه‌های کشور هم در اواخر اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۲ از پیگیری وزارت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای بازگرداندن الواح هخامنشی به ایران اطلاع داده بود.

حالا آیت‌الله رئیسی رئیس جمهور کشورمان که برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کرده بود یک سوغاتی بزرگ به ایران آورد. ۳۵۰۶ لوح تاریخی متعلق به دوره پادشاهی داریوش اول که در سال ۱۳۱۱ در محل باروی تخت جمشید کشف شده بود بزرگ‌ترین سوغاتی بود که این چند سال از آمریکا به ایران آورده شده است.

محتوای الواح مربوط به مدیریت منابع، راه‌ها، روابط اجتماعی، مایحتاج اساسی زندگی، دستمزد‌ها و اقتصاد جامعه در دوران هخامنشی است. این الواح هخامنشی در ۹ صندوق و هر صندوق که هر کدام ۷.۱۲۹ در ۷۰ در ۹.۵۷ سانتی متر است بسته بندی شده‌اند و به وزن ۷۵ کیلوگرم نگهداری می‌شود و از طریق هواپیمای حامل هیأت ایرانی در زمان برگزاری مجمع سالانه سازمان ملل به ایران بازگشتند. این مجموعه دارای ۲۶۷۰ قطعه لوح بزرگ به خط میخی و زبان عیلامی و ۸۳۶ قطعه لوح کوچک به خط میخی و زبان آرامی است. این الواح باستانی از زمان رژیم پهلوی از کشور خارج شده بود و پنجمین محموله‌ای است که به ایران مسترد شده است.

الواح هخامنشی استردادی به ایران

الواح هخامنشی سوغاتی برای مردم 

آیت‌الله رئیسی رئیس دولت سیزدهم درباره الواح استردادی به کشور گفت: در این سفر با پیگیری وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و وزارت خارجه الواح دوره هخامنشی که ۸۴ سال است در اختیار آمریکاست به ایران بازگشته است. ۸۰ سال قبل قرار بود این الواح سه سال در اختیار آنان باشد، اما چنین نشد و امروز با پیگیری انجام شده، ۳۵۰۰ لوح به ایران آمد و تحویل موزه‌ها شد. آمریکا باید به تعهد خود در این زمینه همان ۸۰ سال پیش عمل می‌کرد، اما چنین نشد. این الواح ادامه دارد و مابقی هم به کشور برمی‌گردد. این الواح نباید در اختیار آمریکایی‌ها قرار می‌گرفت و باید به تعهد خودشان عمل می‌کردند. این الواح میراث ایران است، در واقع این ۳۵۰۰ لوح به عنوان سوغات تقدیم مردم می‌شود. امیدواریم سایر الواح نیز به جمهوری اسلامی ایران تحویل داده شود.

پس از مراسم استقبال ۳۵۰۶ لوح هخامنشی با تدابیر امنیتی شامگاه پنجشنبه ۳۰ شهریورماه به مخزن موزه ملی ایران منتقل شد. این الواح تاریخی که سال ۱۳۱۱ در محل باروی تخت جمشید کشف شده است به زودی در موزه ملی ایران برای عموم به نمایش گذاشته می‌شود.

همچنین سید عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی و صنایع دستی در این زمینه نوشت: پنجمین محموله از الواح هخامنشی به تعداد ۳۵۰۶ گل‌نبشه درحالی پنج‌شنبه ۳۰ شهریورماه با هواپیمای ریاست‌جمهوری از آمریکا به ایران منتقل شد که بیش از ۱۰ هزار لوح هخامنشی دیگر همچنان در مؤسسه شرق‌شناسی شیکاگوست. قرار است آبان‌ماه سال جاری، کارشناسان وزارت میراث فرهنگی به آمریکا سفر کنند تا در مورد الواح و اشیای باقی‌مانده اظهارنظر کرده و اقدامات بعدی برای انتقال مابقی آن‌ها، انجام شود.

الواح هخامنشی

مطالعه بر روی الواح هخامنشی هیچگاه به پایان نخواهد رسید

پروفسور کریستوفر وودز رئیس مؤسسه شرق‌شناسی درباره الواح هخامنشی گفته بود: توجه بیشتر به آثار تاریخی و معرفی آن می‌تواند عمق و عظمت تاریخ پرافتخار ایران را به جهانیان یادآوری کند. تخت‌جمشید و پاسارگاد تنها چیزی نیست که شما می‌بینید و این بقایا تنها بخشی از این مجموعه عظیم و باشکوه محسوب می‌شود.

رئیس موسسه شرق‌شناسی دانشگاه شیکاگو درباره این‌که نتایج مطالعات و تحقیقات انجام شده روی الواح هخامنشی از چه طریق قابل دسترسی است، گفت: تحقیقات زیادی روی این الواح انجام شده است. این پژوهش‌ها آنلاین در دسترس است و هر شخصی می‌تواند آن‌ها را به صورت آنلاین و رایگان مطالعه و بررسی کند. ده‌ها مقاله و تعداد زیادی کتاب در این باره به چاپ رسیده است. هر آنچه از سوی موسسه شرق شناسی شیکاگو در زمینه الواح باستانی ایران انجام شده و توسط ما به چاپ رسیده را می‌توانید بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای از وبسایت موسسه دانلود و مطالعه کنید.

 کریستوفر وودز ادامه داد: هنوز مطالعه و کار روی الواح در حال انجام است و مطالعات جدید نسبت به مطالعات قدیمی کامل‌تر هستند و در سطح متفاوتی قرار دارند. مطالعه روی الواح هخامنشی هیچگاه به پایان نخواهد رسید و همواره کار‌های بیشتری برای انجام دادن است. ما قصد داریم تمام اطلاعات موجود را به اشتراک بگذاریم و این اولین قدم در رسیدن به یک تعامل سازنده و ارزشمند بین ما است.

لوح‌های هخامنشینی

الواح هخامنشی از تاریخ ایران چه می‌گویند؟

این شرق‌شناس غربی خود اظهار کرد: اطلاعات به دست آمده از الواح هخامنشی، دانسته‌های جدید درباره مردم ایران باستان را بازگو می‌کند و نیز حتی اسامی غذا‌ها و محصولات کشاورزی شامل ۴۰۰ نوع میوه در این الواح ذکر شده است. جزئی‌ترین مسائل مربوط به ایران باستان را می‌توان در الواح هخامنشی یافت و در این میان، حتی نام کم‌ارزش‌ترین کارگران که با حقوق‌های بسیار اندک در زمین‌های کشاورزی کار می‌کردند در کنار نام کارمندان، نهاد‌های رسمی و خانواده هخامنشی دیده می‌شود.

همچنین مکیو استول برگ استاد دانشگاه شیکاگو که سال‌هاست روی الواح هخامنشی تحقیق می‌کند، با اشاره به تحقیقات خود گفت: این الواح منابع جدید و تازه‌ای درباره زبان هخامنشیان از ایلامی و آرامی گرفته تا فارسی باستان بودند و اطلاعات جامعی از دوره هخامنشیان از فقرا و کارگران گرفته تا تاجران، زنان و پادشاهان دربار و خدایان ایران را در اختیار ما می‌گذاشتند.

او همچنین گفت: این الواح در دوره‌های از اوج حکومت هخامنشیان هستند و اطلاعاتی از وضعیت نهادها، موسسه‌ها و ادارات دوره هخامنشیان را در اختیار ما می‌گذارند که از هند گرفته تا مصر را شامل می‌شود. در میان این الواح ۶۵۰۰ لوح به زبان ایلامی، ۸۵۰ لوح به زبان آرامی، ۴۰۰۰ اثر مهر روی آن‌ها رمزگشایی شده است و ۲۵۰ نثر درباره لوح‌های آرامی خوانده و تولید شده است.

لوح‌های هخامنشینی تخت جمشید

بازگشت الواح هخامنشی به مثابه بازگردان روح تمدنی یک سرزمین است

علیرضا عسکری چاوردی، باستان‌شناس درباره الواح هخامنشی گفت: تخت جمشید نظام معرفتی ایرانیان است که بنیان آن بر هنر، صلح و دوستی بنا شده است. نخستین بنای کلاسیک جهانی در تاریخ و تمدن بشر است که درست برای صلح با زبان هنر بنا شده است.

چاوردی بیان کرد: امروزه دانشمندان ایران‌شناس مطالعات هخامنشی در دانشگاه‌های مختلف جهان به این نتیجه رسیده‌اند این بنای باشکوه هنری برای نوروز، نمایش هنر و صلح اقوام قلمرو سرزمین ایران بنا شده است. زبان الواح آن همه نگارشی هنرمندانه از واقعیت‌های انسانی، اخلاق مدارانه با اتکای به نظام توحیدی و اعتقادی است.

این باستان شناش اظهار کرد:  بازتاب هنری و فرهنگی تخت جمشید در پیوند با مردمان خاورمیانه در دوره هخامنشی نهادینه شد و همین عامل تداوم انسجام فرهنگی ایران بزرگ را در دوره‌های بعد رقم زد. در ساخت تخت جمشید عناصر هنری خاورمیانه باستان بکار گرفته شد و اسلوب‌های هنری آن با حفظ انسجام ملّی بر مبنای فرهنگ تاریخی قلمرو ارضی هخامنشیان بنیان نهاده شد به گونه‌ای که تا به امروز نه تنها مردم ایران بلکه جوامع انسانی خاورمیانه باستان نسبت خود را با هسته مرکزی آن فرهنگ یعنی تخت جمشید جست‌وجو می‌کنند.

رکان در گل نبشته های تخت جمشید

 تکرار نام رکان در گل نبشته های تخت جمشید

عبدالمجید ارفعی پژوهشگر و مترجم زبان‌های باستانی سال ها قبل درباره الواح هخامنشی گفته بود: در سال ۱۹۶۷ به عنوان دانشجو زیر نظر استادم ریچارد هَلِک کار خوانش، مطالعه و بررسی از جنبه‌های گوناگون مانند حقوق کارگرها، راه‌ها و نام‌های الواح را آغاز کردم و حدود هشت سال زیر دست استادم کارآموزی کردم تا توانستم دکترای خود را در این زمینه بگیرم. زمانی که به ایران آمدم نیز با تعداد زیادی کتیبه‌ی نخوانده روبه رو شدم که کار مطالعه‌ی آن‌ها نیز آغاز شد.

ارفعی در پاسخ به این پرسش که در مدت زمان حضور این الواح در دانشگاه شیکاگو آیا براساس قرار داد امضاء شده بین ایران و این دانشگاه، همه‌ی الواح مطالعه شدند، می‌گوید: قبل از جنگ جهانی دوم، جورج کمرون مدتی روی نوشته‌های خزانه مطالعه کرد، اما با شروع جنگ جهانی دوم، استاد بزرگ به آلمان بازگشت و هلک به سربازی احضار شد، او بعد از پایان سربازی تا زمان مرگ یک تنه روی کتیبه‌ها مطالعه کرد. اما قطعا یک نفر به تنهایی نمی‌تواند همه‌ی الواح را مطالعه و بررسی کند، بنابراین در آن زمان کار عکسبرداری و مستندنگاری از آثار آغاز شد، گرچه ایران درخواست کرده بود آثار به کشور باز گردانده شود، اما آن‌ها این کار را انجام ندادند.

همچنین کتاب پیشینه و تکرار نام رکان در گل نبشته‌های تخت جمشید کتابی جذاب همراه با شرح تاریخ باستانی ایران و معرفی زبان‌های ایلامی، فارسی باستان، بابلی به قلم دکتر عبدالمجید ارفعی است که در قسمتی از آن می‌خوانیم: در سال ۱۳۱۳ خورشیدی حدود سی هزار گِل نوشته به خط میخی در تخت جمشید کشف شد که برای رمزگشایی به آمریکا منتقل شدند و در طول ده‌ها سال‌ها نزدیک به چهار هزار و هفتصد و اندی از این گل‌نوشته‌های اسرار آمیز خوانده شدند که نام زرقان فارس یا رکان باستانی در ۲۲ متن آن که تاکنون خوانده و ترجمه شده‌اند ۴۹ بار تکرار شده است و کتاب حاضر یعنی زرقان باستانی یا رکان در گل‌نبشته‌های تخت جمشید که یکی از شاهکار‌های پروفسور عبدالمجید ارفعی تنها استاد خط میخی اکدی و ایلامی در جهان است ترجمهٔ این الواح گِلی و همچنین قسمتی از کتیبهٔ باستانی بیستون به زبان‌های انگلیسی و فارسی است که در سال ۱۳۹۲ برای اولین بار منتشر شد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۵۳
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
مهدی انصاری
۰۹:۲۶ ۱۰ مهر ۱۴۰۲
سپاس و درود به سبب لطف و زحمت شما عزیزان برای تهیه و انتشار این گزارش..
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۵۴ ۰۴ مهر ۱۴۰۲
انچه که ایان است چه حاجت ....
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۰۸ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
اگه اینقدر روی این لوح های ایرانی وهخامنشی ارزش قائل هستیم چرا تخت جمشیدبهترین الواح هنری وسبزی ودیدنی را اثارباستانی خوب را میراث فرهنگی اجازه تخریب انهارادادند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۱:۱۶ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
بنازم به این همه اصالت وتمدن به این همه منابع وثروت ولی چه فایده مردم زیرخط فقر نه زیرخط مرگ زندگی میکنن
Iran (Islamic Republic of)
جفر
۲۳:۴۴ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
تأثیری توسفره مردم داره یا جوسازی دولته
Sweden
ناشناس
۱۵:۳۴ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
مانده ایم که هنوز هم بگوییم ( مرگ بر آمریکا؟)
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۴۶ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
هنوز و هر روز بگو
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۳۶ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
تا اینجا رو بابت بازگردوندن بخشی از هویت ایرانی به ایران از آقای رئیسی سپاسگزاریم و البته از همه کسایی که موثر بودن.اما منتظر باید بود که بعدش چه اتفاقی براشون میفته.امیدواریم استفاده درستی ازشون بشه.و مهمتر اینکه چند وقت بعد خبری دال بر نگهداری در شرایط نامناسب یا خدای نخواسته دزدیده شدن و آسیب دیدنشون نشنویم.باز هم سپاس بابت برگردوندنش
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۲۳ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
زنده باد دکتر رئیسی
رئیس جمهور محبوب و عزیز کشورمون
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۶:۴۸ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
اینجا باشه یا اونجا باشه تاثیری واسه خلق الله نداره چیزی که تاثیر نداره به درد نمیخوره و دردی از ملت دوا نمیکنه بجای این قضایا فکری به بابت قیمت مسکن و خودرو میکردین بهتر بود
Iran (Islamic Republic of)
روح الله
۱۳:۰۷ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
وقتی نمی فهمی هویت از آب و نون مهمتره...
انسان شریف (مثل حضرت امام حسین) جون خودش و همه دار و ندارش رو برای پایمال نشدن حقیقت و خارج کردن مردم از جهالت و سرگشتگی و گمراهی فدا میکنه حالا نمیخوام بگم این قضیه در این حد ارزشمنده اما باید حواسمون باشه که همه چی آب و دون نیست چیزای مهمتری هم هستند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۲۷ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
برات متاسفم با این طرز فکرت
Iran (Islamic Republic of)
سپیده
۱۴:۰۱ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
دوست عزیز این بی کفایتی ها از همون بی توجهی به داشته هامون منشات میگیره
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۰۹ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
تا درد رو چی ببینی

اگر منظورت از درد شکمه نه داداش ملت ایران بند شکم نیست
اگر در بند شکم بودیم این همه تحریم رو به جون نمیخریدیم و مثل بعضی از ملتها شرافتمون رو به پول سیاه معاوضه میکردیم
ملتی که ریشه داره و اصیله هویتش و تمام داشته های تمدنیش رو حفظ میکنه و براش مهمه
از گرسنگی مردن شرف داره به هویت فروشی و وطن فروشی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۲:۵۸ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
۸۵ سال آنها خوب نگهداری داشتند بعید است ما بتوانیم ۸/۵ سال آنها سالم نگه داریم مانند داشته های قدیم که همه را داغون کردیم و ازبین رفت از جاده های کشوررفته تا کل تجهیزات و ادوات نیروهای ارتش بدون جایگزینی ، حفظ ونگهداری استادیوم ها و غیره
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۱۱ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
هزاران سال تو این آب و خاک حفظ و حراست شدن بعد از این هم حفظ و حراست میشن

لازم نکرده کسی برای ما دایه دل سوزتر از مادر بشه و نگهداری کنه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۲:۵۳ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
قطعا آنجا بهتر نگهداری می شد تا درایران !
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۰۲ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
همون بلایی که سر تخت جمشید اومد سر این لوح‌ها هم میاد.
Iran (Islamic Republic of)
آتور
۱۵:۱۰ ۰۹ مهر ۱۴۰۲
سر تخت جمشید چه بلایی اومد؟؟
Iran (Islamic Republic of)
محمدطاها
۱۵:۳۵ ۰۱ مهر ۱۴۰۲
عالی درود بر دکتر رئیسی
Iran (Islamic Republic of)
سردار
۱۵:۳۱ ۰۱ مهر ۱۴۰۲
جان خودم دیدن اونجا خراب نمیشه و غرب همیشه علیه روحانیت ازشون استفاده کرده و هویت اصلی آریایی روز به روز پدیدارتر میشه.اینا هم فیلم نمایشی درست کردن رفتن آوردنشون یه چند سال دیگه بگن نصفشون خراب شده از بین رفته نصف دیگشون هم به سرقت رفتن..به همین راحتی اصالت چند هزارساله هخامنشی و آریایی را کم کم از بین میبرن.از ما گفتن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۲۴ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
تا کی میخواید خود تحقیر باشید
Iran (Islamic Republic of)
مهدی اصحابی
۱۵:۲۳ ۰۱ مهر ۱۴۰۲
سلام
کاش آثار تاریخی ارزشمندی که دکتر اشمیت از تپه حصار دامغان پس از اکتشافات سال ۱۳۱۲ از ایران خارج کرده و الان در موزه های فیلادلفیا و پنسیلوانیای آمریکا قرار دارند هم جهت مشخص شدن تمدن ناشناخته ایران در آن تپه به ایران برگردد.
Iran (Islamic Republic of)
اسد
۱۵:۰۱ ۰۱ مهر ۱۴۰۲
مگه هخامنشیان افسانه نبود
Iran (Islamic Republic of)
جارچی
۱۴:۴۱ ۰۱ مهر ۱۴۰۲
خدارو شکر قبول کردید اینها بخشی از تاریخ ایران هستند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۳۱ ۰۱ مهر ۱۴۰۲
حالا برگشت دادید چه مشکلی از مشکلات مردم حل میشه مردم بی پولند چطوری فریاد بزنیم با اینها دختر و پسر ازدواج می کنند یا گوشت و مرغ وخوراکی وبهداشتی وپوشاک ارزان میشه بیماران بی پول کمتر میرند قبرستان یا مشکل مسکن حل میشه یا بیکاری. ویا مشکل بزرگ وارد شدن بیش از حد افغانها که دیگه قوز بالا قوز شده وامنیتی در مرزها نیست
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۱۰ ۰۱ مهر ۱۴۰۲
این الواح امانت بوده و تا حال هم خیانت دولت های مستکبر امریکا مانع شدن و الحمدالله دادگاه صالحی به نفع ایران رای داده ولی مسله اصلی وضع معیشت مردم جناب رییس جمهور هیوندا سوار و بعدش پیگر الحاق شهرهایی که 99 ساله در اختیار شوروی قرار گرفت و حالا هر کدام کشوری شدن باش این حق مسلم و قانونی و شرعی ملت ایران ه که باید به ایران الحاق بشوند
Romania
ناشناس
۱۴:۰۷ ۰۱ مهر ۱۴۰۲
اصل تاریخش رو از کتب درسی حذف کردین بعد با لوحش مفت بری میکنید؟! قربون برم خدا رو یک بوم و دو هوا رو
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۳۵ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
ای بنازم.حرف حساب به این میگن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۰۶ ۰۱ مهر ۱۴۰۲
اینها همه شناسنامه ایران هست تا ما از آنها نگاهداری کنیم به دست نسل جوان برسانیم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۳۵ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
نسل جوان همه چی میدونه.فعلا باید فکری به حال مردم بدبخت بکنن
Iran (Islamic Republic of)
وحید
۱۳:۲۵ ۰۱ مهر ۱۴۰۲
الان خودتحقیر ها باز شروع به گفتن اون حرفا می کنن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۴۵ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
بگو چه حرفی میزنن?
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۲۱ ۰۱ مهر ۱۴۰۲
بدل نباشند؟؟!!!!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۲۷ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
بدل اون شیر دال بود که روحانی آورد به ایران
خیلی هم ذوق داشت بنده خدا ?
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۲۱ ۰۱ مهر ۱۴۰۲
اونجا جاش امن‌تر بود ...
Iran (Islamic Republic of)
محمدطاها
۱۵:۳۸ ۰۱ مهر ۱۴۰۲
اگه اونجا بود به ما نمیدادند چون خیلی ارزشمنده تازه اونا برای اجداد ماست نه اجداد اونها
Iran (Islamic Republic of)
Entefase
۱۲:۰۶ ۰۱ مهر ۱۴۰۲
به هرحال این الواح متعلق به ایران وتاریخ این ملت است وبایستی برگردانده میشد،وازاین حیث یک تشکرخاص ویژه دست اندرکاران جهت بازگشت توسط این ملت داره،امّا نگرشی برغارت چنین اسنادی توسط حکومت قبلی میگویدقبل ازهمه بادراختیارقرارگرفتن چنین مدارک ودیگرامورات منسوبه برای شناخت فرهنگ وتمدن ایران قبلاً دراختیاردولت زورگوی آمریکا قرارگرفته وباوسایل ونرم افزارهای خاص قبل ازما آنها زودتربه فرهنگ وعوامل تمدنها و...دست یافته اندگفتم قبلاً یعنی قبل ازملّت ایران و کسانی که نفت ملت ایران را به این راحتی میدزدند و در کشور خودشان تخلیه میکنند دیگراین اسناد کاربردی برایشان نداشته وگرنه نه باشکایت و یا هر کاردیگری بدین سادگی این همه لوح سنگی وغیره پس دادنی نبودزبرا آنها آنچه لازمه بود از این الواح و کتابهای تاریخی ایران بدست آورده اند،ولی به هرحال این اسناد متعلق به ایران و درخانه صاحبان آن بایستی نگهداری شوند مانندخیلی ازمومیائیهای تمدن مصرکه شاید بعداز....
Iran (Islamic Republic of)
مسعود نورده
۱۱:۵۶ ۰۱ مهر ۱۴۰۲
امیدوارم در ایران نوشته ها لوح ها خوانده شوند و بصورت کتابی در دسترس قرار گیرد،نه آنکه فقط در موزه نگهداری گردند.
United States of America
معین
۱۱:۴۱ ۰۱ مهر ۱۴۰۲
میزاشتید بمونه اینجا شرایط نگهداریش روندارید
Russian Federation
ناشناس
۱۱:۴۱ ۰۱ مهر ۱۴۰۲
می بینم نظرات تون کاملا یعنی 360درجه عوض شده...شما که اعتقادی به اینا نداشتیتد .کشتیدمون با تمدن.
Iran (Islamic Republic of)
همشهری
۱۱:۲۹ ۰۱ مهر ۱۴۰۲
از اینکه این آثار مهم عودت داده شدند خوشحالیم ولی جمهوری اسلامی برای اینها تره هم خورد نمیکنه شاهد آنکه تا بحال چند فیلم مستند و یا تحقیق برای آنزمان درست شده؟ هرچه سریال درست شده جهت تاریخ اسلام بوده ولی بدانید قبل ازآنکه ما مسلمان ایرانی باشیم ایرانی مسلمان هستیم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۲۶ ۰۱ مهر ۱۴۰۲
شما که به این چیزا ارزش قائل نیستید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۵۶ ۰۱ مهر ۱۴۰۲
این الواح تورم را کنترل میکنه
Germany
ناشناس
۱۰:۵۳ ۰۱ مهر ۱۴۰۲
با هوش مصنوعی میشه راحت فهمید!
Iran (Islamic Republic of)
آرمین
۱۰:۴۷ ۰۱ مهر ۱۴۰۲
آقای رئیس دست گلت درد نکنه ازت ممنونیم مرد با جنم ایران
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۵۷ ۰۱ مهر ۱۴۰۲
احتمالا 10 درصد از مهم ترین و با ارزش ترین الواح هنوز تو خاک آمریکاست، و مطالب مهمی توش هست که هرگز نخواهیم فهمید.
حتی دانش های ناشناخته آنروزگار که الان هیچی از آن نمیدانیم!!! یا اطلاعاتی از قلمروی آن زمان ایران که شاید امروزه تحریف شده، مثلا، بخشی از اروپا از آن ایران بوده!!!
یا مطالبی از اهمیت حجاب، یا وحشی خطاب کردن رومیان!!!
این مطالب هرگز به دست ما نخواهد رسید...
Iran (Islamic Republic of)
حسین
۱۷:۰۶ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
اون زمان هنوز رومی وجود نداشته عزیزم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۳۸ ۰۱ مهر ۱۴۰۲
قطعا این الواح در دانشگاه شیکا گو جای امن تری داشتند ، تا در دست حکومت طالبانی ، این نظام اگر برای تاریخ کهن ایران ارزش قائل بود که تخت جمشید و دیگر ابنیه تاریخی به این حال و روز نمی افتاد ..... حاکمان این سیستم فاسد همگی غیر ایرانی هستند و نه مردم ایران و نه تاریخ ایران برایشان اهمیت دارد این ها راهزن هایی هستند که منابع ایران را تلف میکنند مردم ایران را جان به لب کردن و ایران را تبدیل به یک جهنم کردن که با تمام تهدید های زیست محیطی تهدید های حمله اتمی و تجزیه و فرار مغز ها و ..... روبه رو کرده اند.
Iran (Islamic Republic of)
فرار مغزها
۱۳:۲۷ ۰۱ مهر ۱۴۰۲
دیوانه خودتو به یه دکتر نشون بده
Italy
ناشناس
۱۶:۳۵ ۰۱ مهر ۱۴۰۲
حرف حق و درست حسابی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۰۸ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
همونجا باشه بهتره؟ صد در صد مخالف فرمایش شما هستم.
بازگشت لوح های تخت جمشید قطعا یک اتفاق خوبه. می دونم مشکلاتمون کم نیست ولی مقایسه با طالبان بی انصافیه بزرگیه و توهین به ممکلت باستانی ماست.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۱۸ ۰۱ مهر ۱۴۰۲
نیاز به موزه مدرن و مسقف کردن مدرن اماکن تاریخی هست تا ایجاد اشتغال شود
آخرین اخبار