رشد قیمت مسکن در بسیاری از شهر‌ها منفی شد

وزیر راه و شهرسازی از واگذاری زمین برای ساخت ۵۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی تا پایان سال خبر داد.

مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه "در روستاها زمین برای ساخت مسکن واگذار می‌کنیم"، گفت: در حوزه ساخت مسکن در بافت‌های فرسوده باید اقدامات زیادی برای جبران برخی عقب ماندگی‌ها از سال‌های گذشته انجام شود.

وی با یادآوری اینکه "به شهرداری‌ها برای اجرای طرح‌های ساخت مسکن و نوسازی بافت‌های فرسوده کمک خواهیم کرد"، افزود: موضوع بیمه مسکن و ساخت و ساز در مجمع تشخیص و شورای مصلحت نظام مورد تأیید قرار گرفته است و عملاً به حوزه ساخت و ساز کمک می‌کند.

وی با اشاره به اینکه بسته ۱۹ بندی مشوق‌ها برای رونق و افزایش ساخت و سازها تهیه و ابلاغ شده بود، گفت: هر جا که این بندها نیازمند اصلاح است می‌توانیم در شورای عالی شهرسازی این موارد و بندها را اصلاح کنیم.

بذرپاش ارائه تسهیلات بانکی را یکی از مشوق‌ها برای رونق ساخت و ساز مسکن بیان کرد و گفت: شناسایی زمین‌های بدون استفاده از محدوده شهرها که سال‌ها بدون ساخت و ساز مانده‌اند و تعیین تکلیف این اراضی امری مهم است.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه لازم است بسته‌هایی برای بلندمرتبه سازی در شهرهای استان مدنظر قرار گیرد، گفت: باید مکان‌هایی که مستعد بلندمرتبه سازی هستند شناسایی شود، در زمان حاضر ۵ شهر کشور از مصوبه شورای عالی برای بلندمرتبه سازی استفاده کردند.

وی نظارت و ساماندهی مشاوران املاک، کنترل بازار و مصالح و خروج مصالح سیمان و فولاد از بورس کالا را در کنترل و کاهش قیمت مسکن امری مهم دانست و گفت: طی چهار ماه گذشته رشد قیمت مسکن در بسیاری از شهرها منفی شده است و یکی دیگر از عوامل افزایش قیمت مسکن، گرانی مصالح ساختمانی است که این موضوع مهم در دستور جلسه شورای عالی مسکن هفته آینده قرار دارد و با حضور شخص رئیس جمهور مورد بررسی و تصمیم‌گیری قرار خواهد گرفت.

وی با تاکید بر اینکه منابع طبیعی طبق قانون باید همکاری همه جانبه در روند اجرای طرح نهضت ملی مسکن داشته باشند، ادامه داد: تا پایان سال باید زمین ساخت ۵۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی واگذار شود.

وی تصریح کرد: در حوزه‌های بافت‌های فرسوده و مسکن روستایی طرح نهضت ملی مسکن در بسیاری از استان‌ها از جمله مازندران باید سرعت بیشتری داشته باشیم. مکانیزم شهرداری‌ها و تسهیلات بانکی می‌تواند ساخت مسکن در بافت‌های فرسوده شهری را رونق ببخشد.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه مسئولان، کاربری مسکونی زمین‌هایی که ۲۰ سال نسبت به ساخت اقدام نشده را در شهرها جدی بگیرند، ادامه داد: در شهرهای حتی با جمعیت پایین زمین‌های ۳ تا ۴ هکتاری با کاربری مسکونی وجود دارد که بدون هیچ فعالیتی مانده است.

بذرپاش با اشاره به فعالیت بی رویه و غیرقانونی مشاوران املاک در شمال گفت: کنترل و نظارت بیشتر بر مشاوران املاک نیاز جدی برای ساماندهی عرضه و قیمت مسکن است، چراکه یکی دیگر از عوامل افزایش قیمت ساختمان مسکونی، فعالیت غیرقانونی مشاوران املاک است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۶
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۱۳ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
خائنان آزادسازی زمین و ساخت مسکن را معرفی کنین
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۴۳ ۰۱ مهر ۱۴۰۲
بخدا اگر آن نظری را که در مورد مشکل ربای بانکها و اقساط مسکن ملی نوشته بودم پخش نکنی زنگ سر دبیر باشگاه میزنم تا پیگیر باشه ببینم کجای آن پیام مشکل داشت و غیر قابل پخش بود .
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۲۴ ۰۱ مهر ۱۴۰۲
با حلوا حلوا گفتن دهان شیرین نمی شود ما که هیچ تغییر قیمتی نمی بینیم شما این اطلاعات را از کجا در می آورید؟!!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۱۳ ۰۱ مهر ۱۴۰۲
همراه با رکود سنگیییین
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۶:۳۶ ۰۱ مهر ۱۴۰۲
تو کدوم شهرها منفی شده؟فلان مادر آدم دروغگو
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۶:۱۶ ۰۱ مهر ۱۴۰۲
عامل اصلی گرانی مسکن و اجاره بها تورم است نه بنگاه داران / اقلام اساسی مسکن شامل میلگرد آهن مس سیمان چند برابر شده آمد بعد چطور انتظاری دارید اجاره مسکن پائین باشد؟!؟!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۵:۴۲ ۰۱ مهر ۱۴۰۲
از رونق افتاده
داغون شده بازار مسکن
اینجوری بهتره اگه بیان بشه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۴:۵۲ ۰۱ مهر ۱۴۰۲
حرف های مفت که هیچ ارزشی ندارن
Germany
ناشناس
۰۲:۲۹ ۰۱ مهر ۱۴۰۲
آقای دروغگو چ کاری برای مسکن در گرگان نمیکنی نه کمیته نه هیچ ارگانی جوابگو نیستند مایی ک پول نداریم چطوری چهل میلیون بریزیم تا زمین بدن تازه اگر باز گرونتر نکنم بالاخره قانون ما خیلی بی نظمه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۳۳ ۰۱ مهر ۱۴۰۲
چی بگم
Iran (Islamic Republic of)
سجاد
۰۰:۲۷ ۰۱ مهر ۱۴۰۲
کاملا مشخصه!
ولی یه دور تو شهر بزن ببین نه کسی می‌خره و نه کسی میفروشه. چون به شما و امثال شما اعتماد و اعتقادی ندارند.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۲۱ ۰۱ مهر ۱۴۰۲
زمینهای بایر را آزاد کنید و به مردم بدهید تا خانه های حیاطدار ساخته شود.
Iran (Islamic Republic of)
فرید
۲۳:۰۴ ۳۱ شهريور ۱۴۰۲
چرا برای باز پس گیری اراضی واگذار شده که با هدف فعال شدن بخش مسکن قانون تصویب شده جلوی ساخت این گونه زمینهارو گرفتن در صورتی که مالکین به قیمت روز پول این گونه زمینهارو به دولت پرداخت کردن وروی انها هزینه کردن به دلیل تورم ومشکلات مالی نتوانستن کار رو تکمیل کنن آیا باید به آنها کمک کرد یا آنها را تنبیه کرد
Iran (Islamic Republic of)
سعید
۲۰:۲۴ ۳۱ شهريور ۱۴۰۲
نفس املاکی ها را با بازرسی های پی در پی و پلیسی بریدید
خیلی هایشان در حال تغییر شغل یا تعطیلی دائم هستند
الان موقع کم کردن روی بساز و بفروش ها است .
اموالشان را مصادره کنید و مثل اول انقلاب بین خودی ها تقسیم کنید .
باز هم تشکر از دولت انقلابی
Iran (Islamic Republic of)
مجتبی
۲۲:۵۴ ۳۱ شهريور ۱۴۰۲
ما که تو یزد ارزانی ندیدیم انشالله تو شهرهای دیگه واقعا ارزان شده باشه ، اجراه ها گران، زمین و مسکن هم نجومی ، دیگه خونه برای جوان‌ها شده ارزو
Netherlands
Bm20
۲۳:۰۷ ۳۱ شهريور ۱۴۰۲
سلام
حتما از ملاکان هستی
آخرین اخبار