روایت زندگی خانم دکتر لباف، مادر ۲۲ هزار بچه در برنامه «دُخت ایران»

گوینده برنامه «دُخت ایران» گفت: طاهره بیش از ۲۲ هزار بچه را به دنیا آورده است. او یک پزشک متخصص زنان و زایمان است و در کنار این حرفه پرفراز و نشیب مادر شش فرزند است.

اکرم اویسی، گوینده برنامه «دُخت ایران» رادیو جوان درباره این برنامه رادیویی اظهار کرد: این برنامه رادیویی به معرفی زنان نامدار ایرانی در تاریخ، فرهنگ کشور و نقش آفرینی زنان ایرانی در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، علمی و هنری از زمان باستان تا امروز می‌پردازد و روز پنج‌شنبه زندگی خانم طاهره لباف روایت شد. 

وی به زندگی خانم لباف اشاره کرد و گفت: در این قسمت زندگی خانم طاهره لباف که بیش از ۲۲ هزار بچه را به دنیا آورده است پرداختیم. او یک پزشک متخصص زنان و زایمان است و در کنار این حرفه پرفراز و نشیب، مادر شش فرزند است. طاهره در سال ۱۳۳۰ در شهر اصفهان به دنیا آمد. از دوران تحصیل طاهره استعداد زیادی در درس خواندن داشت و به ویژه به ریاضیات علاقه فراوانی داشت و هنگامی که طاهره در کنکور شرکت کرد، موفق به قبولی در رشته‌های پزشکی، ریاضیات و داروسازی شد.

اکرم اویسی درباره شرایط سخت این بانوی موفق عنوان کرد: او تنها دختری بود که با حجاب به دانشگاه می‌رفت و بر اثر تفاوتش با دیگران، مورد آزار، اذیت و توهین قرار می‌گرفت. اما با راهنمایی‌ها و شرکت در جلسات سخنرانی و توصیه‌های آیت‌الله شاهچراغی او همواره امید و انگیزه را در دل خود حفظ می‌کرد. در ترم دوم دانشگاه به خاطر شرکت در فعالیت‌های دانشجویی و اعتصابات طاهره از دانشگاه اخراج می‌شود و مجدداً در کنکور شرکت می‌کند. این بار در رشته علوم پایه دانشگاه مشهد قبول می‌شود. 

وی ادامه داد: طاهره یک سال را در مشهد می‌ماند و بعد از یک سال به دلیل فعالیت‌های سیاسی از دانشگاه مشهد نیز اخراج می‌شود. طاهره ناامید نمی‌شود و برای بار سوم در کنکور شرکت می‌کند. این بار در رشته پزشکی در دانشگاه جندی شاپور اهواز قبول می‌شود. 

اکرم اویسی درباره خانم دکتر لباف بیان کرد: او پس از انقلاب نیز فعالیت‌های متعددی را در حوزه‌های مختلف داشتند. ایشان مادر شش فرزند هستند و تا به امروز بیش از ۲۲ هزار نوزاد را به دنیا آورده‌اند. در زمانی که دکتر لباف، مسئولیت دانشگاه علوم پزشکی فاطمیه را در قم به عهده داشتند، روزانه هفده تا هجده ساعت کار می‌کردند و چهار فرزندشان در تهران و دو فرزندشان در قم بودند؛ دختر کوچکشان هنوز شیرخوار بود. 

اکرم اویسی گوینده برنامه «دُخت ایران» رادیو جوان درباره این بانوی موفق اضافه کرد: گاهی اوقات خانم لباف مورد سرزنش قرار می‌گرفتند و به ایشان گفته می‌شد که در ابتدا مسئولیتی را در قبال بچه‌هایشان دارند و سپس در قبال جامعه؛ اما با کمک خانواده و همسرشان توانستند کمبود زمان را با افزایش کیفیت زمانی که با بچه‌ها می‌گذرانند، جبران کنند و فرزندانی با ارزش و شایسته تربیت کنند.

برنامه «دُخت ایران» کاری از گروه فضای مجازی رادیو جوان و با مدیریت حسین رضایی، به گویندگی و تهیه کنندگی اکرم اویسی و به سردبیری مریم داوردان پنجشنبه و جمعه هر هفته از ساعت ۲۰ روی موج FM ردیف ۸۸ مگاهرتز از آنتن رادیو جوان پخش می‌شود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار