تعیین روش های جدید برای رفع تعهدات ارزی صادرات کشاورزی

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی از تعیین روش های جدید برای رفع تعهدات ارزی صادرات محصولات کشاورزی خبر داد.

 علیرضا پیمان پاک گفت: بحث برگشت ارز موضوع مهمی بود که در دو سال گذشته پیگیری‌ شد. در حقیقت بحث واردات در برابر صادرات خرد بود که برای اکثر گروه‌های کالایی غیر از پتروشیمی و فولادی‌ها نهایی شد.

او افزود:  برگشت ارز صادر کنندگان خرد در قالب شمش طلا مصوب شد و در‌ حال حاضر تعدادی از صادر کننده‌ها در این قالب ارز خود را برمی‌گردانند.

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: موضوع دیگری که در حوزه محصولات کشاورزی آن را نهایی کردیم و هفته گذشته در سامانه جامع تجارت نیز پیاده شد مکانیزم تهاتر بود. تعدادی از گروه‌های کالایی که مصرفی در حوزه کشاورزی هستند از سامانه ارز نیما خارج شدند و ارزشان فقط در قبال دریافت ارز صادرکنندگان بخشی از محصولات کشاورزی قابل دریافت است.

او گفت: امیدواریم بتوانیم در یکی و ۲هفته آینده نشستی با گروه های کشاورزی که صادرات بیشترین کالای کشاورزی را دارند با همکاری معاونت ارزی در بانک مرکزی داشته باشیم و سازوکارهایی را پیاده کنند تا برگشت ارز حوزه کشاورزی تسهیل شود و همچنین نرخ ارزی که باز می‌گردد رقابتی و جذاب باشد.

پیمان پاک گفت: در شش ماه اول سال صادرات محصولات کشاورزی نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد وزنی و ارزشی داشته است. به نظر می رسد در شش ماهه دوم نیز رشد صادرات را از لحاظ ارزشی و وزنی داشته باشیم و از طرفی تلاش می کنیم که برگشت ارز تسهیل شود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار