بازیگران سریال «مدیرکل» از جنگ سوریه چه گفتند؟ + فیلم

با گذشت ۲۸ سال از تولید سریال سوریه‌ای «مدیرکل» بازیگران این سریال از تبعات جنگ سوریه بر زندگی خود گفتند.

۲۸ سال از تولید سریال سوریه‌ای «مدیرکل» می‌گذرد. سریالی در ژانر کمدی که روایتگر سرکشی مدیرکل به بخش‌های اداره‌ا‌ش و فاش شدن فساد اداری کارمندان بود.

حال بعد از این همه سال محمد بهرامی‌نژاد، تهیه‌کننده و کارگردان به سراغ بازیگران این سریال رفته، تا علاوه‌بر گفت‌وگو با آن‌ها جنگ سوریه را از زبان آن‌ها روایت کند.

زهیر عبدالکریم در نقش کارگردان و دوست صمیمی «مدیرکل» جنگ سوریه را اینگونه روایت می‌کند: سوریه همیشه در جنگ بوده است. کافی است تاریخ را ببینید و درستی صحبت مرا تایید کنید. سوریه در حال رشد همه جانبه بود. من در سال ۲۰۰۵ با بشار اسد دیدار داشتم. او به من گفت که برای آینده سوریه چه برنامه‌هایی دارد. بشار اسد برنامه مهم و فوق‌العاده برای آینده داشت.

عبدالکریم می‌گوید: جنگ برنده‌ای ندارد؛ فرقی ندارد کجا باشد. جنگ ویران‌کننده هر کشور و منطقه است و همه چیز را به ۱۰۰ سال قبل بر می‌گرداند. خسارت زیادی به مردم تحمیل شد. دوستان زیادی دچار مشکل شدند. شغلم از بین رفت. مدت‌هاست حرفه ما دچار مشکل شده است. اتهامات و تعرض زیادی به من شد. در جنگ مجروح شد و سرم ضربه شدیدی خورد.

وقتی صحبت از جنگ می‌شود، حسرت چیز‌هایی که الان از دستش داده، ذهنش را بهم می‌ریزد. طبق گفته‌های او، خسارتی که مردم دیدند، آوارگی و ویرانی بود. جنگ چیز بسیار زشتی است. شهرت، خانواده، مردم و هر آنچه که دوست داری و از کودکی برایت مهم بوده، به یکباره از دست می‌رود. 

محمد خاوندی، بازیگر دیگر این سریال معتقد است که ما در سال ۲۰۱۰ خودکفا شده بودیم. اقتصادمان قوی شد و دوستان خوبی داشتیم. سوریه بدهی خارجی نداشت و امنیت برقرار بود. بنظرم دلیل اصلی جنگ دوستی نکردن با اسرائیل بود. چون ما در خط مقاومت بودیم و به شروط آمریکایی‌ها جواب نداده بودیم. دلیل دیگر مخالفت با ارسال گاز به اروپا بود. دلایل جنگ زیاد است و این عوامل منجر به شروع فتنه در سوریه شد.

خاوندی بلایی را که جنگ بر سر او و خانواده‌اش آورد اینگونه روایت کرد: نیمه‌های شب از خانه‌هایمان فرار کردیم. جای خواب نداشتیم و هوا سرد بود. بعد از آن برای ماندن خانه‌ای پیدا کردیم. انگار از همه چیز جدا شده بودیم. من به هیچ چیز فکر نمی‌کردم؛ نه به اقوام و نه به دوستان و نه کار. تمام تلاشم نجات جان فرزندانم بود. بعد از مدتی تازه یاد دوستانم افتادم و سعی کردم با آن‌ها تماس بگیرم. یعنی حتی نمی‌توانستم به برادرم فکر کنم. 

سحر فوزی، بازیگر «مدیرکل» می‌گوید: ماهیت جنگ همین است و با کار‌های هنری میانه‌ای ندارد. اگرچه سعی کردم ثابت قدم اصول حرفه‌ای خودم را دنبال کنم، ولی باز خسارت زیادی دیدم. چه کسی بخاطر جنگ خوشحال است؟ یک خانه نمی‌توانید در سوریه پیدا کنید، که بخاطر جنگ دچار مشکل نشده باشد. 

احمد خلیفه، دیگر بازیگر این سریال مهمترین دلیل جنگ را هم راستا بودن سوریه با مقاومت فلسطین و مقاومت لبنان دانست و گفت: حافظ اسد با ایران همکاری داشت، که منجر به نگرانی اسرائیل شد. در نهایت سوریه را ویران کردند. خسارت زیادی دیدیم. شهدای زیادی تقدیم کردیم، که عزت ما هستند. جوانانمان از جانشان دست شستند و ما را نجات دادند. خدا همه آن‌ها را حفظ کند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۹
در انتظار بررسی: ۰
Germany
ناشناس
۲۰:۰۸ ۰۹ مهر ۱۴۰۲
مرگ بر اسرائیل مرگ بر آمریکا انگلستان وتمام دشمنان اسلام
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۵:۱۸ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
...... ..... .....
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۱۳ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
میدونید چرا انگلیس و آمریکا پادگان صهیونیست ها و رژیم جعلی اونا رو درست کردن، ؟ فقط چون فرقه ایی هست که حیوان بشون شرف داره،،ایقدر ای صهیونیست ها پست ووکثیف هستن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۱۱ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
لعنت بر مثلث شوم بدبختی آمریکا اسرایل انگلیس، منفور تمام دنیا هستن.ایرانم جنگ با صدام و بعد با منافقین و بعد هر سال یک فتنه، لعنت بشون ،اجازه نمیدیم کسی تجاوز کنه ب ایران.فقط،مردم بدونن اینا چه اشغال هایی هستن که از همنوع خود از کشتن و جنایت بهره میبرن.انشاله یک روز صهیونیست و عمله هاش نباشن.و مکر اونا به خودشون بر گرده
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۴۷ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
مرگ بر آمریکا و اسراییل جنایتکار. بالاخره آمریکا و آل سقوط و اسراییل و تمامی کسانی که باعث بانی جنگ سوریه و اینهمه خسارت شدند. روزی تاوان سنگینی پس خواهند داد. این قانون خداست. قانون خدا می گوید در مقابل هر عملی عکس العمل مساوی و مختلف الجهت وجود دارد. و آمریکا و اسراییل هم مثل قوم لوت و ثمود نابود خواهند شد.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۴۴ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
مرگ بر آمریکای صیهونیست و جنگ افروز
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۴۸ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
بازم دم ایران گرم که با قدرت نگذاشت موج جنگ به ایران برسه و ما هم همین جوری بدبخت بشیم.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۴۷ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
بازم دم ایران گرم که با قدرت نگذاشت موج جنگ به ایران برسد و ما هم همین جوری بدبخت بشیم.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۵۰ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
وقتی که دشمن حمله می کند، چاره ای جز دفاع نیست. چرا دست آورد این دفاع را که بیرون راندن دشمن و حفط کشورشان بود و مهم ترین سرمایه ی همه ی آنان است به زبانشان نمی آید؟
آخرین اخبار