تاکید پکن و دمشق بر لغو تحریم‌های ظالمانه علیه سوریه

پس از دیدار روسای جمهوری چین و سوریه در شهر «هانگژو»، دو طرف در بیانیه مشترکی بر ضرورت لغو تحریم‌های ظالمانه غرب علیه سوریه تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری سانا، در بیانیه مشترک چین و سوریه بر برقراری روابط و شراکت راهبردی میان دو کشور تاکید شده است.

در این بیانیه آمده است: دو طرف به تبادل حمایت قاطع در مورد موضوعات مرتبط با منافع اصلی و نگرانی‌های اصلی طرف مقابل ادامه خواهند داد. طرف سوری قاطعانه به اصل چین واحد پایبند است و اذعان دارد که دولت جمهوری خلق چین تنها دولت قانونی است که نماینده کل چین بوده و تایوان بخشی جدایی ناپذیر از خاک آن است و همچنین از تلاش‌های چین برای حفظ حاکمیت، وحدت و تمامیت ارضی خود حمایت می‌کند. 

پکن و دمشق تاکید کردند: طرف چینی قاطعانه از تلاش‌های سوریه برای حفظ استقلال، حاکمیت و تمامیت ارضی آن حمایت می‌کند. چین از ملت سوریه برای ادامه مسیر توسعه منطبق با شرایط ملی و همچنین از سیاست‌ها و اقدامات دولت سوریه به منظور حفظ امنیت، ثبات و توسعه این کشور نیز حمایت می‌کند. 

در ادامه این بیانیه مشترک تاکید شده است: چین مداخله قدرت‌های خارجی در امور داخلی سوریه، تأثیرگذاری بر امنیت و ثبات آن، حضور نظامی غیرقانونی، انجام عملیات نظامی غیرقانونی در این کشور، غارت منابع طبیعی آن را محکوم و رد می‌کند و از کشور‌های مربوطه می‌خواهد که هرچه سریع‌تر همه تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی علیه سوریه را لغو کنند. 

سوریه و چین همچنین تاکید کردند: دو طرف همکاری‌های دوستانه خود را در زمینه‌های اقتصادی، تجاری، کشاورزی، فرهنگی، جوانان، رسانه‌ها و ... افزایش خواهند داد و طرف چینی به ارائه کمک‌های لازم به سوریه ادامه خواهد داد و از تلاش‌های سوریه برای بازسازی مناطق ویران شده در نتیجه جنگ و توسعه آن حمایت خواهد کرد.

  بیانیه مشارکت سوریه و چین می‌افزاید: دو طرف قاطعانه با هژمونی و سیاست قدرت در هر شکلی از جمله اعمال تحریم‌های یکجانبه و اقدامات محدودکننده غیرقانونی علیه سایر کشور‌ها مخالف هستند، برای برقراری نوع جدیدی از روابط بین‌المللی تلاش می‌کنند و دست به دست هم می‌دهند تا جامعه‌ای با آینده‌ای مشترک برای بشر بسازید.

  این بیانیه پس از آن صادر شده است که خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) امروز اعلام کرد، بشار اسد رئیس جمهوری این کشور با شی جین پینگ همتای چینی خود در شهر هانگژو در شرق این کشور دیدار کرد.  دو طرف در این دیدار روابط دوجانبه میان پکن و دمشق و راه‌های تقویت آن را بررسی کردند.

برچسب ها: چین ، سوریه ، بشار اسد
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار