مدیرکل منابع انسانی سازمان پزشکی قانونی اعلام کرد؛

برقراری حق محرومیت از مطب برای پزشکان سازمان پزشکی قانونی

اربابی گفت: حق محرومیت از مطب برای پزشکان سازمان پزشکی قانونی کشور به منظور جبران بخشی از سختی کار برقرار شد.

محمدرضا اربابی، مدیرکل منابع انسانی سازمان پزشکی قانونی با اعلام کرد: به منظور جبران بخشی از سختی و صعوبت کار پزشکان قانونی، حق محرومیت از مطب برای پزشکان سازمان پزشکی قانونی کشور برقرار شد.

وی ادامه داد: با توجه به سختی و صعوبت کار پزشکی قانونی و مشغله و حجم بالای کار پزشکان در این سازمان، حق محرومیت از مطب برای جبران بخشی از خدمات آنان در ساعات غیراداری به تصویب رسیده که پس از ابلاغ شورای حقوق و دستمزد اجرایی می‌شود.

مدیرکل منابع انسانی سازمان پزشکی قانونی اظهار کرد: کار در پزشکی قانونی به ویژه در بخش‌های فنی و تخصصی با دشواری‌های خاص خود همراه است و پزشکان این سازمان با وجود حداقل پرداختی در مقایسه با پزشکان شاغل در دیگر ارگان‌ها، ناچار هستند برای پاسخگویی به موقع به پرونده‌ها چندین برابر ظرفیت معمول کار کنند، زیرا کمبود نیروی متخصص حجم کاری بیشتری را بر آنان تحمیل می‌کند.

اربابی با اشاره به اینکه پزشکی قانونی از مشاغل حساس و پراهمیت در سیستم قضایی است، افزود: در غالب کشور‌های دنیا پزشکان قانونی از بالاترین میزان حقوق و دستمزد برخوردار هستند که همین موضوع نشان‌دهنده اهمیت، حساسیت و جایگاه قابل توجه اظهار نظر کارشناسی پزشکان قانونی است.

وی با تأکید بر اینکه سازمان پزشکی قانونی کشور همواره با کمبود پزشک مواجه بوده است، بیان کرد: به دلیل نوع و سختی کار پزشکی قانونی، پزشکان تمایل چندانی برای ورود به این سازمان ندارند و از سویی در مواردی شاهد خروج پزشکان از سازمان نیز بوده‌ایم به همین دلیل لازم است با ابزار‌های مختلف نسبت به افزایش انگیزه پزشکان و جذب و نگهداری آنان در سازمان اقدام کنیم.

 اربابی تأکید کرد: پزشکان سازمان به دلیل حجم بالای کار و نیز کمبود قابل توجه نیروی تخصصی همواره در شرایط آماده باش هستند و در بسیاری از شهرستان‌ها (به دلیل تک پزشک بودن) باید همواره در دسترس باشند به همین دلیل پرداخت حق محرومیت می‌تواند بخشی از خدمات و تلاش‌های آنان را جبران کند.

وی تصریح کرد: در بند ل تبصره ۱۲ قانون بودجه سال ۱۴۰۲، موضوع حق محرومیت از مطب برای پزشکان شاغل در سازمان پزشکی قانونی کشور به تصویب رسید، اما اجرای آن به تصویب و ابلاغ دستورالعمل از سوی شورای حقوق و دستمزد موکول شد.

مدیرکل منابع انسانی سازمان پزشکی قانونی گفت: بر این اساس سازمان مجاز است از اول فروردین سال جاری با تشخیص رئیس سازمان و از محل منابع داخلی خود نسبت به پرداخت حق محرومیت از مطب به پزشکان شاغل در سازمان که به طور مستقل توان اشتغال در خارج از محیط کار را دارند، به شرط عدم اشتغال به کار انتفاعی خصوصی در قبال انجام وظایف و مأموریت‌های محوله به میزان ۶۰ ساعت در ماه غیر از ساعت اداری اقدام کند.

اربابی ظهار کرد: در آخرین جلسه شورای حقوق و دستمزد که هفته گذشته برگزار شد محرومیت از مطب پزشکان به تصویب رسید و به محض ابلاغ دستورالعمل، نسبت به اجرا و پرداخت آن به پزشکان اقدام می‌شود.

مدیرکل منابع انسانی سازمان تصریح کرد: به بیان دیگر حق محرومیت از مطب به آن دسته از پزشکانی تعلق می‌گیرد که خارج از سازمان کار انتفاعی نداشته و در مطب، بیمارستان، مراکز درمانی و... خدمات پزشکی و کارشناسی ارائه نمی‌دهند.

اربابی با بیان اینکه حق محرومیت از مطب به معنای ممنوعیت داشتن مطب نیست، گفت: حق محرومیت از مطب به هیچ عنوان به معنای ممنوعیت داشتن مطب و یا ارائه خدمات پزشکی در خارج از سازمان نیست بلکه به آن معناست که پزشکانی که خارج از سازمان فعالیت انتفاعی ندارند می‌توانند از حق محرومیت از مطب بهره‌مند شوند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار